Teleskop Hakkında Kısa Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar
ayna cassegrain gelen merkez renk teleskop Teleskop Hakkında Kısa Bilgi Teleskop Faydaları teleskop nedir teleskop hakkında kısa bilgi telesk..Teleskop Nedir-teleskoplar Hakkında

Teleskop nedir-Teleskoplar Hakkında

Teleskop – Teleskop Çeşitleri – Mercekli Teleskop – Aynali Teleskop – Katadioptrik Teleskop

Teleskop Çeşitleri
Teleskop türlerini 3 ana grup altında toplayabiliriz :
1. Mercekli Teleskoplar :

Bu türde uzun bir tüp içindeki mercekten geçen ışık, göz merceğine gelir.

Avantajları

– Dizaynı basit olduğu için kullanımı kolay ve güvenilirdir.

– Çok az bakım yapmak gerekir.

– Büyük objektif açıklı olanları ile ay, gezegen ve çift yıldız gözlemleri mükemmeldir.

– İkinci bir ayna olmadığı için görüntü kalitesi oldukça iyidir

– Uzak yeryüzü cisimlerini gözlemek için idealdir.

– Optik tüp olduğu için hava akımları en aza indirilmiştir. Bu nedenle hava akımlarından dolayı görüntünün etkilenmesi engellenmiştir.

– Renk düzeltmesi akromatik mercekli olanlarda iyi, apokramatik veya fluorit olanlarda çok iyidir.

Dezavantajları

– Tüm teleskop türleri arasında objektif açıklığı arttıkça fiyatı en çok pahalı olan türdür.

– Diğer teleskop türlerinin açıklıklarına eşdeğer açıklıktaki mercekli teleskop daha ağır, daha uzun ve daha büyüktür.

2. Aynalı Teleskoplar :

Bunlarda kendi aralarında ikiye ayrılır.

a. Newtonian Türü : Newtonian türü teleskoplar ışığı toplayan ve ikinci bir düz aynaya odaklayan bir çukur aynaya sahiptirler. İkinci ayna ise görüntüyü ana tübün dışına açılan bir penceredeki göz merceğine yansıtır.

b. Cassegrain Türü :Bu tür teleskoplar büyük bir küresel veya parabolid çukur ayna ile hiperbolid tümsek bir ikinci aynadan oluşur. Gelen ışınlar önce çukur ayna tarafından toplanır ve ikinci aynaya yansıtılır. Bu aynadan yansıyan ışınlar ise birinci aynanın merkez bölgesindeki delikten geçerek gözmerceğine odaklanır.

Avantajları

– Diğer teleskop türleri ile karşılaştırıldığında objektif açıklığının her cm’si en düşük fiyata imal edilir.

– Odak uzaklığı 1m ‘ye kadar olanlar kolaylıkla taşınabilir.

– Ay ve gezegen gözlemleri için idealdir.

– Derin uzay cisimlerini gözlemek içinde idealdir.

– Optik sapınçları az olduğu için oldukça parlak bir görüntüvermektedirler.

Dezavantajları

– Diğer türlerden daha hassas oldukları için daha çok bakım gerektirirler.

– Yeryüzü cisimlerini gözlemek için uygun değildir.

– Açık optik tüp dizaynı hava akımlarının görüntüyü etkilemesine sebep olur. Hava ile olan bu temas aynanın sırını bozar ve teleskobun gücünü azaltır.

– İkinci aynaları sebebiyle, mercekli teleskoplardan daha fazla ışık kaybına neden olurlar.

3. Hem aynalı Hem mercekli (Katadioptrik) teleskoplar :
Bunlarda kendi aralarında üçe ayrılır.

a. Schmidt-Cassegrain Türü : Bu tür teleskoplarda ışık ince bir Schmidt düzeltici mercekten geçerek gelir. Daha sonra küresel çukur aynaya çarparak tekrar geri yansır. Yansıyan bu ışınlar birinci aynanın göbeğindeki delikten geçerek gözmerceğinde odaklanırlar. Bu tür teleskoplar teleskop türleri içinde en modern olanlarıdır.

b. Maksutov-Cassegrain Türü : Bu tür genel olarak Schmidt-Cassegrain teleskoplara benzer. Bu tür teleskoplarda bir tarafı iç bükey bir tarafı dış bükey olan ince bir düzeltici mercek kullanılır. İkinci ayna, merceğin merkez bölgesi aluminyum kaplanarak oluşturulur.

c. Schmid-Newtonian Türü : Bu tür teleskoplar diğerlerine benzemekle birlikte; bunlarda Newtonian aynaları ve Schmidt düzeltici mercekleri kullanılmıştır. Daha çok sönük uzay cisimlerini gözlemek için kullanılırlar.

Avantajları

– Tüm teleskop türleri içinde en iyi olandır. Diğer türlerin, tüm optik dezavantajlarını ortadan kaldırırken, tüm avantajlarını birleştirir.

-Derin uzay cisimlerinin gözlemi ve fotoğraf çekimi için çok uygundur.

– Yeryüzü gözlemi ve fotoğraf çekimi için de uygundur.

– Ay, gezegen ve çift yıldız gözlemleri için uygundurlar.

– Geniş bir alan üzerindeki keskin ve net görüntüye sahip optiği çok iyidir.

– Kapalı tüp dizaynından dolayı hava akımları tüp içine giremez.

– Rahat taşınabilen, dayanıklı ve masrafsızdırlar.

– Teleskop türleri içinde en iyi odaklama yeteneğine sahip olan türdür.

Dezavantajları

– Pahalıdırlar.

– İkinci aynaları sebebiyle, mercekli teleskoplardan daha fazla ışık kaybına neden olurlar

Namazdıh Nedir – Namazdıh Hakkında

Üstünde namaz kılınan kilim, post vb. şeylerden yapılmış seccade.
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

Teleskop Nedir – Teleskop Nasıl Çalışır

Teleskop Nedir – Teleskop Nasıl Çalışır
teleskop nasıl kullanılır – teleskopun tarihçesi – ilk teleskopu kim bulmuştur – teleskop nasıl çalışır –

Teleskop, çok uzak cisimleri yakınımızdaymış gibi gösteren çok etkileyici bir alettir. Teleskoplar günümüzde çok çeşitli boyutlarda kullanılmaktadır. Oyuncakçıdan alabileceğiniz ufak teleskopların yanında, tonlarca ağırlığa sahip örneğin Huble Uzay Teleskobu gibi çeşitleri vardır. Teleskopun ne kadar etkileyici bir cihaz olduğuna örnek vermek gerekirse, 20cm’lik ufak bir teleskopla 80 metre uzaktaki bir el yazısını okuyabilirsiniz.

Dünyada, cam mercek kullanan kırıcı teleskoplar ve ayna-lens sistemini kullanan yansıtıcı teleskoplar olmak üzere iki tür teleskop çeşidi bulunur. Her iki metodla da yapılan iş aynı olmasına rağmen, birbirinden çok farklı şekillerde çalışırlar.

Teleskop nasıl çalışır

Teleskobun nasıl çalıştığını anlayabilmek için şöyle düşünmek gerekir; neden 80 metre uzaklıktaki yazıyı okuyamıyoruz? Cevabı çok basit, çünkü yazının gözümüzde retina üzerine düşen boyutu çok ufak kalıyor ve okunamıyor. Gözümüzü bir dijital kamera olarak düşünürsek, 80 metre uzaktaki yazıların görüntünün tamamına baktığımızda birkaç pikselden oluşacağını ve okunabilecek büyüklükten oldukça uzak olduğunu anlayabiliriz. Eğer çok daha büyük gözümüz olsaydı, o zaman görüntünün o kısmına odaklanıp yazıyı okuyabilirdik.

İşte teleskobun çalışma mantığı da bunun gibidir. Objektif merceğinin odaklandığı yerden gelen ışık kırılmaya uğrayarak veya aynalarla yansıtılarak bir noktada toplanır ve çok daha büyük gözükmesi sağlanır. İnsan gözünde mercek sabittir, bu nedenle yakınlaştırma veya uzaklaştırma yapamayız. Yapabildiğimiz şey sadece bir noktaya odaklanabilmekten ibarettir.

Elinize bir büyüteç alıp baktığımızda aslında büyüteç merceğiyle kendi göz merceğimiz arasında bir teleskop sistemi oluşturmuş oluruz.

Teleskobun çalışma şekline şematik olarak bakarsak;

Burada objektif lensine gelen ışık, kırılarak göz merceğine yansır ve görüntü artık küçük mercekte oluştuğundan kat be kat büyütülmüş gözükür.

Teleskopların bu bakımdan iki temel özelliği bulunur, birincisi ışığı ne kadar iyi alabildiği ve ikincisi aldığı görüntüyü ne kadar büyütebildiğidir. Bunlar da objektif merceğinin saflığına, kalitesine, pürüzsüzlüğüne ve en önemlisi büyüklüğüne bağlıdır. Ne kadar büyük mercek kullanılırsa o kadar büyük görüntü elde edilir.

Teleskop Tarihçe

Teleskop ilk olarak Hollandalı Hans Lippershey tarafından 1608 yılında icad edilmiş ve askeri alanda kullanılmıştır. Kırılma prensibine dayanan bu teleskob astronomi alanında ilk kullanan Galileo’dur. Lippershey ve Galileo konveks ve konkav lenslerin birleşiminden oluşan teleskopları kullanıyorlardı. 1611 yılında Kepler iki konveks lens kullanarak geliştirdiği teleskobu kullanmaya başladı. Kepler’in geliştirdiği bu sistemi kullanan teleskoplar halen en iyisidir.

alıntı

Etiketler:teleskop nedir teleskop hakkında kısa bilgi teleskop faydaları teleskobun yararları aynalı teleskopu kim buldu teleskop nedir kısaca teleskopun faydaları teleskop kısaca nedir teleskobun faydaları teleskopun faydalari teleskop hakkında kısaca bilgi teleskop nedir kısa özeti teleskop türleri teleskop nedır teleskobun yararları nelerdir telescop nedır teleskopun yararları Aynalı teleskopun bize yararları teleskop insanlara faydalari nelerdir teleskopun insanlara faydaları kısaca
Teleskopik direk: TELESKOPİK DİREK
Kısa film: Kısa film ya da kısa metraj, belirli bir süreden daha kısa süren sinema yapıtlarına verilen genel isim.
Kısa çizgi: Tire (Fransızca tiret), ya da kısa çizgi bir noktalama işaretidir. (-) şeklinde sembolize edilir.
Hikâye: Öykü ya da hikâye, gerçek ya da gerçeğe yakın bir olayı aktaran kısa, düz yazı şeklindeki anlatıdır.
Kısa mesafe koşuları: Kısa mesafe koşuları veya sprintler, atletizm karşılaşmalarında 60, 100, 200 ve 400 metre mesafelerinde yapılan koşuların genel adı.
Kısa forvet: Kısa forvet veya Üç Numara, pota altı ve üç sayı çizgisi etrafında, uzun ve kısa oyunculara yardım eden, gerektiğinde şutör gard ve uzun forvetliğe de soyunabilen (örn:Hido, Bootsy Thornton, Lamar Odom, Ron Artest) şut ve ribaunt kabiliyeti olan, iyi savunma yapan çok yönlü basketbol oyuncularına verilen addır.
Bilgisayar: Kendisine verdiğimiz bilgileri istediğimizde saklayabilen, istediğimizde geri verebilen cihaza bilgisayar denir.
Video oyunu: Video oyunu, bilgisayar veya oyun konsolu gibi görüntü sinyali gönderen bir video ile görsel bir kullanıcı arayüzü (televizyon, monitör vs.) kullanılarak oynanan oyun türü.
Bilgisayar bilimi: Bilgisayar bilimi, bilgi ve hesaplamanın kuramsal temellerini ve bunların bilgisayar sistemlerinde uygulanabilmeleri sağlayan pratik teknikleri araştıran bir bilim dalıdır.
İstanbul Bilgi Üniversitesi: İstanbul Bilgi Üniversitesi, 1996 yılında kurulmuş vakıf üniversitesi. 6 fakültesi, 4 enstitüsü, 5 yüksekokulu ve meslek yüksekokuluna bağlı 7 programı, lisans, lisansüstü, önlisans öğretimi verilen 100'e yakın programı vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir