Uzayla İlgili Terimler

Sponsorlu Bağlantılar
akan ama belli bir gaz gezegen haline meteor meteorit meteoroid parlak saran uzay Uzayla İlgili Terimler Uzay İle İlgili Terimler uzay terimleri uzayla ilgili terimler uzay ile ilg..Bazı Uzay Terimleri Ve Resimleri

Açık küme: Galaktik küme. Belli bir şekilleri olmayan ve gemelde galaktik düzlemde bulunan yıldız kümeleri.

Akan yıldız: Yer’in atmosferine girince sürtünmeden dolayı ısınarak akkor haline gelen ve ardında bir ışık çizgisi bırakarak geçen meteor.

Asteroit : Küçük gezegen.

Atmosfer : Bir gezegeni saran gaz katmanı veya bir yıldızın görünen üst katmanları.

Beyaz Cüce: Küçük kütleli bir yıldızın ölümünden artakalan yaklaşık Dünya büyüklüğünde sıcak ve parlak demir yıldız çekirdeği.

Cüce gezegen: Bir yıldızın çevresinde dolanan kütlesi küresel bir yapı oluşturacak kadar büyük ama komşuluğunu temizleyememiş gökcismi.

Gezegen: Bir yıldızın çevresinde dolanan kütlesi küresel bir yapı oluşturacak kadar büyük ve komşuluğunu temizlemiş gökcismi.

Gezegencik: Bir yıldız sisteminin oluşumu sırasında birleşerek gezegenlere dönüşen küresel yapılı gökcisimleri.

Gökada: On milyon ila bir milyar arasında yıldız ve bu yıldızların hammaddeleriyle artakalanlarını barındıran dev yıldız topulukları.

Kayasal Gezegen: Kayasal ve katı bir yüzeye sahip gezegenler.

Kırmızı Dev: Evriminin son aşamalarına doğru aşırı genişlemiş ve yüzeyi biraz soğumuş dev yıldız.

Meteor: Bir meteoroid atmosfere girdiğinde gözlenen parlak ışıma.

Meteorit: Yeryüzüne düşen meteoroid.

Samanyolu: İçinde bulunduğumuz en azından 100 milyar yıldız içeren gökada.

Süpernova: Büyük kütleli yıldızların yakıtlarını tükettikten sonra aniden çökmesiyle oluşan çok güçlü patlama.

Yıldız: Çekirdeklerinde meydana gelen termonükleer tepkimeler sayesinde enerji yayan büyük oranda gazdan oluşan gökcisimleri.

Yörünge: Gökcisimlerinin bir başka gökcismi etrafında dolanırken izledikleri yol.

Etiketler:uzay terimleri uzayla ilgili terimler uzay ile ilgili terimler uzayla ilgili kelimeler gezegenler uzay ve gezegenler uzay görselleri uzay ile ilgili kelimeler uzayla ılgılı terımler uzayla görseller uzay ile ilgili görseller ingilizce ders uzay bilim kurgu foto uzayla res gezeğen resimleri uzay trimleri gezegenler ve uzay uzayla ilgili resimler yıldız görselleri SAMANYOLU RESMLER uzay ile ilgili ingilizce kelimeler
İlgili Taraflar: İlgili Taraflar (İng. Both Parties Concerned), ABD'li yazar J. D. Salinger'ın ilk kez 26 Şubat 1944'te Saturday Evening Postta yayınlanan öyküsü.
İlgili minör: İlgili minör, belli bir Majör gam ile aynı donanımı paylaşan natürel minör gama verilen isimdir. Herhangi bir Majör gamın ilgili minörünü bulmak için, o Majör gamın altıncı derecesini bulmak veya gama ismini veren notanın üç yarım ses gerisindeki notayı bulmak yeterlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir