Aşk Acısı Çeken Kadınlar


Sponsorlu Bağlantılar

Aşk Acısı Gibi Yok

Sevgililerinden ayrılan kadınların beynini inceleyen uzmanlara göre aşk acısı başka bir şeye benzemiyor. Acı çeken kadınlarda dikkat eksikliği gözleniyor.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, kadınların ilişkileri bittikten sonra yaşadıkları duygusal çöküntü, beyin işlevlerinin değişmesine yol açıyor. Ayrılıkla birlikte büyük üzüntü duyan kadınların beyinlerinin duygu, motivasyon ve dikkat bölümündeki beyin hücrelerinin hareketinin azaldığı gözlendi. Güney Carolina Üniversitesi’nden Ajif Narib, “Biten bir ilişkinin ya da çok sevilen birinin ölümünün ardından depresyona girildiğinde kötü bir ruh haline sahip olunur, motivasyon düşer ve iştah artar. Bunlar sıklıkla rastlanan belirtilerdir. Ama bu çalışmada önemli olan, ayrılıkla birlikte beyin işlevinin diğer büyük kayıpların ardından görülen değişikliklerden çok farklı olması” dedi.

YARALAR KANIYOR
Araştırma, en az altı aylık bir ilişki yaşayan ve ilişkinin ilk 16 haftasında sevgilisiyle ayrılan 18-40 yaşları arasında 11 kadın üzerinde yapıldı. Kadınların hepsinin ayrılıktan sonra yaralarını sarma konusunda problemler yaşadığı belirtildi. Araştırma sırasında, yüksek çözünürlüklü manyetik rezonans görüntüleme tekniği (MRI) kullanılarak eski erkek arkadaşlarını ya da kocalarını düşünen kadınların beyin hücrelerinin hareketleri görüntülendi.

Sponsorlu Bağlantılar

DİKKAT AZALIYOR
Bu görüntüler daha sonra kadınların herhangi birini düşünürken beyin hareketlerinin nasıl olduğuyla karşılaştırıldı. Buna göre, ayrılıktan sonra acı çeken kadınların beyinlerinde çok ciddi bir hareketlenme oluyor. Beynin üzüntüyle ilgili bölümünde hareketlenme artarken, motivasyon, dikkat ve duyguyla ilgili bölümlerinde ise azalma görülüyor. Araştırmayı yürüten ekipten Dr. Jeffrey Lorberbaum, bu araştırmanın depresyonun nedenleriyle ilgili ipucu vereceğini de belirtti. Kadınların erkeklere göre daha fazla depresyona girdiği biliniyor. Bu nedenle de beynin depresyonla ilgili bölümünün kadınlarda daha aktif olduğu belirtiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşk Acısı Çeken Kadınlar

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları