Canlılarda Beslenme İlişkileri Ve Enerji Akışı


Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazıda Canlılarda Beslenme İlişkileri Ve Enerji Akışı hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not denizinden…

Canlılarda Beslenme İlişkileri ve Enerji Akışı

Name:	Canlilarda-Enerji-İliskileri.jpg 
Views:	414 
Size:	9,2 KB (Kilobyte) 
ID:	29572Yeryüzündeki hayatın devamı için enerjiye ihtiyaç vardır. Bu enerji temel olarak güneşten gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Mesela rüzgarlar güneş nedeniyle oluşan hava sıcaklıkları farkıla oluşur, fotosentez güneş ışığı yardımıyla olur v.s…. Canlılar aldıkları güneş enerjisiyle, yeryüzünde ve havadaki element,bileşik,mineraller ile besinlerini sentezler ve besin zincirinin diğer halkasına aktarırlar. Bu grupta genel olarak bitkiler bulunur. Hayvanlar, bitkileri tüketerek beslenme ihtiyaçlarını giderir ve bu besinlerden enerji ihtiyclarını karşılarlar. Bazı hayvanlar da hem bitkisel hemde hayvansal gıdaları tüketerek besin ve enerji ihtiyaçlarını karşılarlar. Tüm canlılar bu besinlerin bir kısmını metabolizmalarının yapısı ve büyümesi için diğer kısmını ise metabolizmalarının devamı için enerjiye dönüştürerek kullanırlar.

Hayvanlar için alınan besinler içerisinde mineraller,proteinler,yağlar,karbonhidratlar su ve vitaminler bulunmakta olup,canlı vücudu kendi ihtiyacı olanı aldıktan sonra kalan atıkları ya da ihtiyaç duymadığı fazlalıkları dışarı atarlar. Bu olaylara dışkılama ve boşaltım denir. Aynı şekilde bitki, hayvan atık ve leşlerini saprofit(ayrıştırıcı) canlılar kullanmakta ve metabolizmaları için gerekmeyen molekülleri toprağa ve havaya bırakırlar. Toprağa düşen ve havaya karışan moleküllerden bazılarını bitkiler ve hayvanlar direkt olarak kullanamazlar, bunun kullanılır hale getirilmesini de bazı mikroorganizmalar mümkün kılmaktadır. Bu olay da kemosentez olarak tanımlanır. Bu olaylar zinciri bu şekilde milyonlarca yıldır sürmektedir. Dinazorlardan bugüne kadar….Milyonlarca yıldır bu olaylar zincirinin devam etmesi, bugün çevremize baktığımızda dünyamızın temiz ve bu atıklardan dolayı zarar görmemesi, dengesinin bozulmamasını ve yaşamın devam edebilmesini gayet iyi bir şekilde açıklar. Bu olaylar zincirine ”Besin zinciri” denir.

Name:	Canlilarda-Enerji-İliskileri-1.jpg 
Views:	384 
Size:	5,8 KB (Kilobyte) 
ID:	29573Besin zinciri tam olarak, bir canlının bir canlıyla beslenirken aynı zamanda başka bir canlının besini olmasıdır. Doğada besin zinciri hiçbir zaman tek zincir şeklinde değildir. Çünkü canlıların beslenme alternatifleri çok sayıdadır ve beslenme zinciri bir beslenme ağına benzer özelliktedir. Zincirin her halkası ayrı bir canlı türü tarafından temsil edilir. Besin zincirinin kısalığıyla orantılı olarak enerji ekonomik bir şekilde kullanılmış olur, besin zincirinin en alt tabakasında(1. halkada) ototroflar, en üst tabakasında (son halkasında) ise 3.tüketiciler (Yırtıcılar= omnivorlar) bulunur. Besin zincirindeki canlı türleri , * üreticiler (ototroflar)

* Tüketiciler (hetetroflar)
* Ayrıştırıcılar (saprofitler) olmak üzere üç gruba ayrılır.

Tüketiciler de kendi arasında,
*Birincil tüketiciler (Herbivorlar)
* İkincil tüketiciler (Karnivorlar)
* Üçüncül tüketiciler (Omnivorlar)
olmak üzere üç gruba ayrılırlar.

Ayrıştırıcılar besin zincirine her halkadan katılabilirler, çünkü her tür canlının atığını ve leşini ayrıştırırlar. Her halkadan bir üst halkaya aktarılan organik besin ve enerjinin oranı canlının kendisi için kullandığının 9 da 1′ idir. Yani toplam enerjinin yüzde 10’u bir üst halkaya taşınır. Buna da yüzde 10 yasası denir. Enerji yukarı doğru her basamakta 10 kat azalarak aktarılırken biyolojik birikim (Kimyasal maddeler, radyoaktivite gibi) besin zincirinde yukarı doğru gittikçe artar.

Sponsorlu Bağlantılar


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla da paylaşın!

148
100, 148 points

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canlılarda Beslenme İlişkileri Ve Enerji Akışı

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları