Anafor Resimleri


Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı Maelström / Anafor hakkında özet bilgiler içerir. Anafor Resimleri ve Enunlu Anafor hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Tam da not almalık…

Maelström / Anafor

Anafor

Sponsorlu Bağlantılar

Deniz ya da ırmak sularının bir eksen çevresindeki dönme hareketine anafor denir. Denizlerdeki anaforların nedeni genellikle ters yönlü gelgit dalgalarının, akıntıların yada rüzgârların karşılaşmasıdır.

Irmaklarda ise kıyının çıkıntı yaparak suya dairesel bir dönme hareketi verdiği yerlerde küçük anaforlar görülebilir. Bir anaforda sular dairesel bir hareketle dönerken merkezkaç kuvvetin etkisiyle çevreye doğru itilir ve dairenin ortasında bir boşluk oluşur.

En ünlü anaforlardan biri, Norveç açıklarındaki Lofoten Takımadalarından Moskenes ve Mosken arasındaki boğazda oluşan bir anaforda, sular merkezkaç kuvvetin etkisiyle dışarıya doğru savrulur ve ortada derin bir oyuk oluşur.

Maelström’dür. Bu anafor fırtınalı havalarda gemiler için tehlikeli olabilir. Amerikalı yazar Edgar Allan Poe, Olağandışı Öyküler (Tales of Mystery and Imagination) adlı kitabında Maelström’e kapılan balıkçıların düşsel öyküsünü anlatmıştır.

Gene ünlü bir anafor da Messina Boğazı’ nın kuzey ucundaki Garofalo anaforudur. Sicilya’nın kuzeydoğu köşesi ile İtalya açıklarındaki Sila kayalığı arasında oluşan bu anafor, eski Yunan efsanelerinde sözü edilen Karibdis anaforu olabilir.

Maelström gibi Garofalo anaforu da ters yönlü gelgit akıntılarının karşılaşmasından doğar ve fırtınalı havalarda tehlikeli olabilir.

Kuzey Amerika’daki Niagara Çağlayanı’ nın döküldüğü yerde oluşan anafor ise akarsu yatağının değişik yapısından kaynaklanır.

Yatağın bir yanında yuvarlak bir havuz oymuş olan sular önce bu havuza dökülür ve düzenli akıntıya karışmadan önce burada hızla dönerek bir anafor oluşturur.

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anafor Resimleri

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları