Turizm Meslek Lisesi Bölümleri

Sponsorlu Bağlantılar
genel kabul meslek mutfak nisan ortak paralel seyahat turistik Turizm Meslek Lisesi Bölümleri Anadolu Otelcilik Ve Turizm Meslek Lisesi Puanları turizm liseleri turizm meslek lisesi bölümleri ana..Anadolu Otelcilik Ve Turizm Meslek Liseleri

Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri

Milli Eğitim Bakanlığı Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı okullardır.Ülke ekonomisi için en gerekli kaynaklardan biri olan turizm ve bunun temel alt yapısını oluşturan konaklama sektörünün ihtiyaç duyduğu yabancı dil bilir nitelikli eleman yetiştiren kurumlardır. Öğrencileri hem mesleğe hem de yüksek öğrenime hazırlayan bir yılı hazırlık sınıfı olmak üzere ilköğretim okulu üzerine dört yıl eğitim süreli meslek liseleridir. Hazırlık sınıfından sonra, diğer sınıflarda da bazı dersler yabancı dille okutulmaktadır. 9.sınıfta tüm öğrenciler ortak mesleğe geçiş ve mesleğe yönlendirme dersleri görmektedirler. 10.sınıfta ihtisaslaşma eğitimine geçilmektedir ve öğrenciler aşağıdaki bölümlerden birini seçmektedirler:

Resepsiyon

Servis

Mutfak

Kat Hizmetleri

Seyahat Acenteciliği

Bu okullarda eğitim faaliyetleri turizm mevsimi ile paralel olarak sürdürülmektedir. Bu okullarda öğrenim gören öğrenciler her yıl Ekim-Mart ayları arasında teorik ve uygulamalı eğitimlerini okulda, Nisan-Eylül ayları arasında beceri eğitimlerini bu alanda faaliyet gösteren otellerde veya turistik tesislerde yapmaktadırlar. Uygulamalı eğitim süresince öğrencilere işyerlerince asgari ücretin en az %60’ı oranında ücret ödenmesinin yanı sıra, sigortaları Bakanlık tarafından yapılmaktadır.

Mezunlar alanlarında bir meslek yüksek okuluna sınavsız geçebilmektedirler. Yüksek okuldaki başarıları doğrultusunda lisans eğitimine dikey geçişle kabul edilmektedirler

Etiketler:turizm liseleri turizm meslek lisesi bölümleri anadolu otelcilik ve turizm meslek lisesi puanları otelcilik ve turizm meslek lisesi bölümleri otelcilik ve turizm meslek lisesi puanları turizm otelcilik lisesi bölümleri turizm otelcilik lisesi puanları truzm lise turizm otelcilik lisesi dersleri turzm ve otelcilik lise puanları kusadasi anadolu truzim meslek lisesi ingilizcesi turizm lise anadolu turizm liseleri anadolu otelcilik ve turizm meslek lisesi bölümleri turizm otelcilik liseleri bölümleri turizm meslek liseleri puanları turizm ve otelcilik lisesi puanları anadolu otelcilik ve turizm meslek lisesi meslekleri turizm otelcilik meslek lisesi puanları turizm lisesinde dersler
Rehber: Profesyonel turist rehberleri, Yönetmeliği Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca belirlenen, belirli şartlara sahip olduğu bakanlıkça kokart verilerek onaylanan, turizm kapsamında çalışan kişilerdir.
Meslek Yüksekokulu: Meslek Yüksekokulu.
Mesleki Açık Öğretim Lisesi: Mesleki öğretim yapan Açıköğretim Lisesine bağlı kurumlardır.
Mesleki Yeterlilik Kurumu: Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK), meslek standartlarını temel alarak, teknik ve meslekî alanlarda ulusal yeterliliklerin esaslarını belirlemek; denetim, ölçme ve değerlendirme, belgelendirme ve sertifikalandırmaya ilişkin faaliyetleri yürütmek üzere 21 Eylül 2006 tarihli ve 5544 sayılı Kanun ile kurulmuştur.
Meslekî eğitim: Mesleki Eğitim (Mesleki eğitim ve öğretim ya da Mesleki ve Teknik eğitim), belirli ticaretle ya da meslekle ilgili işlere kişileri hazırlamak için genellikle akademik olmayan, çoğu zaman geleneksel özellikler gösteren eğitim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir