Memede Tüylenme


Sponsorlu Bağlantılar

”tüylenme” Hastalık Habercisi

”Tüylenme” hastalık habercisi

Tüylenme sorununa yalnızca estetik kaygıyla yaklaşmanın yanlış olduğunu vurgulayan uzmanlar, çeşitli hastalıkların habercisi de olabileceğine dikkat çekiyor

Gaziantep Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Göçmen, tüylenmenin çok çeşitli ve ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabildiğine dikkati çekti.

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınların daha çok estetik sorunu olarak gördüğü tüylenmeye, kadında herhangi bir nedenle artan erkeklik hormonu salgısının neden olduğunu belirten Göçmen, şöyle konuştu:

”Tüylenme sorununu normalde bir kadında görülmeyecek bölgelerde yani, çene, dudak üstü, göğüs çevresi, bacakların iç tarafı ve karın bölgesinde çıkan sert, koyu renkli ve kalın tüyler görülmesi olarak tanımlanabilir.

Tüylenmeyi yalnızca bir estetik sorunu olarak görmek doğru olmaz. Çünkü kadındaki tüylenme artışına en sık yumurtalıkta oluşan kistler (polikistik over) neden oluyor. Genellikle yumurtlama bozuklukları ile beraber ortaya çıkan bu kistler adet düzensizliğinden kısırlığa varan çok değişik sağlık sorunlara yol açabiliyor.”

Göçmen, yumurtalık kistleri dışında bazı tiroit ve hipofiz bezi hastalıklarının, kullanılan bazı ilaçların ya da kalıtsal etkenlerin de tüylenmeye neden olabildiğini ifade etti.

Aşırı tüylenme nedeniyle hastaneye başvuran kadının öncelikle hormon testine tabi tutulduğunu belirten Göçmen, hormon değerlerinin yüksek çıkması durumunda dengesizliğin nedenine yönelik değişik tetkikler yapıldığını bildirdi. Göçmen, tüylenmenin tedavisi olanaklı bir sağlık sorunu olduğunu bildirerek şunları söyledi:

”Sorun ciddi ama tedavisi mümkün. Soruna neden olan hormonal dengesizlik giderildiğinde tüylenmenin önüne geçilebiliyor. Ancak, kadınların utanma ya da başka nedenlerle doktora başvurmadıkları, vücutlarındaki tüylerden yanlış yöntemler uygulayarak kurtulmaya çalıştıkları da biliniyor. Bu kesinlikle çözüm olarak düşünülmemeli. Bu yanlışı yapan kadınlar, vücutlarındaki tüylenmeden kurtulamadıkları gibi tüylenmenin artmasına neden oluyor.”

Göçmen, tüylenme sorununun çözümünde hastanın beklentileri de dikkate alınarak uygulanabilen değişik tedavi yöntemlerinin mevcut olduğunu kaydetti.

Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Memede Tüylenme

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları