Marconi Neyi Buldu


Sponsorlu Bağlantılar

Kim Neyi İcat Etmiş?

akü= plante

vinç =romalı vitruvius

matkap=g. Sommeiller

Sponsorlu Bağlantılar

arşimed burgusu =arşimed

robot= e. Sperry

radyoaktivite =a. Becquerel

radyum =curie’ler

ampul =edison

asansör =e. Otis

balon =montgolfier kardeşler

barometre =toriçelli

barut(dumansız) =schultre

benzin motoru =n. Otto

bisiklet =k. Macmillan- j.k.starley

buhar tribünü =parsons

buharlı gemi(gelişmiş) =fulton

buz makinesi =gorrie

çelik(paslanmaz) =brearley

çimento =aspdin

daktilo =c. Latham..

denizaltı =ohn holland

dinamit =nobel

dinamo =picinotti

dizel motoru =diezel

dokuma makinesi =hargreaves

dürbün =lippershey

fotoğraf(ilk şekli) =niepce

gramofon =berliner

hava pompası =guricke

helikopter =sikorski

hesap makinesi =pascal

hoparlör =rice/kellogg

jet uçağı =ohain

kağıt imali(selülozdan) =dahl

karbüratör =daimler

kauçuk =goodyear

kronometre =harrison

lokomatif =stephenson

matbaa =gutenberg

mikrofon =berliner

mikroskop =janssen

mors alfabesi =samuel mors

motosiklet =daimler

naylon =du pont laboratuvarı

neon lambası =claude

otomobil(4 tekerli) =benz- daimler

paraşüt =veranzio

paratoner =benjamin franlin

pikap =edison

pil =volta

planör =otto lilientahi

projektör =sperry

radar =taylor ve young

radyo =marconi

renkli film =westcott

roket =goddard

röntgen tüpü =coolidge

sesli film =ernst ruhmer

sinema makinesi =lumiere kardeşler

telefon =graham bell

teleskop =kepler-galileo-

televizyon =baird

telgraf =morse

telsiz telgraf =marconi

termometre =fahrenheit-galileo-celsius-reaumur

teyp =poulsen

transformatör =stanley

uçak =wright kardeşler

zeplin =kont von zeppelin

dpt =p. Muller

elektron mikroskobu =knoll ve ruhka

geiger sayacı =j. H. W. Geiger

hoverkraft =c. Cockerell

insülin =banting ve best

karbon 14 tarihlemesi =w. F. Willard

lazer =c.h. Townes

tükenmez kalem =l. Biro

aerosol =goodhue- sillivon

çamaşır makinesi =hurley machine co.

elektrik süpürgesi =cecil booth

uzunçalar =peter goldmark

video =a. Poniatoff

yalan makinesi =john larson

yol işaretleri =perey shaw

Televizyonun İcadı; Televizyonu Kim, Ne Zaman, Nasıl İcat Etti? Nasıl Çalışır?

21. yüzyılın vazgeçilmez aletlerinden biri olan televizyonun tarihi, 75 yıl önce, İskoç mucit John Logie Baird ’in keşfiyle başladı. Baird, 21. yüzyılda insanları saatlerce karşısında oturtabilen televizyonun babasıydı. Keşif merakı çocuk yaşlarda başlayan Baird, 12 yaşında, evine bir elektik sistemi döşemiş ardından yoldayken arkadaşlarıyla konuşmasını mümkün kılacak

ilk telefon santralini geliştirdi. İskoçyaya’da Kraliyet Teknik Koleji’nde elektrik dersleri alan Baird, Glascow üniversitesinde elektrik mühendisliği okudu. Birinci Dünya Savaşı sırasında eğitimine ara veren mucit, silahlı kuvvetlerde çalışmak istedi ama kabul edilmedi. Başvurusu reddedilen Baird, Clyde Valley Elektrik Enerjisi Şirketi’nde çalışmaya başladı ancak sağlık problemleri işi bırakmasına sebep oldu. Clyde Valley ’den sonra aralarında Trinidad ’da bir reçel fabrikasında işçiliğin de bulunduğu çeşitli işlerde çalışan Baird, nihayet 1922’de memleketi Sussex ’e geri dönen ve burada tamirciliğe başladı. Nakkaş mucit Sussex’ deki mütevazı hayatı, Baird ’i 50 yıldır düşlediği televizyon icadı üzerinde yoğunlaşma fırsatı verdi.

Parası olmadığı için ilk televizyonunu bir lavabo ve bir çay tenekesiyle yapan Baird, bir sonraki denemesinde projeksiyon lambasını bisküvi kutusuyla kaplayıp basit bir düzenek geliştirdi ve düzeneğe kullanılmış lenslerle devrelerden tarama diskler ekledi. Baird ’in icat ettiği bu düzenek, tahta çubuklar arasına nakış iğneleri ve balmumuyla tutturulan bir cihaz olarak TV’nin dedesi kabul edildi. Çalışmalarını bundan sonra da sürdüren mucit, 1925’de hayal ettiği gibi, “Stok ey Bill” adını verdiği ilk ilkel televizyonda görüntü transmisyonunu da gerçekleştirmeyi başardı. Logie Baird icadının parlak bulundu ama pek ciddiye alınmadı. İlk yayın BBC’den Baird ’in ilk ilkel TV’yi icat ettiği dönemde, BBC gibi yayıncılar radyoya odaklanmıştı. BBC’inin TV yayıncılığına geçişi, 1929’da sınırlı bir kitleye ulaşan ilk deneme yayınıyla başladı. Günde iki yayın kuşağında hizmet vermeye başlayan BBC televizyonu, ilk kuşakta haber, ikinci kuşakta ise müzik yayını veriyordu. Baird televizyondan sonra infrared ışınlar üzerinde de çalışmalar yaptı. (d.13 Ağustos 1888; ö.14 Haziran 1946)

Nasıl Çalışır?

Televizyonun temel prensibi ışık enerjisinin elektrik enerjisine çevrildikten sonra yayınlanması ve alınan elektromanyetik sinyallerin tekrar ışık enerjisine çevrilmesidir.Işık enerjisi elektrik enerjisine çevrilmesi fikri 1873 senesinde Selenyum üzerine ışık düşürüldüğünde elektrik direncinin değiştiğinin keşfedilmesi ile başlamıştır.

Bu prensibe göre selenyum üzerine parlak ışık düşerse; sinyal kuvvetli , soluk ışık düşerse sinyal zayıf olacaktır. Genliği değişen bu sinyal radyo dalgaları gibi yayınlanıp alıcıda ters işlem yapılınca ekranda görüntü teşekkül eder.TV bu bakımdan “uzaktan görme” manasına gelir. TV bir noktadaki ışık şiddeti radyo dalgalarına dönüştürme,sonra bu dalgalardan,eş şiddette bir ışıklı nokta elde etme esasına dayanır.Nakledilecek görüntü, yüz binlerce kareye bölündükten sonra,her bir kare,homojen şeklinde aydınlanmış noktalar gibi kabul edilip,bu noktalardaki ışık şiddeti TV verici sisteminde radyo dalgalarına, dalgalarda TV alıcılarına da yeniden ışığa dönüştürü.

Görüntüdeki kareler çok hızlı tarandığı için, alıcı ekranlarında tek ,tek ışıklı noktalar değil, değişik aydınlıkta karelerin meydana getirdiği resimler gözlenir.

Renkli televizyon,bütün renkleri yeşil, mavi ve kırmızının değişik oranlarda karıştırılması ile elde edilebileceği gerçeğine dayanır.Nakledilecek görüntü, yeşile, maviye ve kırmızıya duyarlı olan üç ayrı kamera tarafından aynı anda taranır.Elde edilen üç ayrı elektromanyetik dalga, alıcı sistemin ekranında, biri yeşil biri mavi ve biri kırmızı olan üç görüntüyü üst, üste düşürür ve bu renklerin karışmasından, tabii renklenmeler yeniden elde edilir.

Televizyon yayınlarında ses ve görüntülerin nakli için, frekansı 5×10 : 9×10 Hertz (50 –900 mega say kıl) aralığına düşen elektromanyetik dalgalar kullanılır.Her televizyon istasyonu,6 mega saykıllık bir frekans aralığında hem ses, hem görüntü gerçekleştirilebilir. Bu 6 mega hertz’lik frekans aralıklarına “kanal” denir. Genel olarak ses yayınlarını taşıyan dalgaların frekanslarını, görüntü taşıyan dalgalarınkinden daha yüksektir.

Bir televizyon yayın sisteminde, beş önemli unsur bulunur

 • Yayınlayacak sahneyi görüntüleyen kamera.
 • Görüntüdeki ışık sinyalleri dönüştüren bir transduser.
 • Bu elektrik sinyallerinden radyo dalgaları üreterek anten atmosfere yayınlayan verici (transmitter)
 • Atmosfer yayınlanan görüntü taşıyınca tromanyetik dalgaları alıp yükselttikten sonra elektik sinyallerine dönüştürerek (alıcı anten, amlifikatör ve birinci dedektif)
 • Elektrik sinyalleri ışığa dönüştürerek, ekran üzerinde görünür resim veren transduser .

  Günümüzdeki Modeller ve Yeni Gelişmeler

  Tasarrufa Duyarlı Plasma: Hem bilgisayar ekranı hem de TV olarak kullanılabilen Panasonic Plasma Display TH-42PWD 3U, köşeden köşeye 106 cm’lik bir ekran büyüklüğüne sahip. Enerji tasarrufu yapan ve gürültü kirliliğine karşı duyarlı olarak üretilen Plasma TH-42PWD3U’un içerisinde gürültüden kaçınmak için fan kullanılmamış ve 295 watt elektrik tüketiyor.

  Geride bıraktığımız yıla ait kablolu yayın izni ücretini ödemeyen yaklaşık 50 TV kuruluşu yayınlarının durdurulması tehlikesiyle kaşı karşıya geldi.(Zaman Gazetesi 3 Ocak 2002)

  İnternet ve televizyon ilk defa Web TV ile bir araya getiren Steve Perlman ,teknoloji dünyasından heyecan oluşturacak bir cihaz geliştirdi.Jurnal. net’teki habere göre . evdeki herhangi bir odadan tek bir kutu ile bir müzik, televizyon , video ve DVD gibi diğer eğlence sistemlerini çalıştırmalarını sağlayan cihaz tanıtımı büyük ilgi gördü. Moxi Media Center adı verilen cihaz, VCR ya da kablolu kutuya benzeyen bir set üstü kutu.Televizyona bağlana bilen bu kutu ,kablo ya da uydu sinyallerini çözebiliyor. Ürünü ortaya çıkaran Perlman’a göre Moxi , ayrı , ayrı DVD player , CD player, video recorder ve dijital müzik sistemi (ve bunların kumandaları)ihtiyacını ortadan kaldırıyor ayrıca 80 GB sabit diski bulunan yeni cihaz , yüzlerce CD’yi de depolayabiliyor.Modem ,Fire Wire bağlantı portu ve bir tür açık kodlu Linux işletim sistemi bulunan cihaz interaktif Tv ,e-posta ,anında mesajlaşmayıda destekliyor.

  Perlman,uydu TV sağlayıcısı EchoStar ile ortalık anlaşmada imzalamış bu anlaşma sayesinde Moxi set üstü kutuların ABD’de 2003 yılında piyasada olması bekleniyor.Benzer set üstü kutuların birbiri ardından çıktığına dikkat çeken endüstri uzmanları ilk defa önemli bir içerik sağlayıcının böyle bir girişime destek verdiğini vurguluyor.

  “Dijital devreler, daha kullanışlı”

  Erciyes Üniversitesi’ndeki “Dijital TV Yayınları” konulu konferansında konuşan, Prof. Dr. Avni Morgül, dijital yayınların analog yayınlardan daha ucuz olduğunu söyledi.Ayrıca dijital devrelerin bilgisayar ve televizyon tek bir cihazda birleştirilmesine de sağladığı dile getirilir.

  Televizyon İzlemenin Kuralları

  • Televizyon izlerken daha çabuk ve kolay öğreniriz.
  • Gezip görmediğimiz yerleri televizyon sayesinde öğreniriz.
  • Yarışma programları izleyerek biz de bilgilerimizi yoklayabiliriz
  • Televizyon, yararlı bir kitle iletişim aracıdır.
  • Televizyon insanlara hizmet etmelidir.Onları tutsak etmemelidir.
  • Bir çocuk, televizyonu uzun süre izlerse zamanla gözleri bozulabilir. Çünkü; televizyon çalışırken zararlı ışınlar göndermektedir.
  • Uzun süre televizyon izleyen ve program seçmeyen çocuklar için televizyon izlemek zararlıdır.
  • Televizyon izlemeden önce hangi programlar bize göre ise onları anne ve babamıza danışarak seçmeliyiz.

  Bunları biliyor muydunuz?

  • İlk sesli filmler 1928 yılında çevrildi.
  • İlk televizyon yayınları 1940 yılında ABD’de yapıldı.
  • İlk üç yaşta televizyon karşısına bırakılan çocuklara “otistik” özelliklerinin geliştiğini biliyor musunuz?
  • Televizyonun ömrümüze maliyetini hesapladınız mı?

  Günde kaça saatiniz televizyon başında geçiyor?

  Ortalama belki de iyimser bir hesapla 3 saat diyelim.İlk başta hiç ürkütücü gelmiyor.Ancak günler damlaya damlaya hafta olur, ay olur,yıl olur , sonunda bir ömür olur biter.Eğer televizyonun günde 3saatten bir yılda yiyip bitirdiği zamanı hesaplarsak, 1095 saat eder.Bu gecesiyle gündüzüyle 45 gün demektir, televizyonun başında geçen 45 gün ve 45 gece eder.

  Televizyon canavarının pençesinde can veren bu 1095 saat bize neler kazandırabilir?

  Bu rakam bir öğrencinin bütün bir öğretin yılı boyunca ders gördüğü saatlerden daha da büyük bir yekündur.Demek ki, en azından kayıp bir öğretim yılı var, orta yerde .

  1095 saat içerisinde bir yabancı dili iyi seviyede öğrenmek mümkündür.Bu demektir ki, televizyon her yıl bize bir yabancı dil kaybettiriyor.

  Kitap okumayı tercih ederseniz, ağır bir okunuşla 25 bin sayfalık kitabı bu müddet içinde bitirmemiz mümkündür.

  Sponsorlu Bağlantılar

 • Tepkin Ne Oldu?

  Çok Tatlı Çok Tatlı
  2
  Çok Tatlı
  Sesli Güldüm Sesli Güldüm
  2
  Sesli Güldüm
  Rezil Rezil
  0
  Rezil
  Kızgın Kızgın
  1
  Kızgın
  Yok Artık Yok Artık
  0
  Yok Artık
  Başarılı Başarılı
  1
  Başarılı

  Yorum 0

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Marconi Neyi Buldu

  Giriş Yap

  Hesabınız yok mu?
  Üye Ol

  reset password

  Geri
  Giriş Yap

  Üye Ol

  Not delilerine katıl!

  Geri
  Giriş Yap
  Tür Seç
  Kişilik Testi
  Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
  Bilgi Yarışması
  Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
  Anket
  Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
  Hikaye
  Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
  Liste
  Bildiğimiz liste.
  Sıralı Liste
  Sıralı Liste
  Caps
  Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
  Video
  Youtube, Vimeo yada Vine Videoları