Almanya Türbanlı Türkler


Sponsorlu Bağlantılar

Andi İle Türbanlı Ayşe’nin Maceraları


Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaleti, okullarda dağıtılmak üzere bir çizgi-roman hazırlattı. Gençleri İslam dini konusunda aydınlatan çizgi romanda Alman Andi ile türbanlı Ayşe’nin maceraları, Ayşe’nin radikal İslamcılara yakın abisi anlatılıyor.

Almanya’da federal hükümetin yanı sıra eyalet yönetimleri de terör tehdidiyle mücadele çabalarına hız verdi. Geçen ay saldırı hazırlığındaki bir grup radikal İslamcı’nın yakalandığı Kuzey Ren Vestfalya da bu eyaletlerden sadece biri.
Frakfurt Havalimanı’nın da aralarında bulunduğu hedefleri vurmayı planlayan zanlılar arasında bir Türk’ün yanı sıra sonradan Müslüman olan Almanlar da vardı.
Eyalet İçişleri Bakanlığı, bu gelişme üzerine radikal İslam(!) ve teröre karşı ilginç bir mücadele yöntemi seçti ve okullarda dağıtılmak üzere İslam dinini ve radikal İslam’ın tehlikelerini anlatmak için bir çizgi-roman hazırlattı.
AYŞE TÜRBANLI AMA ÖRNEK MÜSLÜMAN
Kitabın kahramanı Andi adlı bir Alman çocuk. Andi’nin kız arkadaşı ise Ayşe adında türbanlı bir Türk kızı. Andi’nin ilk serüveninde Ayşe’nin erkek kardeşi Murat’ın aşırı İslamcı çevrelere çekilmeye çalışılması hikaye ediliyor.
Aşırı dinci(!) Harun karakteri tarafından kandırılan Murat, yabancı ve Müslüman olduğu için ayrımcılığa uğradığına inandırılıyor.
Çizgi romandaki akıllı ve dindar Ayşe karakteri Alman anayasası ve demokrasisini tanıyan örnek bir Müslüman olarak gösteriliyor.
İlk olarak 17 bin adet basılıp dağıtılan 38 sayfalık kitapta laiklik, batı düşmanlığı gibi konularda açıklayıcı bilgiler de bulunuyor. Çizgi-romanı, Hamburg eyaleti de okullarda dağıtmak ıstıyor.
UZMANLARA GÖRE SIKICI VE DİDAKTİK

Uzmanlar, kitabın gençlik jargonuyla yazılmasına karşın zaman zaman fazla didaktik ve sıkıcı bir dil kullanılmasını eleştiriyor. Kitaptaki yaklaşımla kamuoyunda varolan önyargılar arasında paralellik olduğuna da dikkat çekiliyor.
Gençlerin renkli ve mükemmel olarak resmedilmiş çizgi romana ne kadar ilgi göstereceği de merak konusu. Zira Andi’nin maceraları sadece Müslüman değil Alman gençlere de yönelik.
Almanya’da ki müslümanlar henüz sözkonusu çizgi romanla ilgili herhangi bir değerlendirme yapmadı; ama Andi ve maceralarının Almanya’daki Müslümanların yaşamlarına ilişkin yeni bir tartışma başlatması kaçınılmaz.
Kaynak: NTV

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Almanya Türbanlı Türkler

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları