Bogazda Nodul Belirtileri


Sponsorlu Bağlantılar

Ses Kısıklığı Hastalık Alarmı Olabilir

Alerjiden reflüye, psikolojik sebeplerden gırtlak tümörlerine kadar pek çok hastalığın ortak belirtisi olan ses kısıklığını ciddiye alın

Alerjiden reflüye, psikolojik sebeplerden gırtlak tümörlerine kadar pek çok hastalığın ortak belirtisi olan ses kısıklığını ciddiye alın

Ses kısıklığı, genellikle sesin azalması veya hiç çıkmaması olarak biliniyor. Ancak uzmanlara göre her türlü normalden farklı ses, ses kısıklığı olarak adlandırılıyor. Sesteki değişikliklerin ciddi hastalıkların alarmı olabileceğini belirten Etiler Memorial Polikliniği Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Haldun Şan, ses kısıklığı ve hastalıklarla olan ilişkisi hakkında sorularımızı yanıtladı.

Sponsorlu Bağlantılar

Ses kısıklığı nedir?
Sesteki çatallaşmalar, titreşimler, boğuk ses ve diğer tüm ses değişikliğine ses kısıklığı denir. Gırtlaktan daha aşağı seviyelerdeki rahatsızlıklar sesin cılız ve zayıf çıkmasına neden olurken, gırtlağın kendisi ile ilgili hastalıklarda sert, tırmalayıcı ve kısık ses oluşumuna neden olur. Ağız boşluğu ve dil hastalıklarında ise ses boğuk, burundan ve ”ağızda sıcak patates varmışçasına” çıkmasına sebep olur.

Neden oluşur?
Ses kısıklığı oluşturan pek çok sebep vardır. Bunlar arasında çok basit ve kendiliğinden iyileşebilecek sebepler olduğu gibi ciddi ve tedavisinin büyük ameliyatlar gerektirdiği hastalıklar da olabilir.

Ne zaman doktora gidilmeli?
Doğrusu, ses kısıklığı olur olmaz doktora gitmektir. Genelde 1 – 2 haftadan daha fazla süren ses kısıklıklarında mutlaka doktora gidilmesini öneriyoruz. Ses kısıklığı ile beraber nefes alma zorluğu, ağızdan kan gelmesi, yutma zorluğu veya boyunda kitle (şişlik) gibi şikâyetler de varsa bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmak için daha acele etmek gerekir.
Ses kısıklığı olduğu zaman ne hemen ciddi bir hastalık endişesine kapılmalıyız ne de çok küçümseyip muayeneyi ihmal etmeliyiz. Özellikle sigara içen, 50 yaşını aşmış ve iki haftadan uzun süreli ses kısıklığı olan erkek hastaların mutlaka hekime başvurmaları ve dikkatli bir gırtlak muayenesinden geçmeleri şarttır. Çünkü gırtlak kanserinin ilk ve en önemli işareti ses kısıklığı olup erken evrede saptandığında yüzde 100’e yakın oranda tedavi edilebilmektedir. Özetle,
Ses kısıklığı 2 – 3 haftadan uzun sürerse,
Ses kısıklığı ile birlikte aşağıdaki belirtiler varsa;

Soğuk algınlığı gibi belirli bir neden yokken ağrı bulunması,

Öksürükle kan gelmesi,

Yutma güçlüğü,

Boyunda şişlik,
Birkaç günden uzun süren tam ses kaybı veya seste şiddetli değişiklik olursa kulak burun boğaz uzmanıyla görüşülmelidir.

Ne gibi tetkikler yapılmalı?
Ses kısıklığının sebebinin anlaşılmasında en önemli kısım hastanın muayenesidir. Muayene sırasında genellikle sebep hakkında bir fikir edinilir. Yapılacak tetkiklerde genellikle bu fikire göre seçilir. Larenjit (ses teli iltihabı), nodül, polip, kist gibi hastalıklarda teşhis muayene ile konduğu için genel olarak tetkik yapmak gerekmez. Ses kısıklığı için yapılabilecek tetkikler arasında şunlar sayılabilir:
Akciğer grafisi
Sinüzit filmleri
Alerji testleri
Şeker hastalığı, tüberküloz gibi hastalıkların araştırılması
Gırtlak bölgesinin bilgisayarlı tomografi veya manyetik resonansla incelenmesi
Tümör görülürse biopsi alıp patolojide incelenmesi
Ses teli sinirinin felcinde beyinle ilgili filmler
Bu tetkiklerde hangilerinin yapılacağı doktorunuz muayenede gördüklerine göre kendisi karar verecektir.

Ses kısıklığının tedavisi var mı?
Ses kısıklığının tedavisi, ses kısıklığı yapan hastalığa göre değişir. Çünkü ses kısıklığı kendisi bir hastalık değil başka hastalıkların belirtisidir.

Ses kısıklığını tetikleyen faktörler nelerdir?
Viral enfeksiyonlar, hızlı ısı değişikliklerinin olduğu durumlar, örneğin klimalı ya da ısınmış bir ortamdan ısının farklı olduğu bir ortama girilmesi ve soğuk hava ses kısıklığını tetikler.

Kimler risk altında?
En çok öğretmenler, avukatlar ve yüksek sesle mesleğini icra eden kişilerde ses kısıklığını sıkça görüyoruz.

Sesi korumak için nelere dikkat etmeliyim?
Ses kısıklığının olmaması veya olursa da kolay iyileşmesi için hastanın dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır;
Sigara ve alkol kullanılmaması (sigaranın rolü çok daha fazladır)
Sesin doğru tonda, kalınlaştırma ve inceltmeleri fazla yapmadan kullanılması
Çok uzun süre konuşmaktan kaçınılması
Diyaframı kullanarak, gırtlak kaslarını çok yormadan konuşulması
Günde iki litre kadar sıvının alınması tercihen bunun su olması gerekir. Ses tellerinin sürekli nemli kalması için gün içine yayılan bir şekilde su içilmesi gerekir.
Boğaz temizleme hareketini yapmaktan kaçınılması
Mideden asit kaçağı olan (Reflü) hastalar için akşam saatlerinde çay, kahve, kola, alkol alınmaması, mideyi dolduracak kadar yemek yenmemesi, yemek yiyip hemen yatılmaması, yüksek yastıkta yatılması
Bulunduğunuz ortamın nemi ve ısısının uygun olması

Ses kısıklığına yol açan durumlar

Larenjit (Gırtlak iltihabı)
Ses tellerinde nodül, kist veya polip gibi iyi huylu kitleler
Akciğer hastalıkları
Ses teli hareketini sağlayan sinirlerin felci
Alerji veya iltihaplara bağlı geniz akıntısı
Mideden yukarı doğru asit kaçağının olması (reflü) ve şiddetli kusmalar
Gırtlak ve çevresindeki dokuların tümörleri
Ses telleri çevresine gelen darbeler
Psikolojik sebepler
Şeker hastalığı veya sinir sistemi hastalıkları gibi vücudun diğer bölgeleriyle birlikte ses telini de tutan hastalıklar
Sigara, duman ve kimyasal gazlar gibi tahriş edici maddelere maruz kalmak,
Yanlış ses kullanımları (bağırma, çığlık, şiddetli ağlama ve öfke durumları)
Birtakım cerrahi travmalar (gırtlağa yada üst solunum yoluna yönelik yada genel anestezi için solunum yoluna tüp yerleştirilmesine bağlı olarak)

Troid Hastalıkları Belirtileri Nelerdir? Guatr / Nodülleri Belirtileri

Hipotiroidizm belirtileri
Hipotiroidizm belirtileri – bir underactive tiroid – ayna eğilimi fiziksel süreçlerin yavaşlatan bu yetersiz tiroid hormon sonuçları. Yaygın belirtileri yorgunluk, kilo artışı, kabızlık, bulanık düşünme arasında, düşük kan basıncı, sıvı tutma, depresyon, vücut ağrısı, yavaş refleksler ve çok daha fazlası. Belirtilerden daha ayrıntılı listesi ve riskleri Hipotiroidizm Riskler yer alır / Belirtileri Kontrol Listesi. Ayrıca risk ve belirtiler bu interaktif online testi: Quiz kullanarak belirlemek için yararlı olabilir: Could You Be hipotiroidi?.
Hipertiroidi belirtileri
Hipertiroidizm belirtileri hızlı metabolizma yansıtacak eğiliminde olan tiroid hormonu bir fazlalık kaynaklanır. Yaygın belirtileri anksiyete, uykusuzluk, hızlı kilo kaybı, ishal, yüksek kalp hızı, yüksek tansiyon, göz hassasiyeti / ve görme bozuklukları şişkin ve diğer birçok kaygıları vardır. Belirtilerin bir lengthier listesi ve riskleri Graves hastalığı ve Hipertiroidizm yer alır: Riskler ve Belirtileri. Bir aşırı aktif tiroid belirtileri kesin olarak belirlemek için, ayrıca bu online sınava: Quiz isteyebilirsiniz: Could You Be hipertiroidi?.
Otoimmun tiroid hastalığı belirtileri
Iki otoimmün hastalıklar doğrudan etkileyen tiroid Hashimoto hastalığı ve Graves hastalığı vardır. Hashimoto hastalığı belirtileri genellikle hastalığın bir sonucudur hipotiroidizm paralel. Bazen Ancak, tiroid başarısız olduğunu, bu dönemlere hayatına nerede sputters ve hatta geçici olarak aşırı aktif hale gelir olabilir. Bu Hashitoxicosis olarak bilinir. Semptomlar sonra, gün veya hafta hipotiroidizm ve hipertiroidizm belirtileri arasında bir süre içinde bisiklet ile kafa karıştırıcı olabilir. , Hipotiroidizm ve Hashimoto hastalığı arasındaki farkı anlamak için okuyun: Hashimoto vs Hipotiroidizm: What’s the Difference? Graves hastalığı belirtileri genellikle hipertiroidi ayna. Daha fazla bilgi için, Graves hastalığı hakkında bilmek önemli şeylerden biri bu inceleme okuyun.
Guatr / Nodülleri Belirtileri
Guatr belirtileri – genişlemiş bir tiroid – boyun veya boğaz, ses kısıklığı veya öksürük bir, şişkin ihale veya dar hissi ve yutma güçlüğü veya nefes içerir. Bazen, guatr kendinize ve başkalarına visbible olduğunu.

Nodül belirtileri onlar sahip ne gibi bir işlem bağlıdır. Bazı neden herhangi bir belirti, diğerleri zorluk, dolgunluk, ağrı veya boyun, boğuk bir ses, boyun veya hassasiyet basınç hissi yutma neden olabilir. Bazı nodüller hipertiroidi tetik-çarpıntı, uykusuzluk, kilo kaybı, anksiyete gibi belirtiler gibi ve titreme. Nodüller Ayrıca hipotiroidizm tetikleyebilir ve belirtileri kilo alma, yorgunluk, depresyon içerebilir. Nodüller bazen ileri geri hipertiroidi ve hipotiroidi belirtileri arasında bisiklet neden olabilir.

Burada Tiroid Nodül, Lumps ve Guatr hakkında daha fazla bilgi yok. Bazen guatr algılayabilir ya da bir tiroid Boyun kontrol yaparak kendinizi nodül. Nasıl bir boyun kontrol yapmak için talimatları vardır.
Tiroid Kanseri Belirtileri
Birçok hastada ilk olarak, tiroid kanserinin olası belirtileri asemptomatiktir boyunda bir yumru dahil, ses değişiklikleri, solunum zorluğu veya veya lenf nodu şişmesi yutma. Semptomları ayrıntılı bir liste makalede Tiroid Kanseri Belirtileri kaydı bulunmamaktadır.
Tiroidit Belirtileri
Tiroidit belirtileri genellikle, zorluk uyku ağrı ve hassasiyet tiroid bölge, boyun ve boğaz dahil. Tiroidit ayrıca geleneksel hipotiroidi veya hipertiroidi belirtileri tetikleyebilir. Tiroidit bazı ek bilgiler bu makalede yer alır.
Tiroid Hastalığı Risk Faktörleri
Bazı tiroid hastalığı için önemli risk faktörleri arasında …

* Erkek: Kadınlar erkeklerden daha fazla risk altındadır.
* Yaş – 50 ve üzeri olan tiroid hastalığının en büyük risk yarattığını, ancak herhangi bir yaşta grev olabilir.
* A veya aile geçmişi, kişisel ve / veya otoimmün tiroid hastalığı riski de yükselmektedir.
* Tümünü veya bir kısmını tiroid veya tiroid radyoaktif iyot tedavisi ve cerrahi – her ikisi de tipik bir underactive tiroid sonuçlanabilir.
* Sol olmak elle veya erken gri yönlü tiroid sorunları da dahil olmak üzere otoimmün hastalığı riski daha fazla, ortalama
* Being Hamile veya ilk yıl içinde doğum sonrası
* Şu veya eski sigara içen
* Son maruz kontrast boya veya antiseptik cerrahi yoluyla iyot
* İyot ya da bitkisel takviyeleri formu hap veya sıvı iyot içeren
* Bir iyot Living in-eksik alan
Interferon beta-1b, interlökin dahil * Çeşitli tıbbi tedaviler,-4, immunosuppressants, antiretrovirals, monoklonal antikor (Campath-1H), kemik iliği nakli, Lityum, (Cordarone) amiodaron ve diğer ilaçlar
Goitrogenic çiğ gıdalar, yani * Overconsumption, Brüksel lahanası, şalgam, karnabahar, soya ürünleri ve diğerleri
Soya gıdaların * Overconsumption
* Son boyun travması, biyopsi, enjeksiyon veya cerrahi
Boyun bölgesinde ya da nükleer tesis ya da kaza, yani Çernobil maruz kalma radyasyon yoluyla * Radyasyon pozlama,
* Yüksek stres yaşam olayları

Daha fazla bilgi ve ayrıntılar için ayrıntılı makale, tiroid hastalığı için Risk Faktörleri okuyun. Ayrıca risk faktörleri Graves hastalığı ve hipertiroidi özgü okuyabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bogazda Nodul Belirtileri

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları