Erken Yaşta Başlayan Menopozu Dikkate Alın


Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazıda Erken Yaşta Başlayan Menopozu Dikkate Alın hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not denizinden…

Erken Menopoz Tedavisi , Erken Menopoz sebepleri,Erken Menopoz Nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Erken Yaşta Başlayan Menopozu Dikkate Alın Tedavisi Nasıl Yapılır, Normalden önce girilen menopozun tedavisi nasıl yapılır, tedavisi var mı gibi sizlerin kafasına takılan soruları uzmanlarca hazırlanmış olan bilgi notunu sizlere sunarak kısaca paylaşmak istiyoruz.

Erken menopoz bazı tedavilerin sonucu olarak görülebileceği gibi kendiliğinden de ortaya çıkabiliyor. Kemoterapi, karın alt bölgesine uygulanan radyoterapi, yumurtalık ve rahim ameliyatları erken menopoz riskini artırıyor. Ancak çoğu kez erken menopoz durumunda, söz konusu öykülerden herhangi biri görülmeyebiliyor.

ERKEN-MENOPOZ-NEDİR-NASIL-OLUR-ÇEŞİTLERİ-NELERDİR-NASIL-TEDAVİ-EDİLİR

Kadın hayatında menopozu doğal bir döngü olarak tanımlayan Neolife Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gonca Saraç, erken menopozun ise önemli bir sağlık sorunu olduğunu belirtiyor. Yumurtalık rezervinin sona ermesiyle ortaya çıkan menopozun, 40 yaşından önce olması durumunun erken menopoz olarak kabul edildiğini ifade eden Saraç, “Yaklaşık 15-29 yaşlarındaki 1000 kadından birinde, 30-39 yaşlarındaki 100 kadından birinde erken menopoz görülüyor.

Kemoterapi veya karın alt bölgesine uygulanan radyoterapi, yumurtalıkları etkileyerek adetlerin kesilmesine neden olabiliyor. Kemoterapiden sonra menopoza girilip girilmeyeceği kullanılan ilaçların cinsine, dozuna ve kemoterapi alınan yaşa göre değişiklik gösteriyor. Yumurtalıkların alınması sonucu, kesin ve ani menopoz ortaya çıkıyor. Yumurtalıkların bir kısmının alınması durumunda ise rezervin azalması nedeniyle menopoza erken giriliyor. Yumurtalıkların bırakılarak rahmin alınması halinde ise adet kanaması sona eriyor; ancak vücut hormonal olarak adet dönemlerini yaşamaya devam ediyor ve yumurtalıklar, rahim damarları yönünden beslenemediğinden menopoz, normal yaştan birkaç yıl önce gerçekleşiyor.

Ayrıca bağışıklık sistemine ait bazı hastalıklar (tiroid, romatoid artrit vb.), X kromozomunun sayı ve yapısındaki bazı değişikliklerin görüldüğü kromozom hastalıkları (Turner Sendromu, Frajil X vb.) ve genetik yatkınlık menopoza neden olan diğer etkenler arasında bulunuyor.

….

40 yaşından önce adet düzeninde değişiklikler ortaya çıkarsa veya adetler kesilirse doktora başvurmak gerekiyor. Tanı için önce tedavi edilebilir bir sağlık problemi veya gebelik olmadığından emin olunması şart. FSH, östrojen ve AMH gibi kan testleri ile hormonal durum aydınlatılabiliyor.

Erken menopoz, kemik erimesi, kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarına, sıcak basması, duygusal değişiklikler, vajinal kuruluk, cinsel istekte azalma gibi şikayetlere neden olabiliyor.

Erken menopozun tedavisi var mı?
Yumurtalık rezervinin sona ermesiyle ortaya çıkan menopoz durumunu geriye döndürecek bir tedavinin bulunmuyor. Ancak yumurtalık hormonları takviyesi ile adet görmenin devamı veya vücudun menopoza bağlı yaşlanmaya karşı korunması sağlanabiliyor. Sigara içen, pıhtılaşma bozukluğu, migren problemi yaşayanlar ile kendisinde veya ailesinde meme ve rahim kanseri öyküsü olanlarda hormon tedavisi uygulanamıyor.

notdelisi Sağlıklı ve Güzel Günler Diler..

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Erken Yaşta Başlayan Menopozu Dikkate Alın

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları