1967 Filistin Haritasi


Sponsorlu Bağlantılar

İsrail, Ders Kitaplarına 1967 Haritasını Koyuyor

İsrail Eğitim Bakanı Yuli Tamir, öğrencilerin, ülkenin “tartışmalı” 1967 sınırlarını öğrenmelerinin gerekli olduğunu belirterek, yeni hazırlanacak tüm ders kitaplarındaki haritalara, “Yeşil Hat”tın konulmasını istedi.
Yeşil Hat, 6 Gün Savaşları’nın patlak vermesinden önce, 4 Haziran 1967’deki İsrail sınırlarını gösteriyor.
Bağımsız bir Filistin devleti kurmak isteyen Araplar ve Filistinliler için de temel olarak alınan 1967 sınırları ile ilgili karar, siyasi amaçlı olarak değerlendirildi.
Tamir, İsrail’e ilişkin haritalarda, hiçbir sınır olmadığına ilişkin birçok şikayet aldıklarını belirtti. Kendisinin de konuyla ilgilendiğini ve Yeşil Hat’ta ilişkin hiçbir atıf olmadığını gördüğünü belirten Tamir, “Örneğin Gazze halen İsrail’in bir parçası olarak gözüküyor” dedi.
Tamir, kararının politik eleştirilere yol açacağı yolundaki uyarıları ise önemsemedi. “Yeşil Hat’tı haritalara koymamak da okullara politikaya sokuyor” diyen Tamir, “İsrail’in sınırlarını siyasete girmeden çizemezsiniz” diye konuştu.
Tamir’in kararı, sağ kesimden olduğu kadar kendi partisi içinden de eleştiri aldı. Knesset’in (İsrail parlamentosu) Ulusal Birlik-Ulusal Dinci parti ittifakı Başkanı Zevulun Orlev, Tamir’i, kendi “şimdi barış” ideolojisini bakanlığa empoze etmekle suçladı.
Kadima milletvekili ve Eğitim Bakanlığının eski müsteşarlarından Ronit Tiroş, Tamir’in böyle bir talimat verme yetkisine sahip olmadığını kaydetti.
Bnei Akiva Yeşiva Merkezinin üst yöneticisi Elhanan Glat ise karardan hayalkırıklığı duyduğunu dile getirdi. Glat, “Eğitim Bakanı, partisinin değil, tüm İsrail’in eğitim bakanı olduğunu unutuyor. Böyle bir açıklama eğitim ilkelerine aykırıdır. Eğitim sistemi içinde siyasi bir olgu yaratmaya yönelik bir teşebbüstür ve eğitim camiasına güvensizlik yaratmaktadır” dedi.
Kararı utanç verici bulduğunu söyleyen Glat, karara karşı çıkacaklarını da ifade etti.
Yahudi yerleşimlerinin üst örgütü niteliğindeki Yeşa Konseyi ise “Eğer Eğitim Bakanı İsrail’de Yahudilerin varlığının 1948’de başladığına inanıyorsa biraz tarih öğrenmeye ihtiyacı var” açıklamasında bulundu. Yeşa Konseyi, okulları bu tür kitapları almamaya çağırdı.
Eski eğitim bakanlarından Yossi Sarid Yuli ise Tamir’e destek verdi, “Öğrenciler, İsrail’in doğu ve kuzey sınırlarının nihai sınır olmadığını, bir gün görüşmelerle karara bağlanacağını öğrenmeliler” dedi.
Hayfa Üniversitesi Coğrafya ve Çevre Etüdleri Başkanı Prof. Yoram Bar-Gal ise Yeşil Hattı haritalara koyma kararının, takibi zor bir karar olacağını belirterek, ders kitaplarının çoğunun özel şirketlerce basıldığını ve değişikliğin yeni masraflar yükleyeceğini dile getirdi.

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1967 Filistin Haritasi

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları