Biyoloji Sınıflandırma Basamakları


Sponsorlu Bağlantılar

Canlıların Sınıflandırılması

Sınıflandırma, canlıların benzerlik ve akrabalık derecelerine göre gruplandırılmasıdır.

Günümüzde canlılar aleminin bilimsel olarak isimlendirilmesi ve sınıflandırılması kıstası ilk kez Carl Von Linneausnun kullanmış olduğu sisteme dayanmaktadır. Linneaus sisteminde her grup kendinden daha alt basamaklarda olan alt grupları içerir.

Sınıflandırmada kullanılan basamaklara Takson Basamakları denmektedir. (Taxon=Sınıf ve Taxonomy=Sınıflandırma) En çok kullanılan Takson Basamakları şunlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KingdomAlemAnimaliaPhylumŞubeChordataSubphylumAlt ŞubeVertebrataClassSınıfActinopterygiiOrderTakımPe rciformesSuborderAlt TakımLabroideiFamilyAileCichlidaeGenusCinsAstronot usSpeciesTürAstronotus ocellatus
Bunlar dışında sub, sup ve infra gibi ön ekler ile ara basamaklar da oluşturulur. Örneğin yukarıdaki örnekte son basamak Tür (Species) olarak gözükmektedir. Ancak gerekli durumda Subspecies (Alttür) basamağı da devreye girebilir. En alt basamak genel olarak Tür (Species) olmakla beraber Alttür (Subspecies), Varyete (Variante), Form gibi daha özel takson basamakları da kullanılabilmektedir.

Yukarıdaki Astronotus ocellatus örneğini biraz daha geliştirirsek şu sonuca ulaşırız.

Astronotus ocellatus (Oscar Fish)

DomainEukariaKingdomAnimaliaPhylumChordataSubphylu mVertebrataSuperclassGnathostomataClassActinoptery giiSubclassNeopterygiiInfraclassTeleosteiSuperorde rAcanthopterygiiOrderPerciformesSuborderLabroideiF amilyCichlidaeGenusAstronotusSpeciesAstronotus ocellatus

Bir örnek daha verelim. Bildiğimiz Ev Sineği (Musca domestica domestica) Bilimsel Sınıflandırmada nerelerde yer alıyormuş bakalım.

Musca domestica domestica

DomainEukariaKingdomAnimaliaPhylumArthropodaSubphy lumHexapodaClassInsectaSubclassPterygotaSuperorder NeopteraOrderDipteraSuborderBrachyceraInfraorderMu scomorphaFamilyMuscidaeSubfamilyMuscinaeTribeMusci niGenusMuscaSpeciesMusca domesticaSubspeciesMusca domestica domestica

Sınıflandırmada kullanılan Takson Basamakları çeşitli sınıflandırma yöntemlerine göre de değişiklik göstermekle beraber genel olarak birbiri ile paralel gider. En son kabul edilmiş sınıflandırma yöntemi, Carl Woesein 1990da yapmış olduğu sınıflandırmadır. Buna göre Kingdomdan (Alem) daha üst bir Takson Basamağı olan Domain ortaya çıkmıştır. Carl Woesein yaptığı bu sınıflandırmaya göre canlılar 3 Domain altında toplanmışlardır. Bu 3 Domain altında da 6 Kingdom (Alem) kabul edilmiştir.

Domainler ve Kingdomlar:

1 – Eukaria

  • – Plantae
    – Protista
    – Fungi
    – Animalia

2 – Archaea

  • – Archaebacteria

3 – Bacteria

  • – Eubacteria

Takson Basamaklarına isim verilmesi, Cins İsmine (Genus) bazı ekler eklenmesi şeklinde gerçekleştirilir. Buna göre yukarıdaki Ev Sineği örneğinde Cins ismi “Musca”, Tribe “Muscini”, Subfamily “Muscinae” ve Family “Muscidae” olmuştur. Bu ekler Hayvanlar Alemi dışındaki Alemlerde biraz daha değişiklikler gösterir.

TaksonTakson (Tr)HayvanlarBitkilerPhylum (Division)Şube phytaSubphylumAlt Şube phytinaClassSınıf opsidaSubclassAlt Sınıf idaeOrderTakım alesSuborderAlt Takım ineaeSuperfamilyÜst AileoideaaceaFamilyAileidaeaceaeSubfamilyAlt AileinaeoideaeTribeKabileinieaeSubtribeAlt KabileinainaeGenusCins
TAKSON BASAMAKLARI VE TÜRKÇE KARŞILIKLARI

İngilizceTürkçeLatinceDomain (1)–Kingdom (2)AlemRegnumPhylum (3)ŞubePhylumClassSınıfClassisSectionKısımSectioCo hortCohortCohortOrderTakımOrdoFamilyAileFamiliaTri be (4)TribeTribusGenusCinsGenusSpeciesTürSpeciesVarie ty (5)VaryeteVarietasFormFormForma
(1) Domain, 1990da Carl Woese tarafından ortaya atılan sınıflandırmaya göre en üst takson basamağıdır.
(2) Kingdom, İngilizce Kingdom Krallık manasında bir kelimedir. Türkçemize bu takson basamağı Alem olarak alınmıştır. Latince ise Regnum olarak isimlendirilir.
(3) Phylum, Animalia Kingdomında (Hayvanlar Alemi) kullanılan, Şube manasında bir takson basamağıdır. Plantae Kingdomında (Bitkiler Alemi) ise Phyllum (Şube) yerine Division kullanılır.
(4) Tribe Sınıflandırmada Subfamily (Alt Aile) ve Genus (Cins) arasında yer alan bir basamaktır. Türkçeye “Aşiret”, “Oymak” ya da “Kabile” olarak çevrilebilir.
(5) Variety, Alt Türden daha az çeşitlilik gösteren canlıların sınıflandırılmasında kullanılan takson basamağıdır

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji Sınıflandırma Basamakları

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları