Tüpligasyon Yeniden Açılırmı

Sponsorlu Bağlantılar
adet boynuz bu ciddi genel halka karna koruma ovulasyon randevu ya Tüpligasyon Yeniden Açılırmı Bağlanan Tüpler Açılırmı tüpler kandiliginden acılırmı baglattım tüpligasyo..Tüp Ligrasyonu (tüplerin Bağlanması)

Ovulasyon (yumurtlama) döneminde yumurtalıkta

gelişen folikülden
salınan oositin (yumurta hücresi)
sperm hücresi tarafından döllendiği kanalcıklara

fallop tüpü adı verilir. Uterusun sağında ve solunda birer adet olmak üzere “boynuz şeklinde” iki adet fallop tüpü bulunur.

Sterilizasyon, fallop tüplerinin geçirgenliğinin cerrahi yöntemlerle kalıcı olarak bozulması işlemidir.

Tüplerin geçirgenliği yakma, bağlama ya da tüplerin etrafına halka takılması suretiyle bozulduğunda oosit ile sperm hiçbir şekilde karşılaşamadığından gebelik oluşmaz.

Bu yöntemle tüplerde ciddi hasar oluştuğundan tüplerin eski haline getirilmesi çok zordur.

Koruyuculuk oranı ve koruma süresi

*

Yöntemin koruyuculuk oranı %100’e yakın olmakla beraber uygulanan cerrahi işlemin niteliği (yakma veya bağlama gibi) ve bazı bireysel özellikler nedeniyle çok ender durumlarda gebelik oluşabilir.

*

Koruma süresi ömür boyudur.

Uygulanması

*

Uygulamaya geçmeden önce kadının ve eşinin imzalı onayı gerekir.

*

En sık uygulama şekli genel anestezi altında, laparoskopi yöntemiyle tüplerin yakılması şeklindedir.

*

Ameliyat öncesi gerekli ön incelemeler yapılır ve randevu verilir. Randevu sabahı bir şey yiyip içmeden hastaneye gelmek gereklidir. 30 dakikalık bir anestezi süresi içerisinde uygulanabilir. Genellikle geceyi hastanede geçirmek gerekmez.

Resimde fallop tüpüne uygulanan yakma işlemi görülmektedir. Trokar adı verilen 5 mm çaplı çubuklar karna açılan delikten içeri sokulmakta ve tüp uygun yerden tutularak yakılmaktadır. Resimde yakılan bölgenin renginin beyazlaşması tüpe verilen hasarı göstermektedir.
Bu resimde de tüplere yakma işlemi yerine kesme-bağlama işlemi uygulanmıştır. Her iki yöntemde de sonuç aynıdır: tüplerin geçirgenliği bozulmuştur.

Kimlerde uygulanması sakıncalıdır?

*

İleride çocuk sahibi olmak isteyip istemediği konusunda kararsız olan kadınlarda uygulanmaz.

*

30 yaşın altında olan kadınlarda uygulanması, kadının henüz doğurganlık döneminin ortalarında olması ve ileride muhtemel bir eş değişikliği yapmak ve yeni bir aile kurmak durumunda olabilmesi nedeniyle sakıncalıdır.

*

Eşin rızası olmadan yapılan uygulamalarda eş boşanma söz konusu olduğunda “çocuk sahibi olamama” nedeniyle haklı bir boşanma talebinde bulunabilir.

Avantajları

Koruyuculuğu çok yüksek bir yöntemdir ve tek bir uygulamayla kalıcı kontrasepsiyon (korunma) sağlar.

Dezavantajları

Yaşam şartlarındaki değişiklik nedeniyle yeniden çocuk sahibi olmak istediğinde tekrar operasyon gerektirir. Tüplerin geçirgenliğinin tekrar sağlanmaya çalışıldığı bu operasyonlar başarı şansları düşük ve maliyetleri yüksek operasyonlardır.

Riskleri

Genel anestezi ile yapıldığında tüm genel anestezi risklerini, laparoskopi ile yapıldığında tüm laparoskopik operasyon risklerini taşır.

Uyarılar

*

İleride çocuk isteği oluşması ihtimalini çok iyi gözden geçirin. Eşinizin de mutlaka onayını alın.

*

Doktorunuzla hangi yöntemi uygulayacağını konuşun. Laparoskopi yöntemi oldukça basit bir yöntemdir, ancak her doktor tarafından uygulanmamaktadır. Eğer laparoskopi yöntemi uygulanması için engel teşkil edecek tıbbi bir durum söz konusu değilse bu yöntemi uygulayan bir doktor tercih edin.

Özel durumlar

*

Tüp ligasyonuna rağmen gebe kalınması

Çok ender görülen bir durumdur. Tüplerin aldıkları tüm hasara karşın yeniden kanal oluşturmalarına bağlı olarak ortaya çıkar. Operatör hatası pratik olarak mümkün değildir ancak yine de bir etken olabilir. Tüp ligasyonu sonrası oluşan gebeliklerin önemli bir kısmı dış gebelik olduğundan ilk önce bu yönde inceleme yapılır. Dış gebelik saptanırsa uygun tedaviye geçilir. Rahim içi gebelik saptanırsa ve bebek isteniyorsa gebelik devam ettirilir. Bebek istenmiyorsa ve gebelik süresi yasal sınırı aşmamışsa tahliye edilir. Gebelik sonlandırıldıktan sonra korunma yöntemlerinin tekrar gözden geçirilmesi ve uygun bir yöntem seçilmesi gerekir.

*

Yeniden çocuk sahibi olma arzusunun ortaya çıkması

Bu gerçekten problemli bir durumdur. İleri derecede hasar görmüş tüpleri tekrar geçirgen hale getirme operasyonları başarı oranları oldukça düşük ve maliyetleri yüksek operasyonlardır. Başarı sağlanamazsa ve çocuk arzusu devam ederse IVF (tüp bebek) yöntemine geçmek gerekebilir.

Etiketler:tüpler kandiliginden acılırmı baglattım tüpligasyon yeniden açılırmı bağlanan tüpler açılırmı tüpler baglıyken reğl olunurmu rahim kordonu acılırmı tüplerin baglatma erken menopoz bloğ tüpler bağlandıktan sonra açılırmı kapalı tüpler kendiliğinden açılırmı baglı yumurtalık kendiliginden açılırmı follop tüpleri kendiliğinden açılıyor yumurtaliklarin baglanmasi kordon bağlama açılırmı kordon bağlatma açılırmı tüpligasyon günahmıdır yumurtalar baglandiktan sonra acilirmi kordon hastanesinde tupler açılırmı kordon bağlandıktan sonra açılırmı kadinin kordonu baglanirsa acilirmi nasil anlaşilir bağlanan kordon kendiliğinden açilirmi erkeğin yumurtalıklarının bağlanması
Yeniden yapılanmacı Yahudilik: Bunlara: Yeniden Yapılanmacılar ya da (Reconstructionist) adı verilir.
Yeniden Doğuş Partisi: Yeniden Doğuş Partisi (YDP), 23 Kasım 1992'de, Anavatan Partisi'nden ayrılmış olan Hasan Celal Güzel tarafından 11 binin üzerinde kurucu üye ile kurulmuştur.
Amerika Birleşik Devletleri'nin yeniden yapılanma dönemi: Yeniden yapılanma dönemi (1865-1877), ABD tarihinde Amerikan İç Savaşının 1865 yılında sona ermesiyle başlayan ve 1877 yılında sona eren dönem.
Yeniden Millî Mücadele Hareketi: Yeniden Milli Mücadele Hareketi, 1960'ların sonunda anti-emperyalist, anti-siyonist, anti-komünist müslüman öğrencilerin başlattığı aksiyoner bir öğrenci hareketidir.
Yeniden Yetmişe: Nilüfer'in on yedinci stüdyo albümü ve ikinci derleme/ seçki albümüdür. Sanatçı bu albümünde 70'li yıllarda seslendirmiş olduğu ve bugün artık her biri birer popüler müzik klasiği haline gelmiş olan, ilk dönem şarkılarını bir araya getirmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir