Krom Hastalığı Nedir


Sponsorlu Bağlantılar

Eksik Krom Alımı Hastalık Nedeni

Eksik krom alımı hastalık nedeni

Kromun az alımı tip 2 diyabet ve kalp – damar hastalıklarının risk faktörlerini artırır

TAYLAN KÜMELİ / bir kibrit kutusu lezzet

Sponsorlu Bağlantılar

Krom vücudumuzda sentezlenemediği için, dışarıdan besinlerle alınması gereken bir elementtir. Vücuttaki basit şekerin parçalanmasını ve kullanımını düzenler.
Karbonhidrat, yağ ve proteinin metabolize olmasıyla açığa çıkan glikozun hücre içine alınıp enerjiye çevrilmesini sağlayan, pankreastan salgılanan ensülin hormonunun oluşumuna yardım eder.
Çalışmalar krom yetersizliğinin insanlarda glukoz ve yağ metabolizmasında bozukluklara neden olduğunu göstermiştir. Araştırmalar krom verilen şeker hastalarında, şeker hastalığının belirleyicisi olan glukoz toleransı testinin düzeldiğini göstermektedir.

HDL’ye katkısı var
Kan şeker düzeyi yüksek veya düşük olan bireylerde diyete eklenen kromun bu düzensizliği iyileştirici yönde etki yaptığı bilinmektedir. Yapılan çalışmalarda krom yetersizliğinde kanda kolesterol miktarında artış ve damar sertliği gözlenmiştir. Krom, yağ profilini geliştirerek iyi huylu HDL kolesterol düzeyinin yükselmesine katkıda bulunurken ortalama kolesterol düzeyini düşürür ve vücuttaki enzim ve hormonlar için de çok önemlidir.
Kromun doğada, basit ve karışık olmak üzere iki şekilde bulunduğu varsayılmaktadır. İnsan vücudunda ise kromun en çok bulunduğu organ karaciğerdir.
Kromun az alımı ise bilindiği gibi tip 2 diyabet ve kalp – damar hastalıklarının risk faktörlerini artırmaktadır. Krom yetersizliğinde huzursuzluk, yorgunluk, şekere karşı tolerans bozukluğu, damar sertliği riskinde artış, fazla kilo alımı görülebilir.
Yüksek şeker tüketimi, akut egzersiz, hamilelik, emzikli lik ve fiziksel travma gibi stres durumlarında da ürindeki krom miktarlarında azalma olduğu gözlenmiştir.
Kromun osteoporozla savaşta ve yaşlanmayı geciktirmede etkili olduğu bilinmektedir. Yaşlanma ile birlikte ensülin salınımı ve duyarlılığı zayıflamaktadır. 40 bin kişi üzerinde yapılan bir çalışmada saç, ter ve ürindeki krom konsantrasyonunun yaş ile azaldığı gözlemlenmiştir.

Kaynakları nelerdir?
Kromun en iyi kaynağı etler, tam tahıllar, yağlı tohumlar, kurubaklagiller, yaş maya, brokoli, baharat, şarap ve sudur. Basit karbonhidratlar krom kaybını artırmaktadır. Günlük gereksinim kg başına 1 – 2 mikrogram civarındadır ve bu miktar doğal yiyecekleri kapsayan bir diyetle karşılanabilmektedir. Şeker hastalığı olanların krom kullanımından önce mutlaka doktora danışmaları tavsiye edilir.

BesinMiktarKrom (mcg)*Brokoli100 gram11.0Taze fasulye100 gram1.1Patates100 gram2.7Üzüm suyu1 bardak7.5Portakal suyu1 bardak2.2Biftek90 gram2.0Hindi (göğüs)90 gram1.7Elma1 orta boy1.4Muz1 orta boy1.0

Karabiber
Karabiber ağacının meyveleri karabiber diye anılır. Dünyanın en çok kullanılan baharatıdır. Tatlılar dışında tuzun girdiği hemen her yemekte yer alır. Güney Asya’da yetişen bu bitki, Aralık-Ocak ve Temmuz-Ağustos ayları olmak üzere yılda iki kez toplanır. Yaprakları yürek biçimindedir. Çiçekleri sarkıktır. Zeytinsi meyveleri küçük, toparlak ve sapsızdır. Öğütülerek kullanılan bu meyveler, yağlı etlerde ve şarküteride kullanılır. Soslara, salataya ve her türlü tuzlu yiyeceğe çeşni ve tad vermesi için katılır. Karabiber de kan şekeri kontrolünde etkili olan krom mineralini içermektedir. Antioksidan etkisi vardır. Bunun dışında karabiber sindirimi kolaylaştırır. Zayıf böbreklere, basura (hemoroid), mesaneye ve hassas midelere zararlıdır. Sağlam midelere: Pankreastan salgılanan öz suyu çoğaltarak karbohidratların ve yağların sindirimini kolaylaştırır. Ateş düşürür, öksürüğü yumuşatır. Karabiber, iştah açıcı, ateş düşürücü etkisi olan bir baharattır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Krom Hastalığı Nedir

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları