Tiryaki Hasan Paşa İlköğretim Okulu

Sponsorlu Bağlantılar
bir biri devlet istanbul kale kanuni karar manisa mehmet murat salan selim sultan tiryaki yazar zaman Tiryaki Hasan Paşa İlköğretim Okulu Tiryaki Hasan Paşa Oku tiryaki hasan paşa tiryaki hasan paşa ilköğretim o..

> Tiryaki Hasan Paşa

Afyon çekme düşkünlüğü ile bilinen Tiryaki Hasan Paşa 1521 yılında dünyaya gelmiştir. Adını da bu alışkanlığı yüzden almıştır. Doğduğu yer hakkında kesin bir bilgi yoktur. Sarayda eğitim almış ve Sultan III.Murat’ın Manisa’da Şehzade olarak bulunurken onun baş muhasipliğini (hesap işleri) yapmıştır. Sultan III.Murat (1546-1598) , Kanuni’nin torunu II.Selim’in (Sarı Selim) oğludur.

Çeşitli devlet hizmetlerinde bulunan ve kahramanlığı, cesareti, mertliği ile ün salan Tiryaki Hasan Paşa, Macaristan’da o zaman Osmanlı Sancağı olan Zigetvar’da 20 yıl beylik yapmış, 1594 yılında isteği üzerine yine Osmanlı’nın çok önemli kalelerinden biri olan Kanije Kalesi Komutanlığı’na getirilmiştir.

Bu vazifedeyken, kale çok üstün düşman kuvvetleri tarafından kuşatılmış. Kuşatma (16 Kasım 1601)esnasında gösterdiği kahramanlık ve ani karar verebilme yeteneği sayesinde düşmanı ağır bir yenilgiye uğratmış (16 Kasım 1601), tarihe Kanije Kahrama’nı olarak geçmiştir. Bu zaferden sonra, haber İstanbul’a ulaştığı zaman Padişah III.Mehmet, kendisine mareşallik-vezirlik rütbesi, üç hilalli sancak ve padişah hatt-ı hümayunu vermiştir. Padişah hümayununda “Berhurdar olasın, seninle olan asker kullarım manevi oğullarımdır” diyerek onurlandırmıştır.

1611 yılında Budin (Budapeşte) Valisiyken vefat ettiği ve mezarının Budapeşte’de olduğu söylenir. Türklerin Kanije, Macarların Nagykanitza-Konizsa-Kanjiza dedikleri Kanije, Macaristan’ın Slovenya ve Hırvatistan sınırına yakın, 50.000 nüfuslu bir kasabadır. Kale ise harap haldedir. Onarılması için girişimler başlatılmıştır. Kanije Belediye Başkanı onarım için Türk Konsolosluğu’ndan yardım talep etmiştir. (Manşet Gazetesi, 06.05.2005)

Değerli insan, öğretmen yazar Hasan Tahsin Kadıoğlu, Tiryaki Hasan Paşa’nın 1611 yılında Ünye’de öldüğünü ve mezarının da Ünye’de olduğunu yazmaktadır. Bu güzide insan, benim de hocamdı. Gençlik yıllarımda Ünye’de yerel bir gazetede çalışırken her akşam gazetenin önünden geçer, geçerken cama vurur , “Şair, bugün ne haberler var ? Vukuat var mı ? “diye takılırdı, beni destekler, uyarır ve yardımcı olurdu. Nur içinde yatsın.

Etiketler:tiryaki hasan paşa tiryaki hasan paşa ilköğretim okulu tiryaki hasan paşa oku tiryaki hasan paşa mezarı tiryaki hasan paşa ilköğretim okulu acık adresi tıryaki hasan pasa tiryaki hasan paşa ilköğretim okulu öğretmenleri tiryaki hasan paşa ile bilgi tiryaki hasan paşanın mezarı nerede tiryaki hasan paşa ilköğretim okulu 7 a sınıfı tiryaki hasan paşa i.ö.o resimler tiryaki hasan paşa ilköğretim okulu anasayfa tiryaki hasan paşa ilköğretim okulu piknik resimleri tıryakı hasan pasa tiryaki paşa bağcılar tiryaki hasan paşa ilköğretim okulu web tiryaki hasan paşa ilköğretim okulu öğretmenlerinin resimleri tiryaki hasan paşa ilköğretim okulu ögretmenleri tiryaki hasan paşa ilköğretim okulu internet sitesi tiryaki hasan paşa i.ö.o öğretmenleri
Tiryaki Hacı Mehmed Paşa: Tiryaki Hacı Mehmet Paşa (ö. Resmo, Girit) I. Mahmut saltanatında, 9 Ağustos 1746 - 24 Ağustos 1747 tarihleri arasında bir yıl on altı gün sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır.
Tiryaki Hasan Paşa: Tiryaki Hasan Paşa, (1530? - 1611) Kanije Savunması'nı yaparak "mareşal" rütbesini alan Osmanlı paşası.
Tiryakioğlu, Ayvacık: Tiryakioğlu, Samsun ilinin Ayvacık ilçesine bağlı bir köydür.
Hasan Âli Yücel: Hasan Âli Yücel (d. 17 Aralık 1897, İstanbul - ö. 26 Şubat 1961, İstanbul), öğretmen, eski Milli Eğitim Bakanı, Köy Enstitüleri'nin kurucusu.
Hasan (Akkoyunlu): Uzun Hasan (Osmanlıca: اوزون حسن; ;
Hasan Şaş: Hasan Şaş (d. 1 Ağustos 1976, Adana), orta saha mevkiinde oynayan eski Türk futbolcu, Galatasaray yardımcı antrenörü.
Hasan bin Ali: Hasan bin Ali bin Ebu Talib ya da Hasan el-Müctebâ,‎ (Arapça: الحسن بن علي بن أﺑﻲ طالب, Farsça: حسن ابن علی, d.
Pasadena: Pasadena ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bir kent. Güney Kaliforniya'da ve Los Angeles'ın kuzeydoğusunda yer alır.
Pasaport: Pasaport yabancı ülkelere gidecek olanlara yetkili kuruluşça verilen, yabancı ülke yetkililerinin kimlik incelemesinde geçerli olan belgedir.
Pasarofça Antlaşması: Pasarofça Antlaşması, 1715-1718 Osmanlı-Avusturya-Venedik Savaşına son veren, yukarı Sırbistan, Belgrad ve Banat yaylasının Avusturya'ya; Dalmaçya, Bosna ve Arnavutluk kıyılarının Venedik'e verilmesi, Mora Yarımadası Osmanlılarda kalması gibi maddeler içeren 21 Temmuz 1718'de imzalanan antlaşmadır. Antlaşma Osmanlı sultanlarından III. Ahmed Han (1703-1730) zamanında, Mora-Tuna kavşağında Sırbistan’nın (şimdi Sırpca adı Požarevec, Almanca adı Passarowitz olan) Pasarofça kasabasında yapıldı.
Paşabahçe, Beykoz: Paşabahçe, İstanbul'da Boğaziçi'nde Anadolu yakasında bir semttir. Kuzeyinde Beykoz, güneyinde ise Çubuklu bulunur.
İlkokul: İlkokul, çocukların okul öncesi eğitiminden sonra başlayacağı ilk eğitimi ifade eder.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir