Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisi


Sponsorlu Bağlantılar

Saç Dökülmesi Hastalık Habercisi Olabilir!

Saç kaybı hem erkekler hem de kadınlar için sık rastlanan bir problem.
Ancak saç dökülmesi çeşitli hastalıkların da belirtisi olabiliyor.

İlaçlar beslenme bozuklukları hızlı diyetler stres saç dökülmesine yol açtığı gibi, anemi troit hastalıkları gibi endokrin hastalıkların varlığını da gösterebiliyor. Psikolojik stres, cerrahi işlemler, bazı karaciğer hastalıkları, enfeksiyonlar da saç dökülmesine yol açabiliyor.

Gebelik, menapoz ve menopoz sonrasında yada diyabet hastalığında saç dökülmesi olabiliyor. Beslenme bozukluğunda ise demir eksikliği, kalori kıstlayıcı diyet, biotin veya protein yada çinko eksikliği saç dökülmesi nedenleri arasında yer alıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan, yüksek doz A vitamini, interferon, lityum, retinoidler gibi ilaçlar da saç dökülmesinde rol oynayan etkenler arasında sayılıyor. Saçın sık fırçalanması ve sık sık fön yapılması, boya, perma, renk açma işlemleri de saç dökülmesine yol açıyor.

Yorgunluk Hangi Hastalıkların Habercisi?

Çoğu zaman önemsemediğimiz yorgunluk, ciddi hastalıkların işareti olabilir. Bu nedenle yorgunluğa üşüme, saç dökülmesi, tırnak kırılması, kabızlık ve kilo kaybının eklenmesi halinde bir hekime başvurulması gerekiyor.
İSTANBUL – Anadolu Sağlık Merkezi (ASM) Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Birsel Kavaklı, çoğu zaman ciddiye alınmayan yorgunluğun anemi, depresyon, kanser ve kalp yetmezliği gibi hastalıkların belirtisi olabileceği uyarısında bulundu.
Kavaklı, yaptığı açıklamada, yorgunluğun, “normalde bir insanın günlük işlerini yaparken kendini yetersiz hissetmesi olarak” tanımlanabileceğini belirtti.

Kavaklı, yorgunluğa üşüme, saç dökülmesi, tırnak kırılması, kabızlık ve kilo kaybının eklenmesi halinde bir hekime başvurmak gerektiğini ifade ederek, çoğu zaman psikiyatrik sendromlar ve depresyonun, özellikle kadınlarda yorgunluk sebebi olarak ortaya çıktığını vurguladı. Birsel Kavaklı, şu bilgileri verdi:

“Çoğu zaman ciddiye almadığımız yorgunluk, ciddi bir hastalığa işaret olabilir. Anemiden depresyona, kanserden kalp yetmezliğine kadar birçok hastalığın belirtisi olabilecek yorgunluğunuz geçmiyorsa, altında yatan neden mutlaka araştırılmalı. Bir kişi çok çabuk yoruluyorsa ve buna eşlik eden başka bir semptomu yoksa, spor yaparak, dengeli ve sağlıklı beslenerek, toksik maddelerden uzak durarak ve düzenli yaşayarak yorulmasını geciktirebilir.”

Sponsorlu Bağlantılar


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla da paylaşın!

151
103, 151 points

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisi

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları