Yanık İçin Ne Yapılmalı

Sponsorlu Bağlantılar
acil bir gibi hemen uygun uzman zaman Yanık İçin Ne Yapılmalı Sıcak Su Yanığına Ne İyi Gelir çay yanığına ne iyi gelir yanık için ne yapılmalı ..Yanık Tedavisi

YANIĞA BAĞLI TÜM VUCUTTA MEYDANA GELEN YARALANMALAR
Yanıklar geniş ve derin olduğu zaman hayati tehlike vardır. Tam teşekküllü bir yanık merkezinde, eğer yoksa tam teşekküllü bir hastanenin acil servisinde tedavi görmesi gerekir. Yanıkların tercihen yanık tedavisinde uzman bir plastik cerrah tarafından tedavi edilmesi uygundur. Eğer uygun tedavi yapılmaz ise çok kötü izler ve kasılmalarla sonuçlanabilir. Bu nedenle uzman kişilerce tedavi edilmelidir. Yanıklar sıcak sıvılarla (çay,sıcak su), alevle, sıcak metallere temasla, kimyasal maddelerle veya elektrikle meydana gelir.

Yanık meydana geldiği zaman ne yapılmalı?

Yanan kişiyi hemen yanık etkeninden uzaklaştırın (alevden, sıcak sıvılardan, sıcak metallerden, elektrikten ve kimyasal maddelerden)

Eğer alev yanığı ise hastanın koşmasını ve hareket etmesini engelle, yere yatır, üzerini battaniye gibi bir örtü ile örterek hava ile temasını kes.

Üzerindeki giysileri çıkarın.

Yanık bölgeleri soğuk su ile 5-10 dakika yıkayın veya soğuk su içine sokun.

Yanık bölgelere yoğurt vs gibi şeyler sürmeyin.

Yanık yarası üzerindeki baloncukları (bülleri ) patlatmayınız, yanık deriyi soymayınız.

Yanık bölgeyi veya kişiyi temiz bir çarşaf ile sararak acilen bir hastaneye götürün.

Yanık Nasıl Tedavi Edilmelidir?
Yanığın derinliğine, etkenine, genişliğine ve bulunduğu bölgeye göre açık veya kapalı tedavi yapılabilir. Buna uzman karar verecektir. Geniş ve derin yanıklar, elektrik yanıkları, asit yanıkları, el ve yüz yanıkları yanık merkezinde yatarak tedavi edilmelidir. Ufak ve yüzeyel yanıklar evde tedavi edilebilir. Üç haftada iyileşmeyen yanıklar 3. derece’ dir ve deri grefti ile tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde çok kötü izler ve kontraktürler (kasılmalar) bırakarak kapanır. Elde, kollarda, ayaklarda, göz kenarında, ağız kenarında ve kulaklarda sakatlıklar bırakabilir. Bu nedenle de mutlaka bir yanık merkezinde uzman bir plastik cerrah tarafından tedavisi gerekir.

Etiketler:çay yanığına ne iyi gelir yanık için ne yapılmalı sıcak su yanığına ne iyi gelir kaynar su yanık tedavisi el yanığına ne iyi gelir çay yanığı sıcak su yanıklarına ne iyi gelir kaynar su yanığına ne iyi gelir soğuk yanığı tedavisi sıcak su yanık tedavisi yanıklara ne yapılmalı yüz yanığına ne iyi gelir sıcak su yanıklara ne iyi gelir su yanığı tedavisi çay yanıkları çay yanıgına ne iyi gelir cay yanigi kaynar su yanığı tedavisi cay yanigina ne iyi gelir sıcak çay yanığı
Yanıkkale: Yanıkkale, Macaristan'ın Györ şehrinde kurulu müstahkem mevkiye Osmanlılar tarafından verilen ad.
Yanık (oyun): 2011 Tiyaro sezonunda İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı olarak Cem Emüler 'in yönetmenliğinde Türkiye prömiyeri yapılmış tiyatro oyunudur.
Yanıklar, Fethiye: Yanıklar, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir köydür.
Yanık Camii: Yanık Camii (Arap Camii), Ardahan ili Halil Efendi Mahallesi'de bulunan cami.
İçindeki Yabancı: İçindeki Yabancı 2007 ABD-Avustralya ortak yapımı filmdir. Özgün adı The Brave One dır. Senaryosunu Roderick Taylor ve Bruce A.
İçinde Aşk Var: İçinde Aşk Var, Işın Karaca'nın ikinci solo albümü. 19 Aralık 2004'te piyasaya çıktı. 1 tane de kendi bestesisin bulunduğu albümde Sezen Aksu, Aysel Gürel, Suat Suna, Ümit Sayın gibi isimlerin beste ve sözleri bulunmaktadır.
Drizzt Do'Urden: Drizzt Do'Urden Unutulmuş Diyarlar (Forgotten Realms) kurulumunda yer alan hayali bir kahramandır. Irkı olan drow'ların şeytan ve kötülük dolu adetlerini reddederek Karanlıkaltı'ndan (Underdark) ayrılmış ve yeryüzünde yaşamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir