Titanic Gemisi

Sponsorlu Bağlantılar
ama batti bile bir bu deniz denizcilik gemi giden hafif harland wolff kat mesaj newfoundland olay pazar titanik white star zamana Titanic Gemisi Titanic Özeti 1912 titanic titanic gemisi titanic özeti titanic ..

Özet Anlatımla Titanik Faciası !

Titanik Ve Yapısı

Belkide bütün zamanların en ünlü gemi kazası Titaniktir. White Star Denizcilik, Titanik’i ve kardeşi Olympic’i denizlerde seyreden en büyük, en iyi ve en güvenilir gemiler olarak yapmışlardı.Titanik’in yapımı, 11.300 kişiden oluşan Harland & Wolff tersanesi çalışanlarının 26 ayını aldı.Titanik devasa boyutlu, lüxs bir gemiydi; 21 deniz mili hıza ulaşabilen bu geminin batmasının mümkün olmadığı düşünülüyordu.Titanik’in muhaere sistemi, ticari gemilerde o zamana kadar kullanılan en güçlü sistemdi.Ayrıca karanlıkta 2000 millik bir alanı tarayabiliyordu.Titanik’in teknesinin alt tarafında ikili bir yapı siitemi ve 16 adet su geçirmez bölümü vardı.Bu bölümlerden herhangi ikisine su girse dahi geminin su üstündeki dengesi bozulmazdı.Bu da geminin emniyetini bir kat daha arttırmaktaydı.

TİTANİK’İN BATIŞI

14 nisan 1912 pazar günü, Newfoundland’ın yaklaşık 576 km. güney doğusunda,20 deniz mili süratle seyreden Titanik,bir buzdağına çarptı.Hafif sisli ve ayışığının olmadığı bir akşamdı.Bir araya gelmiş büyük buz kütleleri , buz sahaları ve buzdağları konusunda bir çok uyarı mesajı alınmıştı.Daha önceden gelen bir mesaj kaptan tarafından dikkate alınmış ve bir gözcü yerleştirilmişti.Ama çarpmayı önlemeye çalışılşırken,sancak tarafına sert bir dönüş yapan Titanik, su kesiminin alt tarafından bir buzdağına çarptı.Geminin teknesi hasar gördü ve Titanik 2 saat 40 dakika sonra sulara gömüldü.Geminin orkestrası son dakikaya kadar çalmaya devam etti.

VE TİTANİK BATTI

Gemideki 2.228 kişiden sadece 705’İ kurtarılabildi.Cankurtaran sandallarına binenler, olay yerine elinden geldiği kadar hızlı giden Carpathia gemisi tarafından kurtarıldı.Buna rağmen Carpathia gemisi bile buz gibi suya fazla dayanamayanlar için çok geç kalmıştı.

Alıntı

Etiketler:1912 titanic titanic gemisi titanic özeti titanic batışı titaniğin batışı titanik kazası titanic 1912 titanik özet titanic özet titanik gemisi batışı titanic ingilizce özet titanik 1912 titanik özeti titaniğin özeti titanic kazası titanik batışı titanic filminin konusu titanic filminin özeti titanic kitabının özeti titanik hikayesinin özeti
Titanik: * Titanik - White Star Line şirketinin sahibi olduğu Olympic sınıfı bir yolcu gemisidir.15 Nisan 1912 yılında ilk seferinde batmıştır.
Titanik (film): Titanik 1997, ABD yapımı film. En İyi Film dahil olmak üzere 11 Akademi Ödülü kazanmış olan filmi James Cameron yönetmiştir.
Alternatif Titanic teorileri: Titanic, New Foundland'ın Grand Banks güneyi açıklarında seyir etmekteydi. Gözcüler Frederic ve Fleet gemi'nin ön tarafında tam olarak seçilemeyen büyük bir buzdağı farkettiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir