Termodinamiğin 1. Kanunu

Sponsorlu Bağlantılar
ayni bazi bir isi kimya muhendislik standart termodinamik Termodinamiğin 1. Kanunu Termodinamiğin 1. Yasası Konu Anlatımı termodinamiğin 1. yasası termodinamiğin 1. kanunu ..> Standart Termodinamiğin 1. Yasası

Termodinamiğin 1. yasası
Sistemin kendi iç enerjisindeki değisim, o sisteme eklenen/ayrilan isi ve yine ayni sisteme yapilan iş ile alakalidir. Termodinamigin 1. yasasi su sekilde formulize edilmistir.
ΔU=Q-W
Bazi kimya ve muhendislik kitaplarinda ayni formulu ΔU=Q+W seklinde olarak gorebilirsiniz. Bu tamamen isaret tanimlamasindan kaynaklanmaktadir. Kimi kitaplar sisteme yapilan işi + olarak gostermeyi tercih ederken kimi kitaplar sisteme yapilan işi – olarak gosterirler.

Termodinamiğin Sıfırıncı Yasası

Açıklama:

A ve B nesneleri C nesnesi ile termodinamik dengede ise A ve B kendi başlarına da termodinamik dengededir.

Termodinamiğin Birinci Yasası

Açıklama:

Bir sistemin iç enerjisi, sisteme aktarılan ısı artı sistem üzerine yapılan iş ile artırılabilir.

Etiketler:termodinamiğin 1. yasası termodinamiğin 1. kanunu termodinamiğin 1. yasası konu anlatımı termodinamiğin 1 yasası termodinamiğin 1.yasası termodinamgin 1. yasası termodinamik 1 konu anlatım
Kanunun Kuvveti: The French Connection William Friedkin'in yönettiği 1971 yapımı Hollywood filmi. Robin Moore'un aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmıştır.
Ocak: Sözcüğün, odcak >>> "ocak" olduğu savlanırken, öte yandan Eski Türkçedeki "oc-mak, uc-mak" "ateş tutuşturmak" kökünden de olabilir. Ocak, ateş yakılan yer, ev, yuva sözcükleriyle bağlantılı olup ocakların yakıldığı, günlerin dışarıda çalışarak, avlanarak değil de, ocaklarda (evlerde) geçirildiği soğuk ay, anlamını taşımaktadır. Ocak adı ayrıca üç uzun çubukla ateş üstünde pişirme kabının tutulmasına yarayan düzeneğin, üçok'un adının evrilmesi sonucunda da bugünkü formuna kavuşmuş olabilir.
Kanun-ı Esasî: Kânûn-i Esâsî (Osmanlı Türkçesi: قانون اساسى) Fransızca Loi constitutionelle çevirisi olarak kullanılan Osmanlıca terkiptir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir