Tuna Nehri Güzergahı

Sponsorlu Bağlantılar
almanya bu bulgaristan eni hollanda macaristan prut schwarzwald siret tisza tuna nehri uzun Tuna Nehri Güzergahı Macaristanın Nehirleri Fiziki Haritası tuna nehri haritası tuna nehri güzergahı macarista..Tuna Nehri

Tuna Nehri, Almanya’nın güneyinde Karaorman (Schwarzwald) bölgesinde Brege ve Brigach dağ ırmaklarının 678 m yükseklikteki Donau-Eschingen (Donaueşingen)’de birleşmesiyle meydana gelir. Tuna kaynağı Donaueschingen kasabasından fışkırarak ufak bir kanal sayesinde Brigach nehrine döküldüğü noktadan itibaren bu nehrin ismini Tuna diye değiştirir (!).

Donaueschingen’den Karadeniz’e döküldüğü Sulina limanına kadar uzunluğu 2779 km’dir. Bunun 2415 km’si üzerinde Seyrüsefer yapılmaktadır. Tuna nehri coğrafi bakımdan üçe ayrılır: kaynağından gönyü’ye kadar yukarı tuna (988 km), gönyü’den turnu severin’e kadar orta tuna (860 km) buradan nehir ağzı sulina kadar aşağı tuna (931 km). Kaynağından denize döküldüğü noktaya kadar Almanya, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan, Romanya, Moldova ve Ukrayna olmak üzere toplam 10 ülkenin topraklarını katetmektedir.

Tuna nehri havzasının yüzölçümü 817.000 km2, uzunluğu 1690 km, eni ise 820 km’dir. Bu hidrografik havzada değişik uzunlukta 120 kadar ırmak ve nehir Tuna’yı beslemektedir. Bunlar arasında 500 km’den daha uzun olanlar İnn (505), Drava (894), Tisza (966), Sava (861), Morava (563), Olt (542), Siret (726) ve Prut Nehri (950)’dur.
Tuna Nehri
Tuna Nehri

Nehir taşımacılığına çok uygundur. Hollanda’dan Ren nehrinden başlayan
seyahat kanal geçişleri ile Tuna üzerinden Karadenize kadar seyahat edilebilir.

Etiketler:tuna nehri haritası tuna nehri güzergahı macaristanın nehirleri fiziki haritası tuna nehri kaç km tuna nehri kaç kilometre tuna nehrinin haritası vikipedi tuna nehri kaç km dir tuna nehrinin haritadaki yeri tuna nehri nerede denize dökülür tuna nehrini gösteren harita tuna kac kilometre tuna nehri tuna nehri nerede harita tuna türküsü tuna nehri nerede haritada göster tuna nehri harita üzerinde göster tuna nehrini göstern harita tuna nehrini haritada göster harita tuna ırmağı tuna nehri siyasi harita

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir