Türk Göçleri

Sponsorlu Bağlantılar
gelen giden ilk kalan kitan orta asya Türk Göçleri Türk Göçlerinin Sonuçları türk göçlerinin nedenleri türk göçleri türk göçler..Türk Göçleri

Göçlerin Nedenleri
• İklim koşullarının değişmesine bağlı olarak meydana gelen kuraklık, artan nüfusa mevcut toprakların yetmemesi ve bu gelişmelerin sonucunda bölgede geçim sıkıntısının ortaya çıkması
• Türk boyları arasındaki siyasal anlaşmazlıklardan dolayı ortaya çıkan savaşlar
• Dış baskılardan (Çin, Kitan ve Moğol) dolayı Türklerin bağımsızlıklarını kaybetmek istememeleri
• Salgın hayvan hastalıkları ve otlakların yetersiz hale gelmesi

Göçlerin Sonuçları
• Orta Asya kültür ve medeniyeti dünyanın değişik yerlerine yayılmıştır.
• Orta Asya’da kalan boylar Hunların yönetiminde ilk Türk devletini kurmuşlardır.
• Farklı bölgelerde Türk devletleri kurulmuştur.
• Batıya giden Türkler, Kavimler Göçü’nü başlatmışlardır.
• Türkler değişik kültür çevreleriyle etkileşim içine girmişlerdir.
Türklerin atı evcilleştirmeleri ve tekerleği kullanmaları çok uzak bölgelere göç etmelerine yardımcı olmuştur. Türklerin çok çeşitli bölgelere yayılması, Türk tarihinin bir bütün halinde incelenmesini engellemiştir.

Etiketler:türk göçlerinin nedenleri türk göçleri türk göçlerinin sonuçları türk göçlerinin sebepleri türk göçlerinin sebeb ve sonuçları türk göçleri ve sonuçları türklerin göçleri 1.dönem türk göçlerinin sebepleri nelerdir tarihte türk göçleri türkler göçleri türklerin göçleri ve nedenleri türklerin göçlerinin nedenleri büyük türk göçleri türk göçü buyuk turk gocleri türk göçleri sebep ve sonuçları türkelerin göçleri tanzimat dönemi göçler nedenleri türk göçlerinin sonuçları tarihteki türk göçleri
Türkiye: Türkiye veya resmî adıyla Türkiye Cumhuriyeti (), başkenti Ankara olan ve Eski Dünya karaları denilen Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının birbirine en çok yaklaştığı noktada bulunan ülke.
Türkiye'nin köyleri: Türkiye'nin köyleri, Türkiye'de kırsal nüfusun yaşadığı yerleşme birimlerinden köy kanununun uygulandığı ve köy olarak tarif edilen sayısı 2010 verilerine göre 34.247'dir.
Karasal iklim: Karasal iklim: Kıtaların orta kesimlerinde deniz etkisinden uzak yerlerde, ve Kuzey Yarımküre'de etkili olan iklim çeşitidir.
Türkiye'de Karadeniz iklimi: Karadeniz iklimi (Okyanusal İklim veya Ilıman Deniz İklimi) asıl olarak Karadeniz Bölgesi'nde ve Marmara Bölgesi'nde Karadeniz kıyılarında ve Kuzey Anadolu Dağları'nın Karadeniz’e bakan yamaçlarında görülür.
Türkler: Türkler veya Türkiye Türkleri, çoğunlukla Türkiye ve Osmanlı İmparatorluğu'nun eski topraklarında yaşayan, Türk halkıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir