Tarım İşleme Metodları

Sponsorlu Bağlantılar
kahve malezya muz seylan veya Tarım İşleme Metodları Tarım Metodları intansif tarım metodu tarım işleme metodları tarım..Tarim İşleme Metodlari

TARIM İŞLEME METODLARI
1. İntansif (Modern-Yoğun) Tarım Metodu: Nüfusa göre ekili dikili alanların sınırlı olduğu ülkelerde uygulanır. Birim alandan alınan verim çok yüksektir. Ör. Hollanda, Danimarka, Japonya, İsveç ve İsrail gibi ülkelerde bu tür tarım metodu uygulanmaktadır. Yurdumuzda ise Akdeniz ve Ege Bölgelerinde uygulanan seracılık faaliyetleri intansif tarım metoduna örnektir.
2. Ekstansif (ilkel-Kaba-Yaygın ) Tarım Metodu: Nüfusa göre tarım alanlarının fazla olduğu ülkelerde uygulanan tarım metodudur. Birim alandan alınan verim düşüktür. Üretim miktarında iklimin etkisi vardır. Yurdumuzda uygulanan tarım metodu genelde bu şekildedir.
Not: İntansif tarım metodu ile ekstansif tarım metodu arasındaki en önemli fark birim alandan alınan verimdir.
3. Nadas Tarım Metodu: Verimi en düşük tarım medodudur. Tamamen iklime bağlılık gösterir. Yağışın az, sulamanın yetersiz olduğu alanlarda uygulanır. Türkiye’de nadas tarımının en fazla uygulandığı bölge İç Anadolu Bölgesidir. Nadas olayı en az Karadeniz bölgesinde uygulanır.
Nadas, toprağın su ve mineral kazanmasını sağlamak amacıyla boş bırakılmasıdır.
4. Plantasyon Tarım Metodu: Tropikal kuşakta ticari amaçla çok geniş alanlarda bir veya bir kaç çeşit ürün yetiştirmeye dayalı tarım metodudur. Ör: Brezilya’da; çay, kahve ve muz, Seylan (Srilenka)’da; çay , Malezya’da; kauçuk gibi.

Etiketler:intansif tarım metodu tarım işleme metodları tarım metodları ekstansif tarım nedir modern tarım metotları tarım metotları nelerdir modern tarım yöntemleri ve hlolandada uygulanması intansif tarım nasıl yapılır yaygın tarım hollanda da uygulanan tarım tarim metodlari ekstansif vikipedi nedir ilkel tarım yöntemi uygulayan ülkeler Modern tarım ve metodları ekstansif ve entansi ilkel tarım yöntemlerinin yaygın oldugu ülkeler yaygin tarim ekstansif tarım vikipedi ekstansif tarım neREDE YAYGIN tarim işleme metodlari
Tarım Havzası: Tarım Havzası, (Çince: 塔里木盆地, Tǎlǐmù Péndì; Uygurca: تارىم ئويمانلىقى, Tarim Oymanliqi) 910,000 km² yüzölçümüne sahip Çin'in uzak batısında Sincan Uygur Özerk Bölgesinde, doğudan batıya 1,000 km boyunca uzanan büyük bir elips şeklinde çökelti havzadır.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (Türkiye): Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti hükûmetine bağlı olarak çalışan, gıda tarım ve hayvancılıktan sorumlu olan bakanlık.
Tarım Nehri: Tarım Nehri, (Mandarin: Tǎlǐmù Hé, 塔里木河; Tǎrǐm Hé, Uygurca: تارىم دەرياسى, Tarım Däryası, Putonghua: Talimu He) Çin Halk Cumhuriyeti'nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde ortalama 2.030 km uzunluğunda bir nehir.
Tarımsal mücadele: Bitkisel üretimi sınırlayan hastalık, zararlı ve yabancı otların zararından bitkileri korumak, bu yolla tarımsal üretimi artırmak ve kalitesini yükseltmek amacıyla yapılan tüm işlemlere Bitki koruma ya da Tarımsal mücadele denir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir