Tendon Kesisi Fizik Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar
belli beyaz bu ele elin eski kas kemik oranda tendon veya ya Tendon Kesisi Fizik Tedavisi Sinir Kesilmesi Tedavisi tendon kesilmesi tendon kesisi fizik tedavisi sini..

Tendon Kesisi El Yaralanmaları

Tendon Kesisi El Yaralanmaları
El yaralanmalarında özellikle tendon ve sinir kesileriyle birlikte olan yaralanmalar önem kazanır. Tedavide en onemli konu, tüm tedavi yöntemlerinin göz önüne alınarak her yaralanmaya göre en uygun olanın seçilmesi şeklindedir.

Hiç bir el yaralanması diğerine benzemez. El yaralanmalarında amaç, ele en yüksek oranda eski işlevlerini kazandırmaktır. Tendon, kas ile kemik arasında uzanan fibröz beyaz renkli şerit ya da bant şeklinde yapıdır. Kasın kasılmasıyla oluşan hareket kuvvetini tendon kemiğe aktarır. Kemik ise bağlı olduğu eklem yoluyla hareket eder. Tendon kesildiği zaman bu hareket oluşmaz. Ancak bu hareketin kemiğe iletilmesinde başka faktörler de etkili olabilir.

Ameliyat:
Eldeki yaralanmanın şiddetine göre tendon onarımı hemen ya da bir süre sonra (elektif) yapılabilir. El ameliyatları kansız ortamda yapılmalıdır. Bu sayede elin karmaşık yapıları birbirinde ayrılır ve sağlıklı bir ameliyat yapılabilir.

Ameliyatta kesilen tüm oluşumlar uygun dikiş malzemeleriyle dikilir. Tendonların parçalandığı doku kayıplarıyla birlikte olan yaralanmaların tedavisi daha da zordur. Erken devrede vücudun başka bölgelerinden alınan tendon greftleri ile tendon onarılır.

Ameliyat sonrası:
Ameliyat sonrasında pansumanla sarılan elin tendon iyileşene kadar bir süre hareketsiz tutulması gerekir. Ancak belli bir süre sonra ilgili eklemlere pasif hareket başlatılır. Bu hareket tendonun etraf dokulara yapışmasını önler ve, tendonun yolu üzerindeki eklemlerin çalıştırılarak sağlığını kazanmasını amaçlar.

Sonraki devre ise cerrahın belirleyeceği sürede başlatılan aktif hareketlerdir. Aktif hareket, hastanın istemli olarak tendonu, dolayısıyla ilgili parmakları veya eli oynatmasıdır. Ameliyat sonrasında hasta Fizik Tedavi uzmanı ile birlikte takip edilir. Tendon üzerinde yeterli iyileşme olmadan erken devrede hareket uygulanması kopmalara neden olabilir bu nedenle ameliyat sonrası takip önem kazanır.

Kas Ve Tendon Yaralanmasında İyileşme Süresi Ne Kadardır?

TANI:Ayak bilegi ve ayak düzeyindeki kas ve tendon yaralanması ayak parmagı uzun ekstansör kas ve tendonun keskin cisimle temas gerçekleşme şekli belirlenmiş.sol ayak sırtında 10 cm. derin kesik oldu ameliyat edildim fakatsosyal güvencem olmadıgından hastaneden cıktım ve evde pansumanlarımı kendim yaptım 40 gün önce ameliyat oldum YARALAR KAPANDI FAKAT AYAGIM BİRAZ YERDE DURUNCA MORARMA OLUYOR VE AYAGIMIN USTÜNE HALEN BASAMIYORUM SICAK KOMPLEX İYİ GELİRMİ İYİLEŞME SÜRESİ NE KADAR SÜRER YAŞIM 43 BU KONUDA AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜR EDERİM.

Etiketler:tendon kesilmesi tendon kesisi fizik tedavisi sinir kesilmesi tedavisi tendon iyileşme süresi tendon kesisi el yaralanmaları el kesılmesi nasıliyleşir tendon kesisi tendon fizik tedavi kol kesiklerinde tendon ve sinir de uygulanan fizik tedavi hareketleri el kesiklerindeki fizik tedavi tendon kesilmesi ve fizik tedavisi tendon kesisinde fizik tedavi tendom kesilmesi tendon kesiklerinde iyilesme sureci tenton kesiklerinde nasıl fizk tedavi uygulanır tendon kesisi fzik tedavisi süreci sinir kesisi iyileşme süreci tendon ve sinir kesileri iyileşme süreci extensor tendon kesisi
Fizikçi: Fizikçi, fizik ile uğraşan, bu konuda eğitim görmüş, veya fizik alanında önemli gelişmelere imkân vermiş olan kişilerdir.
Fiziksel kimya: Fiziksel kimya, organik ya da inorganik, yalın ya da karışım halindeki kimyasal sistemleri fizik yasaları yöntemleriyle inceleyen bilim dalı.
Fiziksel buhar biriktirme: Fiziksel buhar biriktirme.
Nobel Fizik Ödülü: Nobel Fizik Ödülü, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından her yıl Stokholm'de Alfred Nobel'in ölüm günü olan 10 Aralık'ta verilir. Bu ödül, Alfred Nobel'in 1895 yılında isteği ile başlatılan ve 1901 yılından beri devam eden 5 Nobel Ödülü'nden birisidir. Diğer kategoriler; Nobel Kimya Ödülü, Nobel Edebiyat Ödülü, Nobel Barış Ödülü, Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü'dür. İlk Nobel Fizik Ödülü, x-ışını keşfinden dolayı sunduğu üstün hizmetlerden dolayı Alman Wilhelm Conrad Röntgen'e verilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir