Türkçe Dünyanın En Zor Kaçıncı Dili

Sponsorlu Bağlantılar
belli bilim bine bini bu dil kurumu dili diye eden erken nin pek uzun ya yeni Türkçe Dünyanın En Zor Kaçıncı Dili Türkçe En Zor Kaçıncı Dil türkçe dünyanın kaçıncı zor dili türkçe dünyanın e..



Türkçe Kaçıncı Sırada?

Türkçe kaçıncı sırada?Türk Dil Kurumu Başkanı Şükrü Haluk Akalın, ”Türkçe yaygınlık bakımından 220 milyona yaklaşan nüfusla dünyanın beşinci dili durumundadır” dedi. Akalın, ”Türkçenin Gücü” konulu konferansta, Türkçe’nin yazı dili olarak söz varlığının 115 bini bulduğunu belirtti.

Yapılan araştırmalara ve yabancı bilim adamları tarafından da yazılan yazılara göre dünyada anadilini en erken Türk çocuklarının öğrendiğini ifade eden Akalın,”Türkler anadilini 2-3 yaşlarında öğrenmeye başlarken dünyada bazı ülkelerde bu ortalama 10-12 yaşlarına kadar çıkabiliyor, çünkü Türkçede uyum var, bir sesten sonra hangi sesin geleceği ya da gelemeyeceği belli” diye konuştu.

Türkçenin uzun yıllar boyunca pek çok dili etkilediğinin altını çizen Akalın, ”Türkçe pek çok dili etkileyerek onlara sözcükler vermiştir. Bu etkileme çince’den en yeni dillere kadar geçerlidir. 12 bin Türkçe sözcük bugün dünya dillerinde kullanılıyor. Farsça’ya Türkçe’den geçen 3 bine yakın sözcük var. Fakat en fazla sözcük Sırpça’da kullanılıyor. Bu sayı yaklaşık 9 bindir” diye konuştu.

Belediyeler ile işbirliği yaparak, yabancı ad bulunan iş yerlerinin Türkçe ad ile değiştirilmesi ve Türkçe ad konulmasıyla ilgili belediye meclislerinde karar aldırdıklarını anlatan Akalın, ayrıca bazı ülkelerdeki gibi ithal ürünlerin kullanma kılavuzlarında Türkçeye yer verilmesi gerektiğini bildirdi.

Türkçe’nin Türk milletinin ”Ses Bayrağı” olduğunu söyleyen Akalın, ”Türkçemize sahip çıkalım. Türkçemiz en kutsal varlığımızdır, ortak paydamızdır. Gelecek kuşaklara, Türkçeye yakışır bir Türkçe bırakalım” dedi.

Etiketler:türkçe dünyanın kaçıncı zor dili türkçe dünyanın en zor kaçıncı dili türkçe en zor kaçıncı dil turkçe dunyanin en zor türkçe kaçıncı dil türkçe dünyadaki dünyanın en zor dilleri sıralaması türkçe dil değeri olarak kaçıncı sırada türkiye fakirlikte kaçıncı sırada türkçe dünyanın kaçıncı dili türk dil kurumu türkçe kaçıncı sırada en zor öğrenilen diller sıralamasında türkçe kaçıncı turkce dunyada kacinci dil türkiye dünyanın en zor kaçıncı dili turk dili kaçinji dildir turkce kacinci dil türkiye dünyada kaçıncı sırada savoma en zor öğrenilen diller sıralamasında türkçe kaçıncı dil türkiye dünyanın kaçıncı zor dili türkçe dünyadaki kaçıncı zor dil
Süper Lig: Süper Lig veya sponsorluk anlaşması gereğince Spor Toto Süper Lig, 1959 yılında Millî Lig adıyla kurulan, şu an Türkiye'nin en üst düzeydeki futbol ligi.
Türkçe Top 20: Billboard dergisinin ve internet sitesinin Billboard Türkçe Top 20 listesinde bir numara olmuş şarkıların listesidir.
Turkcell: Turkcell (söyleyiş: ), Türkiye'nin ilk GSM, 2G ve 3G operatörüdür. GSM 900 teknolojisini kullanarak hizmet vermektedir.
Türkçe Rock Top 20: Billboard dergisinin ve internet sitesinin Billboard Türkçe Rock Top 20 listesinde bir numara olmuş şarkıların listesidir.
Dünyanın Yedi Harikası: Dünyanın Yedi Harikası, tamamı insanoğlu tarafından inşa edilmiş, olağanüstü antik yapı ve yapıtlardır.
Dünyanın Uzak Ucu: Dünyanın Uzak Ucu (orijinal adı: The Far Side of the World) 2003 yılında çekilmiş Peter Weir'in yönettiği Russell Crowe'un Jack Aubrey rolünde, Paul Bettany'nin de Stephen Maturin rolünde oynadığı bir filmdir.
Dünyanın Durduğu Gün (film, 2008): The Day the Earth Stood Still (Dünyanın Durduğu Gün), Scott Derrickson'ın yönettiği ve başrollerinde Keanu Reeves ve Jennifer Connelly'nin oynadığı 2008 yapımı bilim kurgu filmidir.
Dünyanın Yeni Yedi Harikası: Dünyanın Yeni Yedi Harikası, İsviçre'de bir organizasyon tarafından cep telefonu ve internet aracılığıyla yapılan bir oylama sonucunda, Dünyanın Yedi Harikası'na alternatif olarak seçilmiş ve 7 Temmuz 2007 tarihinde açıklanmıştır.
Dünyanın en yüksek yapıları: Dünyanın en yüksek yapıları belirlenirken genellikle doğrudan tanım yapmak mümkünse de, dünyanın en yüksek binasını ya da kulesini belirlemek o kadar kolay olmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir