Araba Kullanma Korkusu Nasıl Yenilir


Sponsorlu Bağlantılar

Hobim Araba Kullanmak, Fobim Trafiğe Çıkmak

Trafiğe çıkmak tehlikeli bir spor yapmak gibi

İstanbul’da trafiğe her gün 750’yi aşkın yeni araç giriyor. Buna şehir dışından gelen araçları da eklersek her gün trafikte 2 milyonu aşkın araç hareket halinde oluyor. Bu milyonlarca araç, İstanbul’un yollarını Arap saçına çeviriyor. Trafik kurallarını hiçe sayan, acelesinden ne yapacağını şaşırdığı için (!) yolda oradan oraya giden araçları da düşününce, İstanbul trafiğinde araç kullanmak adrenali bol ve tehlikeli bir spor haline geliyor. Temkinli ve dikkatli bir kişiliğe sahip olanları ise trafikteki bu yoğun adrenalin derinden etkiliyor. Hele de büyük bir trafik kazasına karışmış ya da görmüşse o kişinin bir daha araba kullanması çok zor.

Mehtap Kazmaz ve Recai Gürsoy, özel direksiyon dersleri veriyor. Daha doğrusu trafikte araba kullanma fobisi olanlara minibüs yolunda, yoğun trafikte, E-5’te ve TEM’de araba kullanma pratiği yaptırıyorlar. Recai Gürsoy, trafik korkusu sebebiyle araba kullanamayanlara adeta terapi yaptığını söylüyor. “Arabanın içinde onlarla konuşarak rahatlatıyorum. Ben ders vereceğim genç-yaşlı, kadın-erkek herkesten trafik fobisini-korkusunu yenmek için istekli olmaları şartını istiyorum. Çok gergin oluyorlar. Onları rahatlatmaya çalışıyoruz.” diyor; ama trafik fobisi olanlara da hak vermeden edemiyor: “Onlara ders veriyorum; ama ben bile minibüslerden ve taksilerden korkuyorum. Ne yapacaklarını kestiremiyorsun. Her an tetikte olmalısın. Anında durabilir ya da gaza basabilirler. Nasıl korkmayasın?” Mehtap Kazmaz ise trafik fobisinin sebebinin kurallara uymayan şoförler olduğunu söylüyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Trafik fobisi nedir?
Trafik fobisi, İstanbul gibi araç sayısı çok olan şehirlere özgün bir durum. Yollarda araç sayısının çok olması, sollayarak ve sağlayarak ani şerit değiştiren araçların varlığı (halk arasında buna makas yapmak deniyor), minibüs ve taksilerin seyir halindeyken beklenmedik bir anda durması, kırmızı ışık yanar yanmaz herkesin kornaya basması gibi birçok sebep insanların trafikte strese girmesine, birçok kişinin ise panik olmasına, aşırı kaygı duymasına sebep oluyor. Trafik fobisi olan lar da şu durumlardan biri ya da birkaçı gözlemleniyor; kalp atışları hızlanır, vücut ısısı düşer, eyecanlanır, nefes almakta zorluk çeker ya da hızlı nefes almaya başlar, dikkatini yoğunlaştıramaz, direksiyonu kopartacakmış gibi tutar, trafikte iken bir anda kilitlenir ne yapacağını şaşırır. Işıklarda panik olur, çünkü yeşil ışık yanar yanmaz arkasından araçların kornaya basacakları ihtimali korkmasına sebep olur. Eğer siz de böyle oluyorsanız trafik fobiniz var demektir.

Trafik fobinizi nasıl yenersiniz?
Birçok trafik fobisi sahibini tedavi eden Psikolog Yıldız Burkovik, nasıl bir tedavi izlediklerini şöyle özetliyor: “Kendilerini kontrol etmeleri konusunda yardımcı oluyoruz. Vücutlarını yönetmelerini sağlıyoruz. Nefes egzersizleri yapıyoruz. Kalp atışını düzenleme ve beynini rahatlatmaya çalışıyoruz.” Trafik fobisi için ders verenler ise trafik tecrübesini artırarak bu konuda yardımcı olmaya çalışıyor. Ama bu fobinin yenilebilmesi için diğer şoförlere de iş düşüyor. Kurallara uymak ve dikkatli araç sürmek gibi. Çünkü hız veya makas yapmanız kazaya sebep olmayabilir; ama, birçok insanın hayatını olumsuz etkileyebiliyor

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araba Kullanma Korkusu Nasıl Yenilir

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları