Türkiyede Yaşlı Nüfus Oranı

Sponsorlu Bağlantılar
ankara bu daha dedi ege giresun ilk istanbul kocaeli konya lu orana sinop tgrt Türkiyede Yaşlı Nüfus Oranı Türkiyede Yaşlı Nüfusu türkiyedeki yaşlı nüfus türkiyede yaşlı nüfus oran..

Türkiye'de Yaşlı Nüfus Artıyor!

Avrupa'nın en genç nüfusuna sahip olmakla övünen Türkiye, hızla yaşlanıyor. Türkiye'de şu anda yüzde 8.6 olan yaşlı nüfus oranının 2030 yılanda yüzde 15'e ulaşacağını belirten uzmanlar, “Yaşlılarla ilgili politikalar şimdiden belirlenmeli” dedi.

Yapılan bir araştırma,Türkiye'de yaşlı nüfus ile ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Yaşlılığın bir sorun olarak görülmediği ülkemizde, 2030'lu yıllarda Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 15'i yaşlı olacak. “Dünyada 629 milyon olan 60 ve daha yukarı yaşlı nüfusun, 2050'de yüzde 14'e ulaşacağı öngörülürken Türkiye'deyse bu orana 2030'da ulaşılması bekleniyor.

Emeklilik ve göç gibi etkenlerin bölgelere göre değişiklik gösterdiğini kaydedilen araştırmada,halen 3.2 milyon yaşlı kırsal alanda, 2.5 milyon yaşlıysa kentlerde yaşıyor. Hızlı göç nedeniyle kırsal kesimin hızla yaşlandığı belirtilen araştırmada,Ege'nin yaşlı nüfus açısından Türkiye genelinin üzerinde olduğu dikkat çekti.

Araştırma sonuçlarına göre,60 yaş üzerinde nüfus oranı en fazla olan il yüzde 17.6'yla Kastamonu. Onu Sinop, Artvin, Çanakkale, Balıkesir, Burdur, Bolu, Giresun, Kırklareli ve Bartın izliyor. Hakkâri, Van, Ağrı, Bitlis, Bingöl genç nüfusa sahip iller listesinde ilk sıralarda. Onları Kocaeli, İstanbul, Konya ve Ankara izliyor.

TGRT

Etiketler:türkiyedeki yaşlı nüfus türkiyede yaşlı nüfus oranı türkiyede yaşlı nüfusu yaşlı nüfus türkiyede yaşlı nüfus yaşlı nüfus oranı türkiyede kaç yaşlı var türkiyede yaşlı nifus Türkiyenin genç- yaşlı nüfus oranı türkiye yaşlı nüfus oranı 2012 türkiyedeki yaşlı sayısı dünyada ve türkiyede yaşli nüfus istatistikleri who 2011 türkiyede yaşlı sayısı yaşlı nüfüs oranları çanakkale türkiye de yaşlı nüfus oranı ingiltere yaşlı nüfusu türkiyede kaç milyon yaşlı var istanbul yaşlı sayısı yurdumuzda yaşli nufusun genel nufusa orani turkiyede yasli nufus orani
Türkiye'deki enerji santralleri listesi: Katı fosil yakıtların kimyasal enerjisinin kazanlarda buhar elde etmek için kullanıldığı ve Rankine su-buhar çevrimine uygun Buhar türbinleri kullanılarak elektrik enerjisine dönüştürüldüğü elektrik santralleridir.
Türkiye'de havacılık ve uzay mühendisliği eğitimi: Havacılık ve uzay mühendisi, hava ile etkileşen her çeşit mühendislik ürünün tasarlanması ve inşaat projelerinin hazırlanması, üretilmesi, bakım ve onarım teknolojisi ve işletmesi konularında eğitim ve araştırma yapar.
Türkiye'de müzikoloji: Türkiye'de müzikoloji, Avrupa'nın doğu müziğiyle ilgilenmesine paralel olarak 1910'lardan sonra gelişmiştir.
Türkiye'de bulunan dış temsilcilikler: Bu sayfada Türkiye'de diğer ülkelerin bulundurduğu dış temsilcilikler listelenmiştir. Başkent Ankara'da 90 Büyükelçilik bulunmaktadır.
Türkiye'deki kiliseler: Türkiye'de halihazırda mevcut bulunan kiliselerin listesi:
Yaşlı Julia: Yaşlı Julia (d. Ekim MÖ 39 - ö. 14), Çağdaşları tarafından Julia Caesaris filia ya da Julia Augusti filia (Latince: IVLIA•CAESARIS•FILIA ya da IVLIA•AVGVSTI•FILIA) Roma İmparatorluğu'nun ilk İmparatoru Augustus'un ilk ve tek öz kızı.
Yaşlı Agrippina: (Julia Vipsania) Agrippina, (MÖ 14 – 18 Ekim 33), Genellikle Büyük Agrippina ya da "Yaşlı" Agrippina olarak bilinir ve İmparatorluğun 1. yüzyılında yaşamış en etkili kadınlardan birisidir.
Yaşlı Adam ve Deniz: Yaşlı Adam ve Deniz, Ernest Hemingway'in Nobel Edebiyat Ödüllü eseri. Eser aynı zamanda birçok ödül de kazanmıştır.
Yaşlı Domitilla: Flavia Domitilla Major (Major, Latince Yaşlı) Yaşlı Flavia Domitilla ya da Yaşlı Domitilla (69'dan önce öldü) Roma İmparatoru Vespasian'ın karısıdır.
Nüfus yoğunluğu: Nüfus yoğunluğu, herhangi bir elle tutulur nesne için kullanılabilir, ancak genelde yaşayan organizmalar için kullanılmaktadır.
Nüfus sayımı: Nüfus sayımı, ev, meslek, eğitim düzeyi, çocuk sayısı gibi alanları kapsayan özellikleriyle ülke nüfusunun nicel ve nitel durumunu belirlemek amacıyla belirli aralıklarla yapılan sayım.
Nüfuslarına göre ülkeler listesi: Bu bir nüfuslarına göre ülkeler listesidir.
Türkiye'nin illeri: Türkiye, idari ve coğrafi şartlar göz önünde bulundurularak çeşitli idari

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir