Karno Haritaları Örnekleri


Sponsorlu Bağlantılar

Karnaugh Haritası

Karnaugh Haritası

Karnaugh haritalarını neden öğrenmeliyiz? Karnaugh haritası, Boole cebri gibi sayısal mantığa uygulanabilen bir sadeleştirme aracıdır. Sayısal mantığın sadeleştirmesinin bir örneğini görmek için Boole cebri bölümünün “Zehirli atık yakma fırını”na bakınız. Karnaugh Haritası çoğu durumda basitçe daha hızlı ve daha kolayca mantık yürütür.
Boole sadeleştirmesi, aslında iki veya daha az Boole değişkeni içeren bir görev için Karnaugh haritasından daha hızlıdır. Üç değişken için biraz yavaş olmasına rağmen yine de kullanılabilir. Dört değişkenli girdiler için Boole cebri can sıkıcı olmaya başlar. Karnaugh haritaları hem daha hızlı hem de daha kolaydır. Karnaugh haritaları altı değişkenli girdiler için iyi çalışır ve sekize kadar değişkeni olan girdiler için kullanılabilir. Altıdan ve sekizden fazla değişken için CAD (bilgisayar destekli tasarım) ile sadeleştirme yapılmalıdır.

Teoride her üç metot da geçerlidir. Ancak, pratikte yukarıdaki kılavuz iyi işler. Normalde üç girdili mantıksal bir bloğu sadeleştirmek için bilgisayar otomasyonuna başvurmayız. Problemi daha kısa zamanda kalem ve kağıtla çözebiliriz. Fakat bu problemlerden yedi tanesini çözmemiz gerekirse, mesela bir BCD (İkili Kodlanmış Ondalık) den yedi kısıma dönüştürücü için işlemi otomatikleştirmek gerekebilir. Bir BCD den yedi kısıma dönüştürücü, yedi kısımlı LED (ışık yayan diyot) göstergeyi idare eden mantıksal sinyalleri üretir.
Mantıksal sadeleştirme için kullanılan bilgisayarlı otomatik tasarım dillerine örnek olarak PALASM, ABEL, CUPL, Verilog ve VHDL gösterilebilir. Bu programlar girdi dosyası olarakBoole denklemlerine dayanan donanımsal tanımlatıcı dil kabul ederler ve çıktı olarak indirgenmiş (veya sadeleştirilmiş) bir Boole çözümünü tanımlayan çıktı dosyası oluştururlar. Bu bölümde biz böyle araçlara gerek duymayacağız. Şimdi Karnaugh haritalarına giriş olarak Venn diyagramlarına geçelim.

Kaynak: http://portal.cizgi.com.tr

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karno Haritaları Örnekleri

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları