Beyinde Ödem Belirtileri


Sponsorlu Bağlantılar

Ödemin Oluşumu Ödem Belirtileri Ödemin Tedavisi

Ödem nedir
ödemin oluşumu – ödem belirtileri – ödemin tedavisi

Vücutta normalin üzerinde su toplanması anlamına gelen ödemin oluşumuna böbrek yetmezliği, karaciğer bozukluğu, kalp rahatsızlıkları, damar tıkanmaları, alerjik durumlar, hormonal ve psikolojik sebepler neden olmaktadır.

Ellerde, ayaklarda ve köz kapaklarında şişmeler ödem belirtileri olarak gösterilebilir. Kişiler yüzük takamamaya ve ayakkabı giyememeye başlarlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Anlamanın başka bir yolu da, deri altı dokusunda sıvı birikimi sonucu vücutta şişen ve gerginleşen bölge üzerine parmakla bastırıldığında çukurlaşması, parmağınızı kaldırdığınızda sıvının tekrar çukuru doldurması şeklindedir.

Nedeni bilinmeyen ödem, idiopatik ödem olarak adlandırılmaktadır. Yüksek karbonhidrat tüketimi veya az ya da çok tuz tüketimi sonucu oluşabilir. Psikolojik etkenler ve yetersiz miktarda protein alımı da neden olarak gösterilebilir.

Regl öncesi oluşan ödem, kadınların bu dönemde yaşadıkları ruhsal ve fiziksel değişikliklerden kaynaklanır. Regl olmadan bir hafta once görülen belirtiler, vücutta yoğun hormonal değişiklik olması ve sıvı toplanması şeklinde oluşur ve ödem meydana gelir.

Hamilelik esnasında sıvı ihtiyacı, bebeğin gelişimi, kadınlardaki kan basıncının artması ve dolaşım sisteminin normalden fazla çalışması ödeme neden olabilmektedir. Damarlardaki sıvı miktarının artması ve damar gelişmesi de tetikleyici etkenlerdir. Özellikle son aylarda şişkinlik daha fazla görülür ve altıncı aydan itibaren eller ve ayaklarda sıklıkla belirginleşir. Doktor kontrolündeki yürüyüşler, günde minimum bir buçuk litre su içmek ve düzenli uyku ödemi engellemeye yardımcı olacaktır.

Düzenli egzersiz ve yürüyüş yaparak, günde iki litre ılık su içerek, aşırı tuzlu yiyeceklerden uzak durarak ödem riskini kontrol altında tutabilmek mümkündür. Günde yeterli miktarda karbonhidrat ve protein alınması gereklidir. Diyetlerin ise uzman kontrolü altında yapılması önemlidir.

Akciğerin Su Tplaması – Akciğerde Ödem

Akciğerlerin sıvı toplaması (pulmoner ödem)
akciğerin su tplaması – akciğerde ödem

Akciğerdeki toplardamarların içindeki basıncın aşırı bir şekilde yükselerek aşırı miktarda kanın bu toplardamarları parçalayarak alveoller (hava kesecikleri) içine girmesi sonucunda akciğer ödemi (pulmoner ödem) meydana gelir. Pulnomer ödemin sebebi genel olarak çok sık olan kalp krizleri, mitral ve aort kapağı hastalıkları ve nadir olmakla birlikte yüksek irtifaya maruz kalmasıdır.

Acil Belirtiler

– Nefes darlığı (ciddi);

– Huzursuzluk ve endişe;

– Pembe ve köpüklü balgam:

– Terleme;

– Sararma (beniz sarılığı);

Pulmoner ödemde derhal hastaneye kaldırma ve tedavi gereklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beyinde Ödem Belirtileri

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları