Yüksek Tansiyonu Ne Düsürür

Sponsorlu Bağlantılar
ama american medical association beslenme bir biri diyet egzersiz flavonol iyi journal of the american medical association kakao kalori klinik kolay olur saat tek ya yedi Yüksek Tansiyonu Ne Düsürür Aspirin Tansiyonu Düşürürmü tansiyonu neler düsürür yüksek tansiyonu ne düsürü..Siyah Çikolata Tansiyonu Düşürür Mü?

Yüksek tansiyonu doğal yollardan düşüren gıdalardan biri de siyah çikolata. Araştırmacılar günde altı gram bitter çikolata yemeyi öneriyor.

Naim Dilmener’in haberi

Köln Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan bir çalışmanın sonucuna göre, günde 30 kalori kadar siyah çikolata yemek yüksek tansiyonu düşürebiliyor. Araştırmacıların tavsiye ettiği siyah bitter çikolata, yüzde 70’ten fazla kakao ihtiva ediyor. 30 kalorilik çikolata, takriben altı – yedi gramlık küçücük bir çikolata parçası demektir.
Hafif tansiyon yüksekliği dışında başka sağlık sorunları bulunmayan ve tansiyon düşürücü ilaç kullanmayan 24 kadın ve 20 erkek, iki gruba ayrılmış. Gruplardan birine 18 hafta süreyle, akşam yemeğinden iki saat sonra günde 30 kalori dozunda siyah çikolata verilmiş. Çalışmaya katılan kişilerin normal beslenme, egzersiz ya da başka alışkanlıklarında değişiklik yapılmamış.
Çalışma sonunda, siyah çikolata grubundaki katılımcıların kan basınçlarında çalışmanın başlangıcına göre azalma olduğu saptanmış. Araştırmacılar, bu düşüşün küçük olmakla birlikte klinik açıdan değerli olduğunu söylüyorlar.
The Journal of the American Medical Association dergisinde yayımlanan bu çalışmadan, kan basıncını düşürmek için tek yapılması gereken şeyin çikolata yemek olduğu sonucunu çıkarmak, kuşkusuz çok yanlış olur. Sağlıklı bir diyet, egzersiz ve fazla kiloların verilmesi kan basıncını normal sınırlara çekmek için önemli ama her gün az miktarda çikolata yenilmesi ”uyulması kolay” bir tavsiye olduğundan bir çok yüksek tansiyon hastasının hoşuna gidebilir.
Çalışma, siyah çikolatanın kan basıncı üzerinde nasıl etkili olduğunu göstermiyor ama kakaonun içindeki flavonol adlı bileşiklerin rolü oynayabileceği sanılıyor.
Gerçekten de siyah çikolata çok iyi bir flavonoid, yani antioksidan kaynağı. Çikolatanın kalp damar hastalıkları üzerinde yararlı olabileceğini düşündüren çalışmaların sonuçları aşağıdaki noktalarda odaklanıyor:

Çikolata flavonoidleri kanın pıhtılaşmasında artışa neden olan trombositlerin birbirine yapışmasını önleyerek damarlarda pıhtı oluşumuna engel olabilir.

Çikolatada nitrik oksit üretimi için gerekli olan bol miktarda arginin var. Nitrik oksit kan damarlarını genişleterek kan akımının ve tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olur.

Çikolata zengin bir antioksidan kaynağı olması nedeniyle, damar sertliğine karşı koruyucu rol oynayabilir.

Kakaoda bulunan bitki sterolleri sitosterol ve stigmasterol gıdalarla alınan kolesterolün emilimini azaltabilir

Etiketler:tansiyonu neler düsürür yüksek tansiyonu ne düsürür aspirin tansiyonu düşürürmü tansiyonu ne düşürür siyah cikulata kalori ne kadar yüksek tansiyonu hemen düşürmek için trombosit düşüren bitki trombositleri düşüren yiyecekler trombosit düşüren yiyecekler tansiyon yukseklıgını ney dusurur yüksek tansiyonu hemen düşürmek kalorili şeyler tansiyonu etkilermi doğal tansiyon düşürücüler tansiyonu ne dusurur trombosit yükselten gıdalar nedir yüksek tansiyonu doğal yollarla düşürme trombositi yükselten yiyecekler tansiyonu doğal yollarla düşürmek bitter cikolata arginin kakao tansiyonu yükseltirmi
Yükseköğretim Kurulu: Yükseköğretim Kurulu, 1982 Anayasası'nın 131. maddesi esasında; "Yükseköğretim kurumlarının öğretimini planlamak, düzenlemek, yönetmek, denetlemek, yükseköğretim kurumlarındaki eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma faaliyetlerini yönlendirmek bu kurumların kanunda belirtilen amaç ve ilkeler doğrultusunda kurulmasını, geliştirmesini ve üniversitelere tahsis edilen kaynakların etkili bir biçimde kullanılmasını sağlamak ve öğretim elemanlarının yetiştirilmesi için planlama yapmak maksadı ile kurulmuş olan kurum.
Yüksek çözünürlüklü televizyon: Yüksek çözünürlüklü televizyon ya da yüksek tanımlamalı televizyon (İngilizce:High-definition television, kısaca HDTV) geleneksel TV yayın standartlarından (PAL, SECAM, NTSC) daha yüksek çözünürlük sağlayan bir yayın standardıdır.
Üniversite: Üniversite ya da diğer adıyla yükseköğretim, üniversitelerde ve yüksekokullarda 2 yıllık yapılan öğretimdir.
Yüksek lisans: Yüksek lisans, ingilizcesi "master"; bir lisans (fakülte) öğretimine dayalı eğitim-öğretim ve araştırmanın sonuçlarını ortaya koymayı amaçlayan bir yükseköğretimdir.
Yüksekova: Yüksekova (Kürtçe: Gewer), Türkiye'de Hakkari ili'nin 4 ilçesinden birisi olan Yüksekova ilçesi'nin yönetim merkezi olan şehir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir