Yumurta Zehirlenmesi

Sponsorlu Bağlantılar
bakteri e coli bebekler bir bu daha e coli hamburger ishal kusma tek tek toksin uygun yaz Yumurta Zehirlenmesi Peynir Zehirlenmesi yoğurt zehirlenmesi yumurta zehirlenmesi peynir ze..Besin Zehirlenmesine Dikkat!

Son 72 saat içinde, bir mikroorganizma veya toksini ile bulaşmış bir besinin tüketiminin ardından ishal, bulantı, kusma, karın ağrıları, karında kramplar gibi sindirim sistemini ilgilendiren bulguların ortaya çıktığı bir hastalık tablosudur.

Tüm dünyada yaygın
Besin zehirlenmeleri tüm dünyada yaygın, önemli bir halk sağlığı sorunudur. Çoğunlukla hafif seyirli ve kendini sınırlayan hastalıklardır. Ancak besin zehirlenmesine yol açan etken ve konakla ilişkili faktörler hastalığın zaman zaman daha ağır seyirli ve hatta ölümcül seyretmesine yol açabilmektedir. Son yıllarda özellikle hamburger, biftek ve çiğ süt tüketimi ile ilişkili salgınlara yol açan ve toksin yapımı ile böbrek yetmezliği, kanlı ishal ve kanama gibi bulgulara yol açan bir bakteri (E.coli 0 157:H7) örneğinde veya besin yolu ile bulaşan tifo ve paratifo bakterileri örneğinde olduğu gibi.

Ayrıca, zaten vücutlarında sıvı eksiği olanlar, bebekler ve yaşlılar gibi uç yaşlardaki kişiler, beslenme bozukluğu olan kişilerde gelişen tablonun ağır veya ölümcül olma riski vardır.

Besin zehirlenmeleri çoğunlukla birden fazla kişiyi ilgilendirir. Bazen tek tek olgular, bazen yerel salgınlar (işyerleri, hastaneler, lokantalar), bazen de daha büyük çaplı salgınlar şeklinde görülebilir. Besin zehirlenmelerine çoğunlukla bakteri türü mikroorganizmalar yol açar. Bu bakteriler 5-70 0 C arasında, en çokda oda ısısı ve üzerindeki derecelerde çoğalma eğilimi gösterirler. Genellikle 5 0 C ve altındaki derecelerde çoğalamazlar.

Yazın sık görülüyor
Bu nedenle yaz aylarında görülme sıklığı artmaktadır. Bu etkenler ancak 70 0 C ve üzerindeki ısılarda uygun süre ısıtma ve pastörizasyon ile ölür. Yine bu etkenler (pH

Etiketler:yoğurt zehirlenmesi yumurta zehirlenmesi peynir zehirlenmesi süt zehirlenmesi süt zehirlenmesi tedavisi peynir zehirlenmesi belirtileri süt zehirlenmesi belirtileri sütten zehirlenme belirtileri besin zehirlenmesi tedavisi peynir zehirlenmesi tedavisi yumurta zehirlenmesi belirtileri yoğurt zehirlenmesi belirtileri midye zehirlenmesi süt zehirlenmesinde ne yapılır sut zehirlenmesi beyaz peynir zehirlenmesi pastörize yoğurt zehirlenmesi yumurta zehirlenmesinin belirtileri peynir zehirlenmesinin tedavisi yoğurttan zehirlenme
Yumurtalık (bitki): Yumurtalık, Ovaryum olarak da bilinir, dişi organda stilusun alt tarafında bulunan ve bir veya daha çok sayıda tohum taslağı taşıyan şişkin parça.
Yumurtalık, Adana: Yumurtalık, Adana ilinin bir ilçesidir. Eski adı Ayas olup, Türkçeleştirmek adına ismi Yumurtalık'a çevrilmiştir.
Yumurtalık: Yumurtalık, dölyatağının iki tarafında, geniş bağlar içinde bulunan simetrik iki bezin her biri. Yumurtalık, dişi üreme hücrelerini yani yumurtaları bulunduran bir dişi üreme organıdır.
Yumurta (film): Yumurta, Semih Kaplanoğlu'nun 2007 yılında çektiği film. Bal ve Süt ile birleşen üçlemenin ilk filmi. Film Avrupa Film Festivali'nde 12 dalda aday gösterildi.

Yorumlar

  1. gulo der ki

    kek yaparken yumurtayı kırdıgımda yumurtanın ıcınden kahverengı birsey cıktıgını farkettım. aldırış etmeden kekimi pişirdim. yedikten yarım saat sonra karnıma kramplar gırmeye basladı ve surekli tuvalete gitme ihtiyacı hissettim. hemen durumu farkettım ve cıkan kahverengi seyi tekrar inceledim. yeni oluşmaya başlayan bır civcivin ayagına benziyordu. aceba bu zehirlemiş olabılırmı beni?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir