Astım Atakları Nasıl Olur


Sponsorlu Bağlantılar

Astım Krizi

Astım Krizi

Göğüste sıkışma, nefes almada güçlük, hırıltılı nefes alma, öksürük gibi şikayetlerle kendini gösteren astım hastalığı solunum yollarının alerjik bir hastalığıdır. Astım, krizler halinde ortaya çıkar. Krizi başlatan şey alerji nedeni olan etkendir, ancak çoğu zaman bunu belirlemek kolay olmamaktadır. Ev tozu akarı, küf, polen, evcil hayvan tüyleri, solunum yolu enfeksiyonları, bedensel stres hatta bazı ilaçlar astım nedeni olabilir.
Alerji yapıcı maddeler (alerjen) solunum yoluna girince, iç zarda şişme ve salgı artışına neden olur, bu da hırıltılı solunuma ve nefes darlığına yol açar.

Tedavisinde, diğer alerjik hastalıklarda uygulanan tedavi yöntemleriyle aynı prensipler geçerlidir. Eğer belirlenmişse, alerji yapan etkenden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bronkodilatatör denilen bronş genişletici ilaçlar, alerji gidericiler ve en önemlisi solunum yolundan verilen steroidler (kortizonlu ilaçlar) kullanılabilir.

Ciddi astım krizinde ilk yardım
Astım krizi bazen çok ileri derecede nefes darlığı yapabilir. Hasta kaygılı, zor ve hırıltılı nefes alan, morarmış, öksüren, soğuk terleyen, çarpıntılı bir haldedir. Ağır astım krizleri bazen öldürücü boyutta olabilir.

Böyle biriyle karşılaşıldığında öncelikle soluk borusunu tıkayan bir şey olup olmadığı kontrol edilmelidir. Soluk borusunu tıkayan bir şey olmadığı olayın astım krizi olduğu kesinleştiğinde, öncelikle göğsünü sıkıştıran giysiler, kravat, sıkı gömlek yakası, sıkı bel kemeri varsa bunlar gevşetilmelidir. Hastanın kriz halinde kullandığı ilaçlar varsa bunları kullanmasına yardım edilmelidir. Varsa özel doktoru ya da hastanenin acil servisi ile bağlantı kurup durumuna göre alınacak önlemler belirlenmeli, bir yandan da ambulans çağırarak acilen sağlık kuruluşuna nakli sağlanmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Astım Atakları Nasıl Olur

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları