Urfa Antep Ve Maraş Zaferleri Hangi

Sponsorlu Bağlantılar
bir savunma yer yer Urfa Antep Ve Maraş Zaferleri Hangi Kurtuluş Savaşı Güney Cephesi Hikayeleri güney cephesiyle ilgili hikayeler urfa antep ve ma..Savaşlar Ve Zaferler _ Güney Cephesi

Mondros Ateşkes Antlaşması’nın, İtilaf Devletleri tarafından tek taraflı, haksız ve yanlış bir şekilde uygulanışı çerçevesinde Güney Anadolu’nun işgali, bu bölgede milli mücadele cephelerinin kurulmasına ve düşman saldırısına karşı direnmeye sebep olmuştu. Fransızların Adana’yı, İngilizlerin ve Fransızların beraberce Urfa, Maraş ve Antep’i işgal etmeleri halk arasında korku, nefret ve endişe oluşturmuştu. Fransızların, Ermenilerle işbirliği yaparak sömürge yönetimi usullerini burada uygulamaları, yer yer bölgesel savunma tertiplerinin alınmasına ve milli kuvvetlerin kurulup teşkilatlanmasına etken oldu.

Etiketler:güney cephesiyle ilgili hikayeler urfa antep ve maraş zaferleri hangi kurtuluş savaşı güney cephesi hikayeleri güney cephesindeki savaşlarla ilgili resim güney cephesı hıkayeleri güney cephesi hikayeleri çukurova savaşları fransız işgali güney cephesi antep urfa maraş atatürk güney cephesinde hangi savaşları yaptı güney cephesi savaş ve zaferler güney cephesi kurtuluş savaşı fransız işgali ile ilgili hikayeler
Gaziantep (anlam ayrımı): * Gaziantep, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan bir il.
Antep fıstığı: Antep fıstığı (Pistacia vera), sakız ağacıgiller (Anacardiaceae) familyasından yenebilen kabuklu bir meyve ve bunun ağacına verilen ad.
Antep Kuşatması: Antep Kuşatması, Kuva-yi Milliye ile Fransa arasında olan, Kuva-yi Milliye'nin 10 ay süren direnişinin ardından 9 Şubat 1921 tarihinde şehri Fransızlara terketmesiyle sonuçlanan kuşatma.
Sakız ağacıgiller: Sakız ağacıgiller (Anacardiaceae), iki çenekli çiçekli bitkilere dahil bir bitki familyası.
Tarihi Antep evleri: Tarihi Antep evleri, Gaziantep ilinde bulunan tarihi evlerdir. Gaziantep'te özellikle Bey Mahallesi'nde bulunan bu tarihi evler, kesme taştan yapılmıştır.
Maraş Katliamı: Maraş Katliamı, 19 Aralık ile 26 Aralık 1978'de Kahramanmaraş'ta meydana gelen Alevilere yönelik katliam.
Maraş, Kıbrıs: Maraş (Yunanca: Βαρώσια, Varosia, Yabancı dillerde: Varosha), Mağusa şehrinde bulunan mahalle, Kıbrıs'ın en ünlü bölgesiydi.
Maraş Muharebesi: Maraş Savunması, I. Dünya Savaşı’nin sonlarına doğru müttefiklerinin yenilmesi üzerine, Osmanlı İmparatorluğu 30 Ekim 1918'de imzalanan Mondros Mütarekesi ile Anadolu'nun birçok yeri gibi Maraş'ın da işgal altına girmesi ile işgal güçlerine karşı 21 Ocak 1920'de başlayan muharebe.
Maraşlı, Çaykara: Maraşlı, Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı bir köydür.
Hangi Avrupa?: Hangi Avrupa?, Banu Avar'ın anadilinde 2007 yılında basılan araştırma ve inceleme kitabı.
Hangi Parti Kazanacak?: Hangi Parti Kazanacak?, Aziz Nesin'in gülmece romanıdır. Kitabın adı kitabın başındaki aynı adlı gülmeceden gelmektedir.
Hangi Seks: Hangi Seks, Attilâ İlhan'ın deneme kitabı. Erkek/kadın ve Kadın/erkek olmak üzere iki bölümden oluşan kitap,başta eşcinsellik olmak üzere dünyadaki ve Türkiye'deki cinsel eğilimleri irdelemektedir.
Kedigiller: Kedigiller (Felidae), etçiller (Carnivora) takımına ait bir familya.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir