El Kabarması


Sponsorlu Bağlantılar

Alerjik Hastalıklar Tüm Dünyada Artıyor

Prof. Dr. Fadıl Öztürk, en çok ev tozu akarları, kedi ve köpekler, hamam böcekleri ile ot ve ağaç polenlerinin neden olduğu alerjik hastalıkların tüm dünyada arttığını bildirdi.

Prof. Dr. Fadıl Öztürk, “En sık alerjik reaksiyonlara neden olan ev tozu akarlarının, kedi ve köpeklerin, hamam böceklerinin, ot ve ağaç polenlerinin alerjenleri havayolu ile hepimizin gözüne, ağzına, burnuna girer, akciğerlere ulaşır. Fakat yalnızca bunlara karşı alerjisi olan kişilerde astım ve alerjik nezle (rinit) gibi hastalıklara neden olurlar ” dedi.

ALERJİK HASTALIKLARIN BELİRTİLERİ

Sponsorlu Bağlantılar

Prof. Dr. Fadıl Öztürk, alerjik hastalıkların belirtilerini şöyle sıraladı: “Astım: Yineleyen öksürük, hışıltı, nefes darlığı ve göğüste sıkışma hissi gibi belirtilerle kendini belli eder. Alerjik rinit: Bu hastalar peş peşe hapşırma, berrak burun akıntısı, burunda tıkanıklık, burun, damak ve boğazda kaşıntıdan şikayet eder. Alerjik konjunktivit: Gözlerde kaşıntı, yaşarma ve kızarma gözlenir. Atopik dermatit (ekzama): Çoğunlukla erken çocukluk (genellikle 6 ay civarında) döneminde başlar. Alevlenmeler ve sönmelerle seyreden kronik yangısal bir deri hastalığıdır. Başlangıçta yanaklarda, alında görülen çok kaşıntılı kırmızı döküntüler çocuk büyüdükçe boyun, dizler ve dirseklerin ön ve arka yüzleri, el ve ayak bileklerinde görülürler. Ürtikeranjioödem: Deride kabarma, kızarma, kaşıntı ve şişlik ile kendini belli eder. Besin, ilaç ve böcek alerjileri: Sıklıkla ürtiker-anjioödeme neden olurlar.”

EV AKARLARINA KARŞI YÜKSEK ISI

Yaşamın ilk yıllarında çevresel alerjenlerle temasın azaltılmasının yararlı olabileceğini açıklayan Prof. Dr. Öztürk, alerjik hastalıklara karşı şu uyarılarda bulundu: “Ev tozu akarları ile teması azaltmak için yatak ve yastık kılıfları sık sık 60 dereceden yüksek bir sıcaklıkta yıkanmalı, toz tutan oyuncak ve eşyalardan uzak durulmalıdır. Polen mevsiminde pencerelerin kapalı tutulması ve hava filtrelerinin kullanılması ev içi polen maruziyetini azaltır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

El Kabarması

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları