Termodinamiğin 2. Kanunu

Sponsorlu Bağlantılar
carnot clausius daima elde entropi heat engine ilk maksimum olana zor Termodinamiğin 2. Kanunu Termodinamik 2. Kanunu termodinamiğin 2. yasası termodinamiğin 2. kanunu ..> Termodinamiğin 2. Yasası

Termodinamiğin 2. Yasası
Termodinamiğin 2. Yasası kisaca soyledir.

“Sıcaklık farkı olan 2 cisimden soğuk olandan sıcak olana kendiliğinden ısı transferi gerçekleşmez.”

Bu ikinci yasa ile birlikte entropi kavramı da bizlere ilk defa merhaba der. Clausius’ın entropi hakkında dedikleri daha sonradan ikinci yasaya şu şekilde eklenmiştir.

“İzole edilmiş bir sistemin entropisi dengeye gelene kadar yükselerek maksimum seviyeye ulaşır.”

Entropi kavrami hemen hemen tum muhendislik talebelerinin mezun olana kadar basini agritan anlamasi ve sindirmesi zor bir kavramdir.

Soğuk bir cisimden sıcak bir cisime ancak ve ancak bir ısı devinimi (heat engine) ile ısı transferi mevcuttur ki bu hergun kullandigimiz buzdolabindan baska birsey değildir. Bu ısı devinimi kavramı ilk olarak 1820 li yıllarda unlu Termodinamik bilimcisi Fransız Sadi Carnot tarafından kaleme alınmıştır.

Termodinamiğin İkinci Yasası

Açıklama:

Üç özdeş form vardır (1) Çevresine ısı yaymayan ve mekanik iş ile çalışan bir ısı makinesi yapılamaz. (2) Düşük sıcaklıktan daha yüksek sıcaklığa ısı transferi yaparak elde edilen soğutucular ancak mekanik iş kullanılarak yapılabilir. (3) Bir sistemin entropisi daima artma eğilimindedir.

Etiketler:termodinamiğin 2. yasası termodinamiğin 2. kanunu termodinamik 2. kanunu termodinamik 2. yasası termodinamik yasaları konu anlatımı termodinamiğin 2.kanunu termodinamiğin 2.yasası termodinamik 2 yasası termodinamiğin 2 yasası termodinamiğin 2. yasası konu anlatımı termodinamik 2.yasa ekşi termodinamik 2.yasasi vikipedi termo 2.kanun termodinamik 2. kanunu anlatım video TERMO 2. KANUN termodinamik kanunları konu anlatımı termodinamiğin 3. yasası konu anlatımı termo konu anlatim isi maki termodinamiğin yasaları konu anlatımı termodinamik konu anlatımı video
Kanunun Kuvveti: The French Connection William Friedkin'in yönettiği 1971 yapımı Hollywood filmi. Robin Moore'un aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmıştır.
Ocak: Sözcüğün, odcak >>> "ocak" olduğu savlanırken, öte yandan Eski Türkçedeki "oc-mak, uc-mak" "ateş tutuşturmak" kökünden de olabilir. Ocak, ateş yakılan yer, ev, yuva sözcükleriyle bağlantılı olup ocakların yakıldığı, günlerin dışarıda çalışarak, avlanarak değil de, ocaklarda (evlerde) geçirildiği soğuk ay, anlamını taşımaktadır. Ocak adı ayrıca üç uzun çubukla ateş üstünde pişirme kabının tutulmasına yarayan düzeneğin, üçok'un adının evrilmesi sonucunda da bugünkü formuna kavuşmuş olabilir.
Kanun-ı Esasî: Kânûn-i Esâsî (Osmanlı Türkçesi: قانون اساسى) Fransızca Loi constitutionelle çevirisi olarak kullanılan Osmanlıca terkiptir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir