En Derin Dalış Rekoru


Sponsorlu Bağlantılar

Derin Su Dalgıçlığı Ve Vurgun Tehlikesi

Derin Su Dalgıçlığı Ve Vurgun Tehlikesi
Yasemin Dalkılıç’ın önce 100 ardından da 120 metreye dalarak rekor kırması bir yandan herkesi gururlandırırken, 120 metrenin yaklaşık olarak 40 katlı gökdelen yüksekliğinde olduğunu hesaplayanları da bir yandan kaygılandırıyor.

Yüzerken bir kaç metre derine daldığında kulaklarındaki basıncı hissedenler, 120 metre derindeki basıncı düşününce hayranlıkları bir kez daha artıyor. Basında okuduğumuza göre denizin 120 metre altına inince vücudun her bir santimetrekaresi 86 kg. basınca maruz kalıyormuş. Akciğerler olması gerekenin onda biri hacmına kadar küçülüyor, nabız ve benzeri metabolik faaliyetler ileri derecede yavaşlıyormuş. Bütün bu değişimlerin 2-3 dakika kadar kısa bir süre içinde oluştuğu ve tekrar eski haline döndüğü düşünülünce, bunun ne kadar önemli bir bilgi birikimini, antrenmanı ve vücut direncini gerektirdiğini anlamak çok kolay olacaktır.

‘Balık kız’ımızın başarılarının devamını dilerken, bu kadar derine dalmanın özellikle son zamanlarda giderek yaygınlaşan su altı sporlarına ilgi duyanların kafalarındaki ‘vurgun’ korkusu ile ilgili sorularının bir kısmına olsun aydınlık getirelim.

Sponsorlu Bağlantılar

Öncelikle ‘vurgun’un tüpsüz dalışlar için bir tehlike olmadığını, tüplü ve derin dalışlarda belirli kurallara uyulmadığı taktirde, söz konusu olabilen bir risk olduğunu belirtmek istiyorum.

Her türlü gazın sıvılar içinde erime kapasitesi belirlidir. Eğer ortamdaki basınç artarsa, gazın erime kapasitesi de artar. Normal atmosfer basıncında havadaki gazların kan içinde erime kapasitesi de bellidir. Su altına daldıkça basınç artacağı için, kanın içinde daha fazla gaz eriyecektir. Suyun üstüne doğru yükseldikçe kanın gaz taşıma kapasitesi azaldığı için fazla miktarda erimiş gazlar, tekrar gaz haline dönmeye başlar. Eğer suyun üzerine yükselme yani basıncın azalması yavaş yavaş olursa, kapasite fazlası haline gelmiş olan gazlar dolaşımla akciğere gelir ve solunumla dışarı atılır. Eğer yukarı çıkış çok hızlı olursa, kanın içindeki gazlar, kapağı açılmış gazoz şişesinde olduğu gibi, kanın içinden köpürerek açığa çıkar. Bu hava kabarcıkları damarlar içinde birikerek, yer yer dolaşımı engeller. Tıkanan damara ve biriken hava kabarcığına bağlı olarak felçlerde ölüme kadar ulaşabilen tehlikeli tablolara yol açabilir.

Vurgunu önlemek için yavaş yükselmek, belirli derinliklerde belirli süreler beklemek gerekir. Bunun kuralları su altı sporları eğitimi verilen merkezlerde öğretilmektedir.

Vurgun oluştuğu zaman yapılabilecek tek şey, hastayı basınç odası bulunan bir merkeze ulaştırmaktır. Hasta, basınç odalarında tutularak kabarcık haline gelmiş gazın yeniden kanda erimesi ve yavaş yavaş solaunumla atılması sağlanmaktadır.

Unutmayın hangisi olursa olsun spor, kurallarına uyulduğu sürece keyif ve sağlık verir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Derin Dalış Rekoru

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları