Yenidoğan Bebek İle İlgili Merak Edilenler

Sponsorlu Bağlantılar
baba bebek bu gerek ilk merak moro veya Yenidoğan Bebek İle İlgili Merak Edilenler Yeni Dogan Bebeklerde Gerilmesi Normalmidir bebeklerin gördüğünü nasıl anlarız yenidoğan bebek..Yenidoğan Bebek İle İlgili Merak Edilenler

Yenidoğan Bebek İle İlgili Merak Edilenler

Yenidoğan bebeğinizle ilk tanıştığınız günlerde onun bazı özellikleri dikkatinizi çekebilir. Özellikle ilk defa anne baba oluyorsanız, endişeye kapılabilirsiniz. Bu yazıda, takip ettiğimiz bebeklerin anne babalarından sıkça gelen sorulara yanıt verecek, böylece belki de sizin aklınızdaki soru işaretlerini de giderebileceğiz.
Bebeğimdeki kırmızı döküntüler normal mi?

Bebeklerde ilk hafta içinde, özellikle ilk 2 günde, ortası beyaz kırmızı benekler şeklinde bir döküntü görülebilir. Toksik eritem denilen bu döküntü tamamen masumdur, herhangi bir tedavi gerektirmeden geçer. ( Ancak bebeklerde farklı döküntüler de görülebilir, bunların ayırımını bebek doktoru yapacaktır)
Bebeğimin göğüslerindeki şişlik normal mi?

Yenidoğan bebeğiniz anneden geçen hormonlara bağlı olarak bazı özellikler gösterebilir. Bunlardan biri meme dokusundaki şiş görünümdür. Herhangi bir zararı yoktur, kendiliğinden geçecektir. Ancak dağılsın diye ovmak, masaj yapmak çok tehlikelidir, abse oluşumuna yol açabilir. Yine aynı şekilde annenin hormonlarının etkisiyle kız bebeklerde vajinal akıntı hatta kanamalar görülebilmekte, bazen göğüslerden süte benzer bir salgı da gelebilmektedir. Bunların hiçbiri için endişelenmeye gerek yoktur, tamamen normal bulgulardır.
Bebeğimin sırtında, kalçasındaki morluklar normal mi?

Mongol lekesi adı verilen bu lekeler de tamamen normaldir, zamanla kaybolacaktır.
Bebeğin sık sık sıçraması, irkilmesi normal mi?

Bebeklerde ilk 6 ayda irkilme ( Moro ) refleksi denilen normal bir refleks vardır. Ani bir ses veya pozisyon değişikliğinde bebeğiniz irkilecek, kollarını açarak tepki verecektir. Bu, olması gereken normal bir reflekstir. 6 ay içinde kaybolacaktır.
Bebeğimin yeterince emdiğini, doyduğunu nasıl anlarım?

Bu konuda, en güvenilir gösterge bebeğinizin rutin kontrollerde yeterince kilo almasıdır. Ancak ilk aydaki artışı değerlendirirken, ilk 15 gün önce biraz kayıp olacağı, yaklaşık 15 günde doğum kilosuna geri geleceği ve bundan itibaren kilo alacağı unutulmamalıdır. Doktor muayenesine gitmeden öncesinde ise, eğer bebeğiniz günde 8-10 defa bezini ıslatıyorsa, 2-4 defa kakasını yapıyorsa ve emzirme sonrası mutlu görünüyorsa doyduğunu anlayabilirsiniz.

Anne Sütünün Yetip Yetmediği Nasıl Anlaşılır

Anne sütünün yetip yetmediği nasıl anlaşılır

anne sütünün yettiği nasıl anlaşılır,
anne sütünün yettiğini nasıl anlarız

Anne sütünün yetip yetmediği nasıl anlaşılır?

Sütünüzün yetip yetmediğini iki yöntemle yani bebeğin kilo artışı ve idrar sıklığı ile anlayabilirsiniz.

İlk değerlendirme 1. ayın sonunda yapılır. Sağlıklı bir büyümede bebek ayda minimum 600 gr. veya üzerinde bir kilo alıyorsa beslenmesi yeterlidir. Bunun dışında hiçbir kriter bebeğin yetersiz beslendiğini göstermez. Anne sütü alan bebek ilk ay boyunca, 1. haftadan itibaren, günlük değişiklikler olabileceği de akılda tutularak bezini en az 8 defa idrarı ile, 2-3 defa da dışkısı ile ıslatıyorsa sorun yok demektir.

Etiketler:bebeklerin gördüğünü nasıl anlarız yenidoğan bebek ile ilgili merak edilenler yeni dogan bebeklerde gerilmesi normalmidir yenidoğan kilo artışı yenidoğan kız bebekte akıntı bebeklerde akıntı yenidoğan bebek kilo alımı yeni doğan bebek doyduğunu nasıl anlarız bebek sıçraması 6 aylık bebeğin irkilmesi bebeğimin doyduğunu nasıl anlarım yeni doğan bebeğin kilo alımı bebegin gordugunu nasil anlariz yenidoğan akıntı yeni doğan bebekten akıntı bebeklerin doyduğunu nasıl anlarız iki aylik bebegin gordunu nasil anlariz yeni doğan bebek kilo alımı yeni doğan akıntı yeni doğan bebeğin doyduğunu nasıl anlarız
Yenidoğan, Sancaktepe: Sancaktepe İlçesi'ne bağlı Yenidoğan, 2008 yılına kadar Ümraniye ilçesine bağlı bir beldeydi. 2008 yılında ilçeler bazında yapılan düzenleme ile Sarıgazi, Samandıra beldeleriyle birlikte Sancaktepe ilçesine katılmıştır.
Yenidoğan, Bayrampaşa: Yenidoğan, İstanbul'un Avrupa Yakası'nda bulunan Bayrampaşa ilçesine bağlı 11 mahalleden biridir. İdari sınırlarına bakıldığında Ortamahalle, Altıntepsi, İsmetpaşa ve Muratpaşa mahalleleri ile komşudur.
Yenidoğan sarılığı: Yenidoğan sarılığı ya da bebek sarılığı, yeni doğmuş bebeklerde kanlarındaki bilirubin miktarının artması neticesinde görülen bir çeşit sarılıktır. Doğumdan sonraki ilk haftada her doğan bebeğin kanında az veya çok derecelerde mutlaka bilirubin miktarında artış gözlenmektedir. Yenidoğan sarılığı, hayata yeni başlamış bebeklerde en sık görülen sıkıntılardan birisidir. Normal doğan bebeklerin %60'ında görülürken erken doğan bebeklerin %80'inde görülebilmektedir.
Yenidoğan, Polatlı: Yenidoğan, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir köydür.
Yenidoğan, Gaziosmanpaşa: Yenidoğan, İstanbul'un Avrupa Yakası'nda bulunan Gaziosmanpaşa ilçesine bağlı 16 mahalleden biridir. İdari sınırlarına bakıldığında kuzeyinde ve doğusunda Yıldıztabya; güneyinde Karlıtepe; batısında ise Sarıgöl mahalleleri bulanmaktadır.
Bebek, Beşiktaş: Bebek, İstanbul'un Beşiktaş ilçesinde, Boğaziçi'nin Avrupa yakasında semt. Rumeli Hisarı ile Arnavutköy arasında yer alan ve genelde yüksek gelirlilerin oturduğu semt, aynı adı taşıyan bir deniz koyuna da sahiptir.
Bebek (albüm): Bebek, İzel'in 23 Mayıs 2001 Çarşamba çıkan albümüdür. Albümdeki eserlerin hepsi Altan Çetin imzalıdır.
Bebek (anlam ayrımı): Bebek, insan veya hayvan yavrusudur. Şu anlamlara da gelebilir:
Bebek Camii: Bebek Camii ya da resmî adıyla Hümayûn-u Âbad Camii, Beşiktaş'ın Bebek semtinde yer alan tarihî bir camidir.
İlgili Taraflar: İlgili Taraflar (İng. Both Parties Concerned), ABD'li yazar J. D. Salinger'ın ilk kez 26 Şubat 1944'te Saturday Evening Postta yayınlanan öyküsü.
İlgili minör: İlgili minör, belli bir Majör gam ile aynı donanımı paylaşan natürel minör gama verilen isimdir. Herhangi bir Majör gamın ilgili minörünü bulmak için, o Majör gamın altıncı derecesini bulmak veya gama ismini veren notanın üç yarım ses gerisindeki notayı bulmak yeterlidir.
Meraklı Köfteci: Meraklı Köfteci, 1976 yapımı Türk filmi.
Meraklı Minik: Meraklı Minik, TÜBİTAK'ın Ocak 2007'den itibaren çıkarmaya başladığı aylık ve Türkiye'nin ilk okul öncesi çağındaki çocuklara yönelik bilim dergisidir.
Merak Etme Sen: 'Merak Etme Sen, Ferdi Tayfur tarafından seslendirilen ve söz ve müziği Ferdi Tayfur'a ait şarkıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir