Yüksek Lisans Yapmak

Sponsorlu Bağlantılar
ahmet ales almak ilk lisans marmara üniversitesi sosyal bilimler taban yeni Yüksek Lisans Yapmak Yüksek Lisans Taban Puanları yüksek lisans yapmak istiyorum yüksek lisans yapma..Yüksek Lisans Yapmak İsteyen Öğrenciler İçin Temel Bilgiler

Lisansüstü Eğitim Sınavı (ALES), herhangi bir üniversitede lisans eğitimini tamamlamış veya üniversite son sınıfta okuyan ve yüksek lisans eğitimi almak isteyen kişilerin girmek zorunda oldukları bir baraj sınavıdır. Yüksek Lisans için;

Lisansüstü Eğitim Sınavı’nın (ALES’in) % 50’si
Lisans Derecesinin (Transcript’in) % 25’i
Mülakat Sınavı’nın % 25’i

alınmaktadır. Bu işlemler sonucunda elde edilen puanlar en yüksekten başlayarak sıralanırlar ve üniversitenin kontenjanı dâhilinde yüksek lisans programına yerleştirilirler. Yüksek Lisans programına girebilmek için ALES puanının mümkün olduğunca yüksek olması önemli bir avantajdır.

ALES Sınavı Nisan ve Kasım dönemleri olmak üzere yılda iki yapılır. Sınavda Sayısal ve Sözel olmak üzere iki ayrı bölüm vardır. Yeni değişikliklere göre sayısal bölüm ise sayısal 1 ve sayısal 2 olarak iki bölüme ayrılmıştır.
Sayısal1 40 Soru 45 Dakik
Sayısal2 40 Soru 45 Dakika
Sözel 80 Soru 90 Dakika

Sınavla İlgili Diğer Bilgiler;

Sınavda ilk önce Sayısal1 ve Sayısal 2 Bölüm Kitapçıkları dağıtılır. Cevapların, sayısal bölüm için ayrılan süreden erken bitmesi durumunda geri kalan süre sözel bölüme devredilemez. Sözel kitapçığını alabilmek için 90 dakikanın bitmesini beklemek zorundasınız. Bu nedenle soruları hızlı çözüp beklemek yerine zamanı doğru kullanmak yararınıza olacaktır.Sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir.Sınavda en yüksek puan 80’dir. Üniversitelerin taban puanı genellikle 55’tir. Ancak bazı programlarda üniversite baraj puanını yüksek tutma hakkına sahiptir.

Örnek Uygulama; Ahmet Tanas Balıkesir Üniversitesi Bandırma İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nü 76,82 not ortalaması ile bitirmiş ve Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Politikası Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimi yapmak isteyen bir öğrencidir. Ahmet okulu bitirmeden önce Mayıs döneminde girmiş olduğu LES Sınavı’ndan 63,55 almıştır. Ağustos ayında açılan Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne başvurusunu yapmış ve mülakata katılmıştır. İktisat Politikası Bölümü’ne 30 kişi alınacaktır ve Ahmet’in puanı;

LES’in % 50’si = 63,55 ´ 0,50 = 31,78
Transcript’in % 25’i = 76,82 ´ 0,25 = 19,21
Mülakatın % 25’i = Sınavdan sonra ilan edilir. (Bazen ilan edilmez. sadece kazanan kişiler açıklanır)

(31,78) + (19,21) + (Mülakat notunun % 25’i) = Diyelim ki 82,77

Ahmet Tanas’ın aldığı puan (82,77) yukarıdan aşağıya doğru sıralandığında kontenjan dahilinde bulunuyorsa (30 kişi arasında) Ahmet Yüksek Lisans eğitimi yapmaya hak kazanmış olacaktır. Ancak ilk 30 kişi arasına giremez ise bu programa yerleşemeyecektir. Bir kişi aynı anda birden çok programa başvurabilir. Ancak kazandıklarından sadece bir tanesinin eğitimine devam etme hakkı vardır.

Etiketler:yüksek lisans yapmak istiyorum yüksek lisans yapmak yüksek lisans taban puanları master yapmak için gerekenler yüksek lisans yapmak için yüksek lisans için ne yapmak lazım yüksek lisans yapmak için gerekenler yüksek lisans için ne yapmalıyım master yapmak için master yapmak istiyorum yüksek lisans yapmak için ne yapmalıyım bandırma iibf yüksek lisans marmara üniversitesi iktisat yüksek lisans şartları yüksek lisans yapmak için şartlar okkulöncesinden yüksek lisans yapmak için hangi ales puanı lazım yüksek lisan yapmak iktisat yüksek lisans taban puanları yuksek lisans yapmak için ne gerekli master yapmanın yolları yüksek lisans için ales puanı istemeyen üniversiteler
Yükseköğretim Kurulu: Yükseköğretim Kurulu, 1982 Anayasası'nın 131. maddesi esasında; "Yükseköğretim kurumlarının öğretimini planlamak, düzenlemek, yönetmek, denetlemek, yükseköğretim kurumlarındaki eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma faaliyetlerini yönlendirmek bu kurumların kanunda belirtilen amaç ve ilkeler doğrultusunda kurulmasını, geliştirmesini ve üniversitelere tahsis edilen kaynakların etkili bir biçimde kullanılmasını sağlamak ve öğretim elemanlarının yetiştirilmesi için planlama yapmak maksadı ile kurulmuş olan kurum.
Yüksek çözünürlüklü televizyon: Yüksek çözünürlüklü televizyon ya da yüksek tanımlamalı televizyon (İngilizce:High-definition television, kısaca HDTV) geleneksel TV yayın standartlarından (PAL, SECAM, NTSC) daha yüksek çözünürlük sağlayan bir yayın standardıdır.
Üniversite: Üniversite ya da diğer adıyla yükseköğretim, üniversitelerde ve yüksekokullarda 2 yıllık yapılan öğretimdir.
Yüksek lisans: Yüksek lisans, ingilizcesi "master"; bir lisans (fakülte) öğretimine dayalı eğitim-öğretim ve araştırmanın sonuçlarını ortaya koymayı amaçlayan bir yükseköğretimdir.
Yüksekova: Yüksekova (Kürtçe: Gewer), Türkiye'de Hakkari ili'nin 4 ilçesinden birisi olan Yüksekova ilçesi'nin yönetim merkezi olan şehir.
Lisansüstü: Lisansüstü, üniversite enstitülerinde dört yıllık lisans (yetkinlik) eğitiminin ardından yapılan ve uzmanlaşmaya yönelik ek eğitimdir.
Lisans Yerleştirme Sınavı: Lisans Yerleştirme Sınavı (kısaca LYS), Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2010 yılından itibaren uygulamaya başlanan test türü bir sınavdır.
Yetkinlik: Yetkinlik, genel anlamda yetkin olma durumunu, yani belirli bir alandaki sorumluluk ve/veya görevleri yerine getirebilme durumunda olmayı ifade eder.
Lisansüstü eğitim birimi: Lisansüstü eğitim birimi üniversitelerde lisans derecesine sahip kişilerin lisansüstü eğitim derecelerini (yüksek lisans, doktora) alabilecekleri eğitim birimidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir