Zehirli İlaç İsimleri

Sponsorlu Bağlantılar
bin metrekarelik bir bitki bitkilerin bu ciddi ilk istanbul üniversitesi merve tercih topuz ya yeni Zehirli İlaç İsimleri Zehirli Hap İsimleri en etkili zehir ilacı zehirli ilaç isimleri zehirl..Ilac Mi?? Zehir Mi??

400 bitki türünün bulunduğu Türkiye’nin ilk Tıbbi Bitkiler Bahçesi büyük ilgi görüyor. Tamamlayıcı tıbbın önemli unsurlarından olan bitkilerin, yarar yerine zarar vermemesi için doğru kullanılması büyük önem taşıyor.

14 bin metrekarelik arazi üzerine kurulan Türkiye’nin ilk Tıbbi Bitkiler Bahçesi, Merkez Efendi Geleneksel Tıp Derneği’nin 8 yıllık projesinin ürünü. Proje Zeytinburnu Belediyesi’nin de desteği ile geçtiğimiz yıl hayata geçirildi. Bahçe, bugünlerde hastalıklardan korunmada ya da tedavide bitkileri kullanmayı tercih edenlerin akınına uğruyor. Ancak uzmanlar bilinçsizce tüketilen bitkilerin ciddi sağlık sorunları doğurabileceği konusunda uyarıyor.

Tıbbi bitkiler bahçesinin sorumlularından Ziraat Mühendisi Merve Zengin, gelecek yıllarda üretimi artırıp şu anda 400 olan bitki türünü 700’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi:

“Bu bahçedeki bitkilere yönelik kapsamlı araştırmalar yapıyoruz ve dolayısıyla tıp alanına yeni bitkiler kazandırmak için çalışıyoruz. Burada bir tohum bankamız var. Bu bankada hem Türkiye’de, hem de dünyadaki bitkilerin çiçek ya da yaprakları muhafaza ediliyor ve bunlar ilaçların hammaddesi olarak kullanılıyor.”

“YANLIŞ KULLANIM MİDE DELİNMESİNE NEDEN OLABİLİR”

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Müdürü Profesör Doktor Erkan Topuz bitkisel ilaç ya da karışımların doğru kullanılmadığı taktirde bağırsaklarda kanamadan, mide delinmesine kadar sağlık açısından çok ciddi sakıncalar doğuracağını, bu yüzden bitkilerin etki ve emniyet değerlendirmeleri gözönüne alınarak kullanılması gerektiğini söyledi.

“BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BİTKİLER REVAÇTA”

Bitkilerin kullanım alanlarının oldukça geniş olduğunu belirten Erkan Topuz, en çok bağışıklık sistemini güçlendiren ve hastalıklara karşı koruyanların tercih edildiğini söyledi:

Pro. Dr. Erkan Topuz,” Bitkilerive bitkisel ilaçlar bilinçsiz kullanan kişiler, geri dönüşü olmayan çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir”

“Örneğin; kudret narı, kanserin önlenmesi, diyabet, enfeksiyonlar, HIV, mide bağırsak sistemi hastalıklarında etkili ve tanımlanmış dozlarda emniyetle kullanılabilir. Ak Diken, kanser tedavisi ve kabızlıkta kullanılır. 150 ml. kaynar suda, 2 gr. kurutulmuş kabuk şeklinde tüketilmelidir. Sarı Sabır, Aloe Vera olarak bilinir, lokal olarak sedef hastalığında, yanık ve kapanmayan yaralarda, oral yoldan laksatif yerine kullanılır.”

“KAŞ YAPALIM DERKEN GÖZ ÇIKARMAYIN ”

Profesör Doktor Erkan Topuz bu bitkilerin ya da bunlardan elde edilmiş preparatların kimi zaman ilaç, kimi zaman da zehir olabileceğinin altını çizdi:

“Mesela ülkemizde katran ruhu olarak bilinen ve kanser tedavisinde, artrit, bronşit, soğuk algınlığı ve spazmlarda kullanılan Chapparral, bitkinin yaprak ve çiçeklerinden elde edilir. Chapparal en çok reklamı yapılmış aynı zamanda en zehirli maddelerden biridir. Bu yüzden ABD’de bu bitkinin oral yoldan kullanımı yasaklanmıştır. Bu tür bitkilerden ya da bitkisel ilaçlardan istenen sonucu almak için mutlaka bir hekime danışarak ve önerilen dozda kullanmak gerekir, aksi taktirde kaş yapalım derken göz çıkarmış olabilirsiniz”

Etiketler:en etkili zehir ilacı zehirli ilaç isimleri zehirli hap isimleri zehirli ilaclar kudret narı zehirlimi türkiyenin zehirli bitkileri ve bulunduğu yerler aloe vera içilirmi erkan topuz en zehirli ilaçlar öldürücü zehirli ilaçlar kudret narı zehirlermi ölümcül zehirli bitki isimleri hap içmek zehirlermi hap içmek zehirlermi öldürücü zehirli ilaç isimleri bir ilac zeyirlaemi zehirli aloevera etkili zehir ilacı aloe vera bitkisinin suyu zehirlimidir zehir etkili ilaçlar ilaçlar aloe vera zehirlermi
Zehirli Çiçek: Zehirli Çiçek, şu anlamlara gelebilir,
Zehirli ok kurbağası: Zehirli ok kurbağası (Dendrobatidae), Anura (kurbağalar) takımının Orta ve Güney Amerika’da yaşayan bir familyası.
Zehir: Zehir. Hücrelere ve yaşayan dokulara kimyasal, biyokimyasal ya da radyoaktif nitelikte zararlar veren her türlü maddedir.
Zehirli Sokaklar: Zehirli Sokaklar (özgün adı: New Jack City), 1991 yapımı bir filmdir ve yönetmenliğini Mario Van Peebles yapmaktadır.
Zehirli yılan: Zehirli yılan modifiye olmuş salya (zehir) kullanan yılanlardır. Yılan avını hareketsizleştirmek ya da kendisini savunmak için, içi boş zehir dişler gibi özelleşmiş dişlerinden bu zehiri salgılar.
Kimyasal mücadele (tarım): Bileşimlerinde bulunan zehirli kimyasal maddelerle hastalık ve zararlıları yok etmek için yapılan mücadeledir.
İlaç Fabrikası Komutanlığı: İlaç Fabrikası Komutanlığı Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerekli ilaç ihtiyacını karşılayan komutanlıktır.
Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu: Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu (eski adı ile İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü), T.C. Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir kamu kuruluşu.
Farmakoloji: Farmakoloji (Eski Yunancada: farmakon (φάρμακον)=ilaç; logos(λόγος)=bilim demektir) günümüzdeki anlamıyla canlı organizmadaki (deney hayvanı ve insan) ilaç etkilerini ve canlı organizmaya alınan ilaçların yapısını inceleyen bir bilim dalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir