Alında Ağrı


Sponsorlu Bağlantılar

Alın Ağrısı Miyop Belirtisi Olabilir Mi?

Göz bozuklukları çeşitli baş ağrılarına sebep olabiliyor. Ensedeki ağrı hipermetropa, alın ağrısı ise miyopa işaret ediyor. Göz tansiyonunun belirtisi olan ağrı da sıklıkla apandisit sancısı ile karıştırılabiliyor.

Florance Nightingale Göz Hastalıkları Direktörü Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu, baş ağrısı çeken insanların ilk adım olarak göz doktoruna gitmesini öneriyor. Ardından sinüzit şüphesi için kulak burun boğaz uzmanına, sonra yönlendirmeye göre nöroloğa başvurulabileceğini anlatıyor. Bahçecioğlu, göz çevresini kaplayan baş ağrılarıyla ilgili soruları şöyle cevaplıyor:

* Ne tip baş ağrıları göz hastalıklarından kaynaklanır?

Sponsorlu Bağlantılar

Göz sorunlarından kaynaklanan baş ağrıları genellikle göz çevresini kapsamakla birlikte, alından enseye kadar içeren ağrılar da bize göz hastalıkları konusunda ipucu verir. Sürekli, hafif şiddetli baş ağrılarının yanı sıra bütün vücudu etkileyen, hastayı kusturacak kadar şiddetli olan ağrılar içeren bir tablo da karşımıza çıkabilir.

Bazen göz kökenli ağrılar o denli şiddetlenir ki, hastanelerin âcilinde bu hastalara akut apandisit teşhisi dahi konulabilir. Akut göz tansiyonundan kaynaklanan bu şikâyetler göz doktoru tarafından kolaylıkla teşhis edilebilir.

* Göz ağrıları en çok hangi hastalıklarla karıştırılıyor?

Göz hastalıklarından kaynaklanmayan, göz çevresini kapsayan ağrıların başlıca nedeni sinüzittir. Bu ağrıları göz hastalıklarından ayrılan en önemli faktör pozisyona göre ağrının değişip değişmediğidir. Sinüzit nedeniyle göz çevresi ağrıyan hastalar baş pozisyonlarını değiştirdiklerinde, o pozisyona uyan ağrı yer değiştirir.

Örneğin; başlarını öne eğip bacaklarının arasına aldıklarında ağrının şiddeti artar ve ağrı noktası yukarı hareket ederse, bu sinüzit belirtisidir. Gözden kaynaklı baş ağrıları ise sabittir ve baş hareketiyle şiddetini değiştirmez.

Bizim aile

Baş Ağrıları Göz Hastalıklarının Habercisi

MARDİN (İHA) – Mardin’de görev yapan Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Hacımustafaoğlu, baş ağrısının göz hastalıklarının belirtisi olabileceğini söyledi.

Uzmanlar Tıp Merkezi’nde görevli Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Hacımustafaoğlu, göz hastalıklarının ihmale gelmeyeceği ve tedavi edilmeyen göz hastalıklarının şiddetlenerek kalıcı hastalıklara yol açabileceği uyarısında bulundu. Dr. Hacımustafaoğlu, “Görme bozuklukları okul öncesi 20 çocuktan birini, okula giden 4 çocuktan birini etkiliyor. Göz problemleri erken yaşta başladığı için çocukların göz muayenelerinin yapılması çok önemli. Tedavi edilmeyen göz kusurları, çocuğun okul hayatını, kişilik gelişimini ve okula uyumunu zorlaştırır. Baş ağrıları göz hastalıklarını işaret ediyor olabilir. Alın ağrısı miyop, ensedeki ağrılar ise hipermetrop belirtisi olabilir. Göz tansiyonunun belirtisi olan ağrı da sıklıkla apandisit sancısı olarak karşımıza çıkıyor. Baş ağrısı çeken insanlar ilk adım olarak göz doktoruna gitmelidir. Ardından sinüzit şüphesi için kulak burun boğaz uzmanına, sonra yönlendirmeye göre nöroloğa başvurabilir. Sürekli hafif şiddetli baş ağrılarının yanı sıra bütün vücudu etkileyen,
hastayı kusturacak kadar şiddetli olan ağrılar içeren bir tablo da karşımıza çıkabilir. Bazen göz kökenli ağrılar o denli şiddetlenir ki hastanelerin acilinde bu hastalara akut apandisit teşhisi dahi konulabilir. Akut göz tansiyonundan kaynaklanan bu şikayetler göz doktoru tarafından kolaylıkla teşhis edilebilir. Göz hastalıklarından kaynaklanmayan, göz çevresini kapsayan ağrıların başlıca nedeni ise sinüzittir. Bu ağrıları göz hastalıklarından ayrılan en önemli faktör pozisyona göre ağrının değişip
değişmediğidir. Sinüzit nedeniyle göz çevresi ağrıyan hastalar baş pozisyonlarını değiştirdiklerinde o pozisyona uyan ağrı yer değiştirir. Başlarını öne eğip bacaklarının arasına aldıklarında ağrının şiddeti artar ve ağrı noktası yukarı hareket ederse bu sinüzit belirtisidir. Gözden kaynaklı baş ağrıları ise sabittir ve baş hareketiyle şiddetini değiştirmez” açıklamasını yaptı.

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alında Ağrı

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları