Tekirdağ Nasıl Bir Yer

Sponsorlu Bağlantılar
ankara avrupa biri bizans diye ferman genel bilgiler gibi hayrabolu italya izmir karayolu marmara merkez murat olsun otogar saray sefer tahmin Tekirdağ Nasıl Bir Yer Tekirdağ İli Hakkında Bilgi tekirdağ ili tekirdağ nasıl bir yer tekirdağ ili h..Tekirdağ – Tekirdağ İli – Tekirdağ İli Hakkında

TEKİRDAĞ – TEKİRDAĞ İli – TEKİRDAĞ İli Hakkında

GENEL BİLGİLER
Yüzölçümü: 60218 km²
Nüfus: 468.842 (1990)
İl Trafik No: 59
İLÇELER:
Tekirdağ ilinin ilçeleri; Çerkezköy, Çorlu, Hayrabolu, Malkara, Marmara Ereğlisi, Muratlı, Saray ve Şarköy’dür.
Çorlu: Merkez ilçeye 37 km. uzaklıktadır. Antik kaynaklarda Adı Tzolous’dur. Kent, ortaçağda Bizans’ın İstanbul-Avrupa arasındaki antik yollar üzerindeki kalelerinden biri idi.
Marmara Ereğlisi : Merkez ilçenin doğusunda, İl merkezine 39 km uzaklıktadır. Eski adı Perinthos olan ilçe, M.Ö. 600 yıllarında Samos’lu kolonistler tarafından kurulmuştur.
Muratlı : I. Sultan Murat bir sefer dönüşünde yörede otağ kurmuş ve beldeyi çok beğendiğinden beldeyi Murateli olsun diye ferman buyurmuştur.
Saray : Eski bir yerleşim merkezidir. M.Ö. 400 yıllarında kurulduğu tahmin edilmektedir.
Şarköy : İl merkezinin güneybatısındadır. Turizm mevsiminde ilçe nüfusu iki kat artmaktadır.
Zeytinlik ve yeşil bağları ile şirin bir ilçedir. Üzümü meşhurdur. Doğal güzelliklerinin yanı sıra otel, motel, pansiyon ve yazlık konutların çok olması sebebiyle tam bir tatil beldesi ve ilin turizm merkezidir.
NASIL GİDİLİR?
Karayolu: Uluslararası transit E-84 ve D-100 Karayolları il sınırları içinden geçmektedir. İlin İstanbul, Ankara ve İzmir gibi önemli merkezler ile bağlantısı bulunmaktadır.
Otogar Tel : (+90-282) 261 77 48
Demiryolu: Avrupa’ya giden demiryolları il sınırları içinden geçmektedir. İlden Çerkezköy İlçesinden İstanbul’a elektrikli tren seferleri yapılmaktadır.
İstasyon Tel : (+90-282) 361 30 36
Denizyolu: Denizyolları ile Marmara ve Avşa Adalarına seferler yapılmakta olup, ayrıca Akport Limanından İtalya’nın Trieste Limanı’na haftada iki gün Ro Ro seferleri düzenlenmektedir. İl merkezine 39 km. uzaklıkta Marmara Ereğlisi İlçesinde bulunan Martaş Limanında ise çağdaş limancılığın gereği olan tüm hizmetler verilmektedir.
Liman Tel : (+90-282) 261 08 00
Havayolu: Çorlu ilçesinde bulunan hava alanından Rusya ve bağımsız ülkeler topluluğuna charter seferleri düzenlenmekte olup, havaalanı uluslararası statüye sahiptir. İl merkezine uzaklığı 37 km. olup, ulaşımı Çorlu minibüsleri ile sağlanmaktadır.
Havaalanı Tel : (+90-282) 682 40 34 (40 Hat)
GEZİLECEK YERLER
Müzeler ve Örenyerleri
Müzeler
Tekirdağ Müzesi
Adres: Vali Konağı Cad. No: 21 – Tekirdağ
Tel: (282) 261 20 82
Malkara Eğitim ve Kültür Vakfı Özel Müzesi
Örenyerleri
Tekirdağ Müzesi
Perinthosta – Merkez
Camiler
Eski Cami: İl merkezinde Ertuğrul Mahallesindedir. 1830 yılında Zahire Nazırı Ahmet Ağa tarafından yaptırılmıştır.
Rüstempaşa Cami : İl merkezinde Ertuğrul Mahallesinde Mimar Sinan Caddesi üzerindedir. 1553 yılında Sadrazam Damat Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. Mimar Sinan’ın eseridir. 1841 yılında Abdülmecit tarafından tamir ettirilmiş ve 5 sütunlu mermer şadırvan yaptırılmıştır. Giriş kapısı fildişi kakmadır. Doğusundaki hamam ve medrese yıkıktır. Kütüphanesi 1991 yılında restore edilmiştir. Batısında bulunan 6 kubbeli bedesten halen kullanılmaktadır.
Plaj ve Mesire Yerleri
Şarköy: Tekirdağ’a 86 km uzaklığındaki Şarköy, ilin sayfiye yeridir. Zeytinlik ve yeşil bağları ile şirin bir ilçe olan Şarköy’ün üzümü meşhurdur.
Kumbağ: İlin önemli eğlenme ve dinlenme merkezidir. Turistik tesislerin, pansiyonların ve halk plajlarının yoğun olduğu yerlerdendir. Burada bulunan Orman içi dinlenme yerine yerli ve yabancı turistler fazlasıyla ilgi duymaktadır.
Atatürk Ormanı: Tekirdağ-İstanbul karayolu üzerinde, İl merkezine 7 km. uzaklıktaki Orman Alanı Tekirdağ’ın günübirlik mesire yeridir.
Barbaros: Uzun kumsalları ve yeşil bağlarıyla kentin mesire ve sayfiye yerlerindendir.
Kamplar
Çamlıköy Orman Kampı
Bahçeköy, Saray/TEKİRDAĞ
Tel: (+90-212)262 01 37-263 00 40
Lavabo, WC, duş, büfe, su, elektrik
Süre:1 Haziran-31 Ağustos
COĞRAFYA
Marmara denizi boyunca akarsularca taşınmış alüvyonlarla kaplı kıyı ovaları vardır. Platolar bir aşınma yüzeyi karakterindedir. Güney kesimlerini Tekir Dağı ve Koru Dağı ile Ganos Dağları engebelendirir.
Akdeniz ikliminin etkileri görülen Tekirdağ sahil şeridinde yazlar sıcak, kışlar ılıktır. Ergene havzasını içine alan kıyı ardı şeridinde, daha ziyade kara iklimi hakimdir. Şarköy – Kumbağ arasındaki kıyı şeridi Akdeniz iklimi karakterindedir.
TARİHÇE
Trakların kurduğu Tekirdağ, daha sonra Pers, Roma, Bizans ve Osmanlı egemenliğinde kalmıştır.
NE YENİR?
Yörenin kirazı, balığı, karidesi, Tekirdağ köftesi, ayçiçeği, üzüm ve karpuzu.
İşletme Belgeli Yeme-İçme-Eğlence Tesisleri
Turizm Tesisleri Veri Tabanı Güncelleme Projesi çalışmaları devam etmektedir. Proje tamamlandığında Tesis türleri ve bilgilerine ilişkin eksiklikler giderilmiş olacaktır.
Tekirdağ’da bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan İşletme Belgeli Yeme-İçme-Eğlence Tesisleri bilgilerini görmek için;
NE ALINIR?
Terkirdağ el sanatları türünden hediyelik eşya olarak Karacakılavuz ve Sağlam Taşta kilim, heybe, eldiven, seccade gibi el dokuma ürünleri, Çerkezköy ilçesindeki fabrikalarda da makine halıları üretilmektedir.
LİNKLER
Tekirdağ Valiliği ..:: Tekirdağ Valiliği ::..
Tekirdağ Belediyesi |||| nic.tr ||||
YAPMADAN DÖNME
Tekirdağ, Rakoczy Müzesi ve Namık Kemal Evini görmeden,
Şarköy ve Kumbağ’da denize girmeden,
Tekirdağ köftesi yemeden,
Karacakılavuz el dokumalarından almadan,
….Dönmeyin.

Etiketler:tekirdağ ili tekirdağ nasıl bir yer tekirdağ ili hakkında bilgi tekirdağın özellikleri tekirdağ ilinin özellikleri tekirdag ili tekirdağ nasıl bir şehir tekirdag ili ozellikleri tekirdağ ili ile ilgili tüm bilgiler tekirdağ nasıl bir yer 2010 tekirdağ kumbağ çadır kampı telefon numaraları tekirdağın özelliği tekirdag saray nasil bir yer Tekirdag nasil bi yer çerkezköyden kumbağa nasıl gidilir tekirdağ saraya nasıl giderim tekirdag nasıl bir il tekirdağ ilinin güzellikleri tekirdağ ili bilgileri tekirdağ halk eğitime nasıl gidilir
Tekirdağ (il): Tekirdağ, Türkiye'nin Marmara Bölgesi'nin Trakya yakasında, doğuda İstanbul, güneyde Marmara Denizi ve Çanakkale, batıda Edirne, kuzeyde Kırklareli ve kuzeydoğuda Karadeniz ile çevrili il.
Tekirdağspor: Tekirdağspor,1967 yılında Tekirdağ da sarı-siyah renklerle kurulmuştur.Maçlarını 3.000 kapasiteli Namık Kemal Stadında oynamaktadır.
Tekirdağ Çorlu Havalimanı: Tekirdağ Çorlu Havalimanı, (IATA: TEQ, ICAO: LTBU) 1998 yılında hizmete girmiştir.
Tekirdağlı Bekri Mustafa Paşa: Tekirdağlı Bekri Mustafa Paşa ya da Tekfur-Dağlı Bekri Mustafa Paşa, II. Süleyman saltanatında, 2 Mayıs 1688 - 25 Ekim 1689 tarihleri arasında bir yıl beş ay yirmi dört gün sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir