İlginç Yapılar


Sponsorlu Bağlantılar

İlginç Binalar

İlginç Binalar

Sponsorlu Bağlantılar

Dinamik Mimari


İnsanlar artık tek düze, dörtgenlerden oluşan klasik binaları görmek istemiyor. Çevreyle uyum sağlamış, manzaradan maksimum seviyede yararlanan ultra lüks dairelerde oturmak istiyorlar. İşte bu noktada para devreye giriyor. Para ve yüksek binalar söz konusu olunca da, her türlü garip ve ilginç tasarıma ev sahipliği yapan Dubai akla geliyor.


Yazıya konu olan binanın ismi “Da Vinci Tower”. Yani “Da Vinci Kulesi”. Dinamik mimarin uygulamaya geçirilmiş ilk ve en büyük örneği. Mimarı Dr.David Fisher. “Dynamic Tower” kavramını bulan ve uygulayan ilk mimar. Yaptığı son projelerden “Da Vinci” kulesi şu an Dubai’de yapılmakta. Yapımı bittiğinde, Da Vinci kulesi dünyanın ilk dönen, hareket eden ve şekil değiştirebilen kulesi olacak. 420 metre yükekliğindeki kule 80 apartman katından oluşacak ve her kat birbirinden bağımsız olarak hareket edebilecek. Radikal bir devrim. 360 derecelik bir dönüş ortalama 1,5 saatte tamamlanacak.


Binanın 68 katı fabrikasyon yöntemiyle üretilecek. “Tailor made solutions” ismi verilen bu sisteme göre fabrikada inşa edilen bloklar binanın temelinden itibaren yerleştirilecek. Kulenin tamamlanması için gereken 18 ay içinde 2000 işçi yerine sadece 90 işçi çalışacak. İnşaat sektöründe bir kat çıkmak üç hafta alırken bu sistem sayesinde 3 gün yeterli olacak ve her kat 12 modülden oluşacak. Normal inşaatlara göre depreme 1,3 kat daha dayanıklı inşa edilecek kulede isteyen arabasını özel bir asansör sayesinde oturduğu kata park edebilecek.


Aslında binanın dönüşü kadar ilginç olan bir özelliği daha var. Her apartman katı arasında dev rüzgar türbinleri olacak ve bunlardan bina boyunca 79 adet olacak. Bu 79 adet türbin binanın dönüşüyle ve havada ortaya çıkan rüzgar kuvvetiyle 1.200.000 kilowatt-saat elektrik üretecek. Bu miktar binanın elektrik ihtiyacının 10 katı değere eşit. Ayrıca çatısında bulunacak güneş enerjisi panelleri de enerji üretimine katkıda bulunacak. Bina bu yönüyle “enerji binası” statüsüne de giriyor.

Rüzgar türbinleri

$700 milyon dolara mal olacak Da Vinci kuleleri ses komuta sistemiyle dönecek. İsteyen istediği zaman oturduğu katın manzarasını değiştirebilecek. Binanın 2010 yılında bitirilmesi planlanmakta.

Geleceğin binaları bu örnekte de görüleceği üzere “yeşil enerjiye” yönelmiş gibi görünüyor. Kaynaklar azaldıkça rüzgar ve güneş enerjisinin önemi artıyor.

İlginç Görüntüler


ilginç bina

emeğe saygı

Dünyadan İlgin Yapıtlar

YÜKSEK GOKDELEN GİBİ OLANLAR İLERDE YAPILACAK OLANLAR ÇOK HARİKA OLURLAR 🙂

I

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
1
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginç Yapılar

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları