Atatürk Doğduğu Ev


Sponsorlu Bağlantılar

Atanın Baba Resmi Sahte Mi??

Ata’nın baba resmi sahte

Ali Rıza Efendi fotoğraftaki kişi değildi. Pembe Ev’de doğmadı oraya sonradan geldi. Bu şaşırtıcı bilgiler NTV Tarih dergisinin Şubat sayısında yer alıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Öteden beri Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi olarak sunulan fotoğraf için Falih Fıfkı Atay şöyle yazıyor:

“1876’da, ilk Kanun-i Esasi’nin ilan edildiği güne rastlayan 23 Aralık’ta Selanik’te kurulmuş Asakir’i Milliye Taburu’ndaki gönüllü subaylardan biri babası olarak öne sürülmüştür. (resimdeki fotoğraf)

Resmi ötekilerden ayrılarak büyütülmüştür. İstanbul hürriyetçilerine yardım etmek için toplanan bir milli kuruluşta basasının da bulunmuş olması Mustafa Kemal’in hoşuna gidecek bir şeydi ama inanmış mıdır, sanmıyorum.

Hatta bir gün alaycı bir dille : ‘Bu bizim peder değildir’ dediği kulağıma gelir.” Çankaya, 2. baskı, İstanbul 1969, s 17. (Yukarıda fotoğraftaki kişi)

10 Kasım 1939 tarihli Ulus gazetesinin 13. ve 14. sayfalarında iki fotoğraf var. Birinin altında, “Atatürk’ün Selanik’te doğduğu ev”, diğerinde “Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin cephesi” yazılmış.

Atatürk’ün babasının vefatından sonra annesi Zübeyde Hanım’ın maddi olanaklarının çocuklarıyla birlikte kardeşlerinin kahyalık yaptığı çiftliğe sığınacak kadar zayıf olduğunu bilenler için tahmin yapmak zor olmasa gerek.

Ama Atatürk’ün resmi tarihini yazanlar, alçak gönüllü evi Atatürk’e yakıştırmamış olacaklar ki, daha hali vakti yerinde olanı “Atatürk’ün doğduğu ev” ilan etmişlerdir.

Bu evin Atatürk’ün bir süre yaşadığı, Manastır’da öğrenciyken ve sonrasında Selanik’e geldiğinde yattığı evi olduğu da doğru. Ama bu ev, annesinin daha sonra evlendiği Ragıp Bey’in eviydi.

İki evin Atatürk’ün hayatında nasıl yer değiştirebildiklerini de biliyoruz. Evler yan yana, daha doğrusu arka arkayaydılar. Selanik Belediyesi’nce 12 Şubat 1937’de Atatürk’e hediye edilen mülk üzerindeki küçük ev, 1950’lerin başındaki restorasyon sırasında yıkılmıştır.

KAYNAK
NTV Tarih dergisinin Şubat sayısı

Atatürkün Hayati – Ailesi -2-

AİLESİ
Mustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında Selanik’te Kocakasım Mahallesi, Islahhane Caddesi’ndeki üç katlı pembe evde doğdu. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım’dır. Baba tarafından dedesi Hafız Ahmet Efendi XIV-XV. yüzyıllarda Konya ve Aydın’dan Makedonya’ya yerleştirilmiş Kocacık yörüklerindendir. Annesi Zübeyde Hanım ise Selanik yakınlarındaki Langaza kasabasına yerleşmiş eski bir Türk ailesine mensuptur. Milis subaylığı, evkaf katipliği, gümrük memurluğu ve kereste ticareti yapan Ali Rıza Efendi, 1871 yılında Zübeyde Hanım’la evlenmiş, 1888 yılında 47 yaşında ölmüştür. Atatürk’ün beş kardeşinden dördü küçük yaşlarda ölmüş, sadece Makbule (Atadan) 1956 yılına kadar yaşamıştır. Büyük bir fedakarlıkla çocuklarını yetiştiren, örnek Türk kadını Zübeyde Hanım, 14 Ocak 1923’te Izmir’de, oğlunun başarılannı gördükten sonra 66 yaşında hayata gözlerini yumrnuştur. Halen mezarı izmirde bulunmaktadır
……………………LÜTFEN REPLERİ UNUTMAYIN 🙂

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Atatürk Doğduğu Ev

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları