Bağırsak Kurdu


Sponsorlu Bağlantılar

Kıl Kurtları Çocuğu Öldürmüş


Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarda Kıl Kurdu Neden Olur Ve Nasıl Tedavi Edilir

Çocuklarda Kıl Kurdu Neden Olur Ve Nasıl Tedavi Edilir

Çocuklarda ortaya çıkan kıl kurdu çocukların sağlığını etkileyen önemli bir sorundur. Genellikle yedikleri yiyeceklerden dolayı oluşan kıl kurdu tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.

Kıl kurdu nedir:

İplik şeklinde hareketli bir bağırsak parazitidir. Erkekleri 2-6 mm, dişileri 8-12 mm uzunluğundadır. Kıl kurdu enfeksiyonları dünyanın her yerinde yaygındır. Doğal konağı insandır. Her yaşta görülmekle birlikte 5-14 yaş arasında en sıktır. Kalabalık yaşam koşullarında, kurumlarda yaşayanlarda yaygındır ve oldukça zararsızdır.

Kıl kurdu oluşumu:

Enfekte kişilerde dişi erişkin kıl kurtları gece uykudan 2-3 saat sonra anüsten dışarı çıkarak makat civarına binlerce yumurta bırakır ve kısa süre içinde ölürler. Yumurta 6 saat içinde bulaşıcı özelliğini kazanır.
İç çamaşırlarına bulaşan, yatağa dökülen ve ya da oluşturduğu kaşıntı hissi ile o bölge parmakla kaşındığında, tuvalet sonrası makat temizliği esnasında kişinin eline, tırnaklarının arasına geçerler. Bu nedenle tekrar tekrar bulaşma ve çocuktan çocuğa bulaşma riski fazladır.
Kıl kurdu, oda sıcaklığında 2-3 hafta canlı kalabilir. Çamaşırlarda, yatak ve çarşaflarda da yumurta bulunduğunda bulaşma ortamı oluşturur. Kıl kurdu bulaşmış çarşafların silkelenmesi ile havaya saçılan yumurtaların ağız bölgesine ulaşarak bulaşması da mümkündür.
Kıl kurdu ağız yoluyla bulaşır. Yutulan yumurtalar midede larva şekline ulaşır ve kör bağırsağa göç ederek erişkin forma gelir. Makat bölgesinde yumurtaların larva şekline gelmesi ve anal yoldan tekrar bağırsağa girmesiyle de tekrarlayabilir.

Kıl kurdu belirtileri:

En sık görülen belirti geceleri görülen makat bölgesindeki kaşıntılarıdır. Vücudun bazı bölgelerinde cerahatli enfeksiyonlar gelişebilir. Uykusuzluk, gece korkuları, diş gıcırdatma, gece işemeleri olabilir.

Kıl kurdu komplikasyonları:

Kıl kurdunun çok fazla yoğun olması halinde çocuğun psikolojik durumunu veya parazite karşı oluşan alerjik bir reaksiyonda oluşabilir. Ağır enfeksiyonlar bağırsakta tahribat yaratarak sindirim sisteminde bozukluklara neden olabilir.

Kıl kurdu kesin tanısı:

Kesin tanı yumurtaları veya parazitin kendisinin görülmesi ile konur. Yumurtalar sabahları çocuğun makat bölgesine seloteyp yapıştırılarak kolaylıkla saptanır. Tekrarlayan vakalarda çocuğun yanı sıra tüm aile bireyleri de incelenmelidir. Tekrarlamaları önlemek oldukça güçtür. El yıkama alışkanlığın yerleştirilmesi, tırnakların kısa kesilmesi ve fırçalanması bulaşmayı ve tekrarlama riskini azaltır.

Kıl kurdu tedavisi:

Tedavinin temeli tüm aile bireylerini ayni anda tedavi etmek, genel hijyen kurallarına azami dikkat etmek gerekir. Tuvalet temizliğine, ellerin yıkanarak tırnak aralarının tırnak ya da eski bir diş fırçası ile fırçalanarak iyice temizlenmesi gerekir.
Kıl kurdu bulunan çocukların sabah uyandığında makatı sabunlu su ile yıkanmalı. İç çamaşırları değiştirilmeli, yeni külot giydirilerek, kirliler sıcak suda yıkanıp, kaynatılarak kızgın ütü ile ütülenmelidir. Bir haftalık tedavi sırasında bu uygulama yeniden bulaşma riskini azaltacaktır.

Bu Da Kurt Kız..!

Bangkok da, Supatra Sasuphan, sokaktaki insanların ilgisini ve bakışlarını çekiyor.

Diğer insanlar onu kurt kız olarak çağırabilirler ancak okulda ve evde, ailesi ile arkadaşları onu lakabı olan “Nat” ile çağırıyorlar.

Yeni bitmiş anaokulu eğitiminin ardından, gururla diplomasını gösteriyor ve kepini ve cübbesini giyiyor.

7 yaşındaki Nat, sırtında ve yüzünde tüy yumağı oluşmasına sebep olan ve Ambras sendromu olarak da bilinen, benzersiz bir genetik bozukluğa sahip

Hastalık, milyarda bir insanı etkiliyor ve 1648 yılında ilk defa tespit edildiğinden beri dünyada toplam 50 kişide görülmüş.

Ancak Nat, bu durumu insanları kurt adamlara inandırmak için kullanan diğer hastalar gibi kullanmıyor.

Kendi yaşındaki herhangi bir çocuk gibi, Nat da oynamayı, gülmeyi ve kardeşleriyle gezmeyi seviyor

Nat’ın anne ve babası kızlarıyla gurur duyuyorlar ve onun gerçekleştirdiklerinden dolayı oldukça mutlular.

Hamileyken ultrasona girdiğimde doktor küçük kızımın çok kıllı göründüğünü söylemişti.Ancak biz bunun normal saç olduğunu düşünmüştük, şeklinde konuşuyor.

Sezaryen oldum ve doktor onu ellerime verdiğinde gerçekten şoka girdim.Önce ağladım ancak daha sonra onun benim bebeğim olduğunu ve kendimmiş gibi kabul etmem gerektiğini fark ettim, diyor küçük kızın annesi.

Nat çok küçükken, ailesi onu doktora götürmüş ve kıllardan kurtulmak için lazer tedavisini denemişler.Seans geçici olarak işe yaramış, derisini yeşil ve şişkin bir hale getirmiş.Ancak daha sonra kıllar yeniden uzamış.

Babası: “Doktorlar yaşı ilerlediğinde tekrar denememizi söyledi, ancak ne olacağını bilmiyoruz, dediler” diyor.Nat’ın durumu oldukça az rastlanılır olduğundan doktorlar bir tedavi bulamıyor.

Nat büyüdüğünde, kıllı kalmak yada hayatı boyunca tıraş olmak ya da tüy dökücü kremler kullanıp kullanmamak konusunda kendi kararını kendisi verecek

Anne ve babası, tıp biliminin bir gün bu kılları tamamen yok edecek bir yol bulabileceğini umut ediyor.

“Ben sadece normal bir kızım diyor” Nat, “Derslerimi seviyorum ve birçok arkadaşım var.Belki biraz farklı görünüyorum ama bende herkes gibiyim sadece kendim olmak istiyorum…”

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağırsak Kurdu

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları