Gama Life Işın Tedavisi


Sponsorlu Bağlantılar

Beyin Tümörüne Bıçaksız Tedavi

Beyin tümörüne bıçaksız tedavi

‘Gamma Knife‘ tekniği ile beyin tümörlerine neştersiz son veriliyor.

Gamma ışınlarının kullanıldığı ‘Gamma Knife‘ teknolojisi ile beyin tümörleri ameliyatsız yok ediliyor. Beynin hayati merkezlerine zarar vermeyen yöntem, beyinde ulaşılmayan tümörleri cerrahsız yok ederek hastayı ölümden kurtarıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Gamma knife tekniği ile beyin tümörlerine neştersiz son veriliyor. Cerahi yönteme göre hastayı daha az radyasyona maruz bırakıyor. Cerrahi yöntemle beynin ulaşılamayan kısımlarına Gamma Knife yöntemiyle ulaşılarak hasta ölümden kurtuluyor. 201 ayrı noktadan verilerek uygulanan Gamma knife, tek seansta tümörü yok ediyor. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Selçuk Peker tekniğe ilişkin şu açıklamayı yaptı “Gamma Knife cihazının, 201 tane kobalt kaynağının her birinden çok cılız ışınlar çıkıyor ve bir odakta birleşiyor. Bu şekilde ışınlar geçtikleri normal beyine ve beyinciğe zarar vermiyor. Birleştikleri noktada yüksek radyasyon uygulanıyor.”

RADYASYONU AZALTIYOR
Konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hatanesi’nden Beyin Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı, Opr. Dr. Erhan Emel şu bilgileri verdi. “Gamma Knife beyindeki özel tümörler, özel bölgeler ve ulaşılamayan tümerler için kullanılıyor.

Cerrahi operasyonun riskli olduğu zaman bu yöntem uygulanıyor. Her hastaya bu yöntem uygulanmıyor. Özelikle cerrahi müdahaleden sonra yapılan kemoterapi beynin hayati merkezlerine zarar verebiliyor.

‘Gamma Knife‘ yöntemi ise beynin hayati merkezlerine zarar vermeden tümörü yok ediyor. Cerrahi operasyonun ardından yapılan ışın tedavisinde hasta ciddi bir radyasyona maruz kalıyor. Bu yöntemde radyasyon belli bir noktaya uygulandığı için hasta daha az radyasyona maruz kalıyor.

” Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Doç. Dr. Cahide Topsakal ise “Bu yöntem özellikle 3 santimden küçük ve cerrahi operasyon yapılamayan tümörlere uygulanıyor. Güvenilir bir yöntem. Ama her tümöre uygulanmıyor. Ya da göz sinirlerine yakın tümörlere uygulanmıyor.

Doktor olarak daha çok cerrahi taraftarıyım” dedi. Dr. Selçuk Peker ise yöntemin beyin tümörlerinin yanı sıra damar yumaklarına, beyindeki ağrı merkezlerine de uygulandığını söyledi ve “Bu yöntem tansiyon, böbrek yetmezliği, diyabet, solunum sorunu olan hastalara kolaylıkla uygulanıyor. Özellikle kalp hastaları için büyük bir avantaj oluşturuyor”dedi.

YAŞ SINIRI YOK
Yöntemin gövdede uygulanmadığını, sadece baş ve beyin bölgesinde uygulandığını söyleyen Doç. Dr. Selçuk Peker, herhangi bir yaş sınırlamasının da olmadığını belirtti.

En küçük hastalarının 1.5 yaşında olduğunu söyleyen Peker, hastalığın uygun olması durumunda her yaşta tedavi yapılabileceğini dile getirdi. Tedavi edilen tümörün daha sonra başka bir yerde çıkmasının mümkün olabileceğini kaydeden Peker, “Orayı da Gamma Knife ile tedavi etmek mümkün. Gamma Knife‘ı uygulamanın bir sayısı yok sadece hastalıklı bölgeyi etkiliyor” diye konuştu.

Kaynak: Beyin tümörüne bıçaksız tedavi – SAĞLIK – HABERTÜRK – Türkiye’nin En Büyük İnternet Gazetesi

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gama Life Işın Tedavisi

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları