Mobilya Yüzey Kaplama


Sponsorlu Bağlantılar

Hazır Sentetik Yüzey Kaplama Malzemeleri – Dekor Kağıdı

Hazır Sentetik Yüzey Kaplama Malzemeleri – Dekor Kağıdı

Mobilya endüstrisinin ana materyallerinden, özellikle levha ürünlerinde (Yonga levha, MDF, Kontrplak v.b) gerek estetik gerekse direnç özelliklerinin iyileştirilmesi ve değerinin arttırılması amacıyla yüzeylerin kaplanması önemli bulunmaktadır. Bu amaçla geliştirilen, hazır sentetik yüzey kaplama malzemeleri (Laminatlar (HPL/CPL), melamin filmler, kağıt folye v.b.)’nin temel malzemesini oluşturan dekor kağıdı ve bunu kullanan endüstri dalları, özellikle 1980’li yıllardan itibaren büyük bir gelişme içerisine girmiş bulunmaktadır. Öyle ki, dekor kağıdı kökenli malzemelerden üretilen mobilya yüzeyleri, Batı Avrupa’da tüm mobilya yüzeylerinin % 50’sinin üstünde olduğu tahmin edilmektedir.

Dünyada kağıt esaslı yüzey kaplama malzemeleri ve özellikle melamin filmlerin üretiminde ortalama yıllık % 5.5’lik bir artış söz konusu olup, dünya dekor kağıdı üretimi 1994 yılı itibariyle 400.000 ton olarak gerçekleşmiştir. Toplam dekor kağıdı üretiminin ortalama % 60’lık bölümünün, 4 büyük firma tarafından gerçekleştirildiği görülmüştür. Dekor kağıdının sürekli gelişen özellikleri ve avantajları ile gelişimini gelecekte sürdüreceği, bu nedenle ülkemizde de dekor kağıdı üretiminde yerli üretim imkanının sağlanması ve gerekli teşviklerin yapılarak, mevcut çalışmalara destek olmasının önemi ve gereği ortaya çıkmıştır.
Mobilya ve dekorasyonda, büyük bir tüketim potansiyeli bulunan laminatlar başta olmak üzere, hazır yüzey kaplama sistemlerinin temel malzemesinden dekor kağıtları; malzemenin kalitesini etkilemesi yanında, onun estetik ve fonksiyonel özellikleri ile direnç değerlerini yükseltmesi bakımından büyük bir öneme sahiptir. Günümüzde seri mobilya üretiminin ana mataryali olarak hizmet eden levha ürünlerinde (Yongalevha, MDF, Kontrplak vb.), malzeme yüzeyinin kaplanması ve değerinin arttırılması gerek estetik gerekse direnç özelliklerinin iyileştirilmesi yönünden önemli bulunmaktadır. Bu amaçla, levha ürünlerinde yüzeye genellikle HPL/CPL laminatları, melamin reçine filmi veya finiş folye kaplanmakta olup, dekor kağıtları işte bu yüzey kaplama malzemelerinin temel malzemesini oluşturmaktadır. Özellikle 1980’li yıllardan itibaren dünya ticaretinin gelişmesine paralel olarak dekor kağıdı ve bunu kullanan endüstri dalları, bir yandan rekabet koşulları nedeniyle, diğer taraftan da kaliteli ürün elde etmek amacıyla uluslararası piyasada yeralma çabası içine girmiş bulunmaktadır. Ancak son yıllarda Avrupa’da dekor baskı makineleri, emprenye tesisleri, laminasyon presleri ve de taşıyıcı malzeme olarak yongalevha ve MDF üretiminde duraklama görülmektedir. (Limbach, 1996). Dekor kağıdı endüstrisinde dünyada bilinen birkaç firma hakim bulunmakta olup, bu çalışmada, geniş ölçüde bu piyasada en büyük paya sahip PWA Dekor firmasının verileri esas alınmıştır.
Yüzey Kaplama Malzemeleri ve Dekor Kağıdının Değerlendirilmesi
Mobilya ve dekorasyon sektöründe, levha ürünleri için alternatif yüzey kaplama malzemelerinden önemli bulunanlar Şekil 1’de, dekor kağıdının değerlendirilmesi ve üretimdeki iş akışını gösterecek şekilde verilmektedir. Metal, tekstil ve diğer yüzey kaplama malzemelerine ise, mobilya sektöründeki düşük (daha az) kullanımları nedeniyle bu şekilde yer verilmiştir. Dekor kağıt yapıştırılmış yüzey, özellikle duroplastik melamin reçinesi ile bağlantılı olup, endüstri toplumlarında gelişen ileri üretim teknolojisiyle beraber belirgin ve artan bir öneme sahiptir. Nitekim, dekor kağıdı kökenli malzemeden üretilen mobilya yüzeyleri, Batı Avrupa’da tüm mobilya yüzeylerinin % 50’sinin üstünde olduğu tahmin edilmektedir.
Dekor kağıdınını kullanım alanları
Dekor kağıtlarınının kullanıldığı malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz;
1- HPL/CPL (Yüksek basınç laminatı / Rulo laminatı)
2- LPL (Düşük basınç laminatı, melamin filmleri (MFC), melamin kaplı yonga levha)
3- PBP (Baskı Kağıdı)
4- Dekor folye (Finiş folye)

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Tepkin Ne Oldu?

Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Rezil Rezil
0
Rezil
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobilya Yüzey Kaplama

Giriş Yap

Hesabınız yok mu?
Üye Ol

reset password

Geri
Giriş Yap

Üye Ol

Not delilerine katıl!

Geri
Giriş Yap
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında gizli kalmış özellikleri ortaya çıkarmaya çalışan sorular listesi.
Bilgi Yarışması
Bilgi seviyesini ölçmeye çalışan sorular listesi.
Anket
Karar verme veya düşünceleri toplamaya yardımcı olan oylama.
Hikaye
Görsellerle desteklenmiş şekilli yazılar.
Liste
Bildiğimiz liste.
Sıralı Liste
Sıralı Liste
Caps
Kendi caps'lerinizi oluşturmak için resim yükleyin.
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları