Volkanik Dağlar

Sponsorlu BağlantılarBu makalenin Volkanik Dağlar ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.

YANAR DAĞLAR:

Yanardağlar, yeraltındaki ergimiş kayaların ,kaya parçalarının ve gazların yerkabuğundaki açıklıklardan püskürdüğü oluşumlardır.Art arda olan püskürmeler sonucunda maddelerin üst üste yığılmasıyla ortaya çıkan yükseltiler de aynı biçimde adlandırılır.Yüzeye çıkan ergimiş durumdaki maddeler zamanla katılaşarak volkanik kayaları oluşturur .Depremler gibi yanardağların da çoğu levha sınırlarına yakın yerlerde bulunur.Öte yandan, nasıl ki, levha sınırlarına uzak yerlerde de zaman zaman deprem olursa, bazı yanardağlar da levhaların iç bölümlerinde bulunur.

Yayılma Sırtları:
Okyanus dibinde. İki levhanın birbirinden uzaklaşmakta olduğu sınırda ,okyanus ortası sırtları ya da yayılma sırtları adı verilen yanardağlardan oluşan sıra dağlar vardır.Levha birbirinden ayrıldıklarında astenosfer üzerindeki basınç azalır.Bunun sonucunda, levha sınırının altında bulunan katı durumdaki minareler tanecikleri ergiyerek magmaya dönüşür.Yükselmeye başlayan yeni magmanın çoğu levha kenarlarında katılaşıp kalır, yüzeye ulaşan bölümü ise okyanus tabanında yanardağlar oluşturur.

“Plastik” Kayalar:
Bilim adamları, astenosferi genellikle “plastik” olarak tanımlarlar.Bunun nedeni, astenosferin büyük bir bölümün yumuşsak olmasına karşın , sıvıdan çok küçük miktarlarda magma bulunan katı mineral taneciklerinden oluştuğunu düşünüyorlar.Astenosferdeki sıcaklığın , minerallerin çoğunu ergitmeye yetecek kadar yüksek olmasına karşın ,üsteki litosfer katmanın neden olduğu yoğun basınç bunu engeller.

İndirmek İçin Tıklayın

Etiketler:volkanik daglar
Yanardağ: Yanardağ ya da volkan, magmanın (dünyanın iç tabakalarında bulunan, yüksek basınç ve yüksek sıcaklıkla erimiş kayalar) yeryuvarlağının yüzeyinden dışarı püskürerek çıktığı coğrafi yer şekilleridir.
Volkanik set gölü: Volkan set gölü, volkanizma sonucu vadi önlerinin kapanmasıyla meydana gelen göllerdir.
Volkanik kayalar: Volkanik kayalar, mağmanın yerkabuğunun derinliklerinde, yüzeye yakın kesimlerinde ve yüzeyde soğuması ve katılaşması sonucunda oluşurlar.
Volkanik Ekol: Resim sanatında Volkanik Ekol, Havai'nin patlayan volkanlarını dramatik ve karamsar bir sahnede sunma fikrine dayanan, Havai'nin yerlisi olmayan bir grup ressam tarafından geliştirilmiş bir akımdır.Bunun yanı sıra, volkanik ekol çerçevesinde iyimser ve aydınlık eğilimli su rengi motifli eserler vermiş sanatçılar da vardır.Havai'deki iki volkan Kilauea ve Mauna Loa 1880-1890 yılları arasında aktifti ve Volkanik Ekol de bu aralıkta zirveye çıkmıştı.Kilauea volkanına ulaşmak sanatçılar için tırmanma ve ata binmeyi de gerektiren, iki-üç günlük meşakatli bir yolculuk demekti.
Volkanik kış: Volkanik kış olarak alt atmosfer tabakasının bir yanardağ patlaması sonucu soğuması fenomenine denir. Kül ve kükürtlü gazlardan oluşan aerosollar ve sülfürik asit, büyük patlamayla stratosfere kadar fırlayarak sis gibi bütün Dünya'yı kaplar.
Dağ: Dağ, çevresindeki karasal alanlardan daha yüksek olan kara kütlelerine verilen addır. "Dağlık" sıfatı, dağlarla ilişkili ve kaplı alanları tanımlamak için kullanılır.
Dağların Kralı: Dağların Kralı (İngilizce: King of the Mountains (KoM) Yol bisikleti yarışında en iyi tırmanıcıya verilen bir ünvandır.
Dağlar Kızı Reyhan: Dağlar Kızı Reyhan, Bülent Oran ve Muzaffer Arslan'ın senaryosunu yazdığı, Metin Erksan'ın yönettiği 1969 yapımı Türk filmidir.
Dağları Bekleyen Kız (film, 1955): Dağları Bekleyen Kız, senaryo ve yönetmenliğini Atıf Yılmaz'ın üstlendiği 1955 yapımı Türk filmidir.
Dağları Bekleyen Kız: Dağları Bekleyen Kız, şu anlamlara gelebilir,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir