Tektonik Depremler

Sponsorlu BağlantılarDeprem Çeşitleri

DEPREM ÇEŞİTLERİ
1. Tektonik Depremler: İç kuvvetlerin neden olduğu gerilimlerin boşalması ile meydana gelen yer kabuğu hareketlerinin yol açtığı sarsıntılara Tektonik Depremler adı verilir. Gerek şiddet gerekse etki alanı bakımından en önemli ve en yıkıcı olan depremlerdir. Yeryüzünde olan depremlerin % 90’ı bu gruba girer. Türkiye’de olan depremler de büyük çoğunlukla tektonik depremlerdir.
*
2. Volkanik Depremler: Bunlar volkanların püskürmesi sonucu oluşurlar. Yerin derinliklerinde ergimiş maddenin yeryüzüne çıkışı sırasındaki fiziksel ve kimyasal olaylar sonucunda oluşan gazların yapmış oldukları patlamalarla bu tür depremlerin meydana geldiği bilinmektedir. Bunlar da yanardağlarla ilgili olduklarından yereldirler ve önemli zarara neden olmazlar. Japonya ve İtalya’da oluşan depremlerin bir kısmı bu gruba girmektedir. Türkiye’de aktif yanardağ olmadığı için bu tip depremler olmamaktadır.
*
3. Çöküntü Depremleri: Bunlar yer altındaki boşlukların (mağara), kömür ocaklarında galerilerin, tuz ve jipsli arazilerde erime sonucu oluşan boşlukları tavan bloğunun çökmesi ile oluşurlar. Hissedilme alanları yerel olup enerjileri azdır fazla zarar getirmezler. Özellikle karstik sahalarda görülürler. Ülkemizde en çok Akdeniz Bölgesindeki karstik mağaraların tavan kısımlarının çökmesi ile meydana gelirler.

Etiketler:deprem çeşitleri tektonik depremler deprem çeşitleri nelerdir deprem ve deprem çeşitleri depremin çeşitleri tektonik deprem deprem ve çeşitleri deprem cesitleri depremlerin çeşitleri deprem nedir çeşitleri deprem çeşitleri vikipedi deprem ve deprem cesitleri vipkedi TEKTONİK DEPREMLER depremler ve çeşitleri türkiyedeki deprem çeşitleri deprem çeşitleri nedir en yıkıcı deprem türü ülkemizde yaşanan deprem çeşitleri debrem ve debrem çeşitleri deprem çeşitleri ve özellikleri
Levha hareketleri: Levha hareketleri veya levha tektoniği olarak da bilinir, en geniş anlamıyla litosferin yapısını ve bu yapıyı doğuran evrimi araştıran jeoloji dalıdır.
Tektonik (Dans): Tektonik(Tecktonik) 2001 yılında Fransada doğmuş bir dans türüdür. Diğer adı Electro danstır. Tektonik ilk olarak Metropolis isimli gece kulübünde yapıldığı rivayeti mevcuttur.
Tektonik göller: Tektonik göller, orojenez ve epirojenez gibi iç kuvvetlere bağlı olarak oluşan çukurluklarda su birikmesiyle oluşan göllerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir