İlginç Akvaryumlar


Sponsorlu Bağlantılar

İlginç Akvaryumlar


Biyotop Nedir Neden Biyotop Akvaryumu

Kısaca tek bir yaşam alanını taklide dayalı hazırlanan akvaryumlara, biyotop akvaryumlar denir. İstenilen ortamın hazırlanışı kişisel tercihlerin dışındadır. Tercih model alınan yaşam alanının gereklerine, beslenen balık ve bitki türlerinin ihtiyaçlarına göre yapılır. Sadece canlıların aynı ortama ait olması bir akvaryumu biyotop yapmaz. Taşından kumuna, dekor malzemesinden su değerlerine kadar pek çok özellik bir arada olmalıdır. Bize göre dekor, canlılara göre yaşam alanının parçası olan her türlü malzeme ortama ait olmalıdır. En azından ortamla uyumlu, harmoniyi tamamlar niteliklere haiz, canlıların rahatına yönelik malzemeler düşünülmeli ve kullanılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar


Uzakdoğu bahçe düzenleme sanatının bir parçası olan koi havuzları, açık alanlarda balık besleme kültürünün ilk örneklerindendir.

Yüzyıllar önce, ilk akvaryum modelleri tamamen birer doğal kopyaydı. Bahçelerde kurulu olan havuzlarda koi besleme kültürü, mevcut imkanlarla yapılabileceğin en iyisiydi. Birazda mevcut koşullar insanları böylesi uyumlu ortamlar hazırlamaya yöneltmişti. 19. yüzyılda henüz Avrupa’da türler yaygınlaşmamışken görülen, kapalı ortam akvaryumlarında da bu mantık görülmekteydi. İnsanlar çevrelerinden buldukları balık ve bitkiler ile dizaynlar yapmakta ve biyotop mantığıyla örtüşen bir yol izlemekteydi.


Foto: aquamagazin dergisi 2009
1897 yılında Avusturya’nın Graz şehrinde kurulmuş olan, akvaryum ve terrium derneği, halk evlerinde/okullarda çevre canlılarını ve balıkları tanıtmak için sergiler açmışlardır. 1935 tarihli standtan bir görüntü.

Ancak ilerleyen teknoloji sayesinde yollar kısaldı, kıtalar çok daha kısa sürede aşılmaya başlandı. Farklı kıtalardan, farklı habitatlardan, pek çok tür, ilgili ve meraklılarla buluştu. Elektriğin bulunuşu ve hava devir sistemlerinin gelişmesi ile birlikte pek çok tür aynı ortamlarda bir araya geldi. Yaklaşık 100 yıl önce başlayan bu süreç sonrası, bugün hobicilerin akvaryumlarında, farklı kıtalardan, farklı doğal sistemlere ait balık ve bitkileri bir arada görmek mümkündür. Son yıllarda ülkemizde yaygınlaşmaya başlayan, bilinçli akvaristliğin önemli bir ayağı olan biyotop akvaryumları, eski dönemlerdeki sadelik ve doğallığa dönüşten ve hatta doğanın kendisine dönüşten başka bir şey değildir.


Geleneksel Ak-Fo Yarışmaları 2006 yılı ikincisi Tanganyika Biyotop akvaryumu. Temel biyotoptan uzaklaşmadan bir miktar bitki ile desteklenmiş, sadelik ve şıklığın aynı ortamda buluştuğu güzel bir örnek.

Elbette karışık akvaryumlar, biyotop mantığına ters düşse de yapılamayacağı veya sağlıklı bir ortam oluşturulamayacağı anlamına gelmez. Bu noktada devreye bilgi yoğunluğu ve kazanılmış tecrübeler girer. Boy, sayı, karakter, yüzme seviyesi gibi ölçütler hesaplanarak karma akvaryumlar kurulabilir. Fakat özellikle hobiye yeni başlayan meraklıların, akvaryumlarda farklı renkleri ve türleri görme isteği yanlış bir başlangıç yapmalarına neden olmaktadır. Farklı gereksinimleri olan, farklı ortamlara ihtiyaç duyan, birbirinden ayrı karakterleri olan türler aynı akvaryumda yer almakta, telafisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Huzursuz bir ortam, hastalıklar, ölen balıklar… Bu aşama bizlere biyotop mantığının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmaktadır.


Geleneksel Ak-Fo Yarışmaları 2007 yılı ikincisi Asya Bitkili Biyotop akvaryumu. 25 litrelik bir tankta neler yapılabileceğini gösteren uyumlu bir biyotop akvaryumu.


30 litrelik bir tankta oluşturulmuş Kızılırmak Biyotop Akvaryumu.

Yerel bir biyotop hazırlanıyorsa, yorucu fakat çok keyifli bir sürecin yanında kolaylıkları da vardır. Doğal ortamı canlı görebilir, malzemeleri temin edebilir, yaşam ölçütlerini değerlendirebilir, görmüş olduğumuz sulak bölgeden bir kesiti taklit edebiliriz.

Yani bir biyotop akvaryumun yolu canlıların yaşam alanını iyi etüt etmekten geçer. Canlılara odaklı bu güzide ortamların kurulması, kendi keyfiyetlerimizden kolayca vazgeçmemizi sağlayacaktır. Çünkü doğal olan her şey güzeldir.

Süper Güzel Akvaryumlar;)


Tarz Akvaryumlar…

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginç Akvaryumlar

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları