Tükenmez Kalemi Kim Buldu

Sponsorlu Bağlantılar
bir ilk karar ki ladislao biro laszlo biro onu ya Tükenmez Kalemi Kim Buldu Tükenmeyen Kalemler tükenmez kalemi kim icat etti tükenmez kalemi kim ..Tükenmez Kalemi Kim Buldu?

Ladislao Biro Macar bir heykeltraş, ressam ve yazardır. Aynı zamanda düzeltmendir ve kaleminin mürekkebini devamlı yenilemek zorunda olması onu deliye çevirmektedir.

1930’ların başında, kimyacı kardeşi Georg ile birlikte tekrar tekrar mürekkep doldurma ihtiyacı olmayan ve sayfaları bulaştırmayacak bir kalem yapmak üzere deneylere başladılar.

Biro fark etti ki gazete basımında kullanılan mürekkep çabucak kuruyor, sayfayı ıslak ya da bulaşık bırakmıyordu. Aynı tip mürekkebi kullanacak bir kalem yapmaya karar verdi. Kalemin ucunu bu koyu mürekkebin akabileceği şekilde tasarladı. Bunu, kalemin ucuna minik bir top koyarak başardı. Kalem kağıt üzerinde hareket ettikçe top dönüyor, kalemin içinden aldığı mürekkebi kontrollü bir şekilde kağıda ulaştırıyordu. Aslında bu özelliğin patenti, 1888 yılında deriyi işaretlemeye yarayan bir ürün için, John J. Loud tarafından alınmıştı. Ancak ticari olarak uygulamaya sokulamamıştı. Laszlo Biro tükenmez kalemin patentini 1938 yılında aldı.

1943 yılında iki kardeş Arjantin’e taşınarak buluşlarını finanse etmeye istekli bir yatırımcı buldular. Tükenmez kalemlerini Birome adı altında Arjantin’de pazarlamaya başladılar. Bir süre sonra, İngiltere’de Kraliyet Hava Kuvvetlerine kalem sağlayan bir fabrika açtılar.

Ancak yağmur altında yazabilme özelliğini kazandıktan sonra tükenmez kalemi halka pazarladılar. İlk 5000 müşteriye yağmur altında yapılan tanıtımdan birkaç yıl sonra şirket, BIC Corporation tarafından satın alındı ve tükenmez kalemin hikayesi günümüze ulaştı.

Etiketler:tükenmez kalemi kim icat etti tükenmez kalemi kim buldu tükenmeyen kalemler biro nun hayatı tükenmez kalem kim icat etti tükenmez kalemin buluş hikayesi kalemin buluş hikayesi tükenmez kalemi kim icat etmiştir tükenmez kalemi kim bulmuştur tükenmez kalem kim buldu türkenmeyen kalemler hayatı lasalo biro hayatı ilk tükenmez kalemi kim buldu tükenmeyen kalemler hikayesi ladislao biro neyi icat etti ladislas biro kimdir ladislao biro macar tükenmez kalemi icat etti kağıdı kim buldu vikipedi kalemin bulunuş hikayesi vikipedi
Tükenmez kalem: Tükenmez kalem ya da kısaca tükenmez, içindeki borucuktaki özel ve koyu kıvamdaki mürekkebi, ucunda bulunan bilye sayesinde yüzeye aktaran modern bir yazım aracı.
Tükenmez, Hamur: Tükenmez, Ağrı ilinin Hamur ilçesine bağlı bir köydür.
Bulduk, Cihanbeyli: Bulduk, Konya'nın Cihanbeyli ilçesine bağlı bir beldedir. Belediye Başkanı Ömer Küçükyıldız'dır.
Bulduk, Eskipazar: Bulduk, Karabük ilinin Eskipazar ilçesine bağlı bir köydür.
Buldukpınarı, Tepebaşı: Buldukpınar, Eskişehir ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.
Bulduk, Şabanözü: Bulduk, Çankırı ilinin Şabanözü ilçesine bağlı bir köydür.
Bulduk, İzmit: Bulduk, Kocaeli ilinin İzmit ilçesine bağlı bir köydür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir